אימתי בימ"ש יתערב בהחלטות מקצועיות של הרשות

אימתי בימ"ש יתערב בהחלטות מקצועיות של הרשות

פירוק שותפות עסקית

אימתי בימ"ש יתערב בהחלטות מקצועיות של הרשות – טל רכניץ, עורך דין

כידוע במציאות המשפטית הרווחת במחוזותינו, המשמעות של האימרה הידועה כי "כל סוף, הוא סוג של התחלה חדשה" מקבלת משמעות שונה, באשר אימתי צד מעוניין אינו מרוצה מהחלטה מקצועית של הרשות, הוא רואה לנכון לפנות בעתירה לבימ"ש לעניינים מינהליים בניסיון לתקוף את אותה החלטה. 

אך כעת נשאלת השאלה באילו נסיבות ייטה בכלל בית המשפט לעניינים מנהליים שכן להתערב בהחלטת הוועדה המקומית, לצורך העניין, אשר דנה בבקשה שהוגשה לפניה, בין אם המדובר לבקשה להיתר, אישור תוכנית, או בקשה לשימוש חורג וכיו"ב ? 

בימ"ש בבואו לבחון את הדברים, בוחן אותם בפרספקטיבה של המשפט המינהלי. בהקשר זה, ראש וראשון, חשוב להכיר בך, כי בית המשפט לעניינים מנהליים אינו מחליף את שיקול הדעת המקצועי של הרשות וסמכותו מתמצית בבחינת סבירות החלטת הרשות. הא ותו לא. 

לאור האמור, ומבחינת מדיניות משפטית רצויה, רצוי להכיר בכך, כי התערבותו של בית-המשפט בהחלטות של רשויות התכנון נעשית בצורה מצומצמת, בעילות מובהקות המצדיקות התערבות במעשה המינהלי, כגון: חריגה מסמכות, חוסר תום-לב או חריגה קיצונית ממתחם הסבירות. 

לכן, ככל שמדובר בהחלטה סבירה ומפורטת, הכוללת נימוקים תוך מתן משקל לכל ההיבטים שעלו וראויים להידון, ואשר ערכה איזון בין הצורך והאינטרסים של הצדדים, סביר להניח כי בימ"ש לא ייטה להתערב. כך, גם אם ישנה סטייה כזו או אחרת, וייתכן כי בנסיבות אחרות, היתה מתקבלת החלטה שונה, הרי שכל עוד ההחלטה שניתנה הינה במתחם הסבירות תוך הפעלת שק"ד של הרשות, לא נראה כי ייקבע כי המדובר בפגם היורד לשורשו של עניין שיצדיק התערבות בימ"ש לעניינים מנהליים במסקנות ובהחלטה אליה הגיע הרשות. 

הנה אם כן, כל עוד ניתנה החלטה שהינה במסגרת שיקול דעתה הרחב של הרשות, בין המדובר בהחלטת וועדה מקומית או אחרת, וזו הושתתה על שיקולים ענייניים וסבירים, תוך אי הפעלת מניעים זרים או הימצאות בניגוד עניינים, כאשר לכל הצדדים ניתנה ההזדמנות הניאותה להעלות טענותיהם בצורה ראוייה, נראה כי בימ"ש לא יימצא לנכון לקבוע כי נפל בהחלטה פגם המצדיק את התערבות בית המשפט. 

סיכומו של דבר, אף אם ישנה אי שביעות רצון מהחלטת הרשות, יש לזכור כי היכולת לתקוף את ההחלטה הינה מוגבלת ונעוצה בטעמים ענייניים ומשמעותיים, כך שכל פנייה לערכאות משפטיות בניסיון לתקוף, שמא לומר, לעקוף, החלטת הרשות המינהלית, טרם או לאחר מיצוי ההליכים הקיימים (כגון הגשת ערר על החלטת הוועדה המקומית),  כרוכה בבדיקה מעמיקה של הנסיבות ומכלול ההיבטים והשיקולים, זאת בטרם נכנסים להליכים ארוכים ויקרים, ולשם כך, מוטב להיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום, אשר ישקול את הדברים בצורה מיקצועית וכנה. 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. 

עורך דין טל רכניץ הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il 

רשימה זו המובאת לעיל הינה למידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אין לראות בה תחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. 

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן