אי פסיקת הוצאות לחובת מגיש בתום לב של תביעה ייצוגית שבקשה לאישורה נדחתה

אי פסיקת הוצאות לחובת מגיש בתום לב של תביעה ייצוגית שבקשה לאישורה נדחתה

הוצאות בתביעה ייצוגית

כידוע מכשיר התובענות הייצוגיות הינו כלי רב עוצמה אשר מאפשר לאדם בודד להגיש תביעה לסעדים כספיים משמעותיים והצהרתיים כנגד החברות הגדולות במשק מתוך מטרה ברורה לשנות את המצב הקיים שלטענת התובע איננו תקין וכן להפיק רווח אישי בדמות גמול הולם בעבור העול שנשא על כתפיו.

התובענה הייצוגית, בראש ובראשונה נועדה להגן על האינטרסים של הציבור. התובע הייצוגי, נושא על כתפיו את העול של הגנת אינטרס הציבור, מתוך סיכון שכשם שהוא עתיד לקבל גמול במידה ותביעתו תתקבל, מהצד השני, הוא חשוף בפני פסיקת הוצאות כנגדו במידה ותביעתו תידחה.

בהקשר זה, לאחרונה, במסגרת ע"א 7928/12 אי.אר אמ טכנולוגיות בע"מ ואח' נ' פרטנר ואח' בפסק דינו של כב' השופט ס' ג'ובראן מבית המשפט העליון נקבע פה אחד כי תובע שהגיש תביעה ייצוגית בתום לב – יש מקום להימנע מפסיקת הוצאות כנגדו:

"…מכשיר התובענה הייצוגית הוא מכשיר דיוני בו אמורים להיות מיוצגים האינטרסים של הציבור הרחב. על הגנת אינטרסים אלו אמון ביהמ"ש.

במסגרת השאיפה לשמר ולקדם את השימוש במכשיר התובענה הייצוגית, על ביהמ"ש לנהוג במתינות בבואו לחייב בהוצאות מבקשים שבקשתם נדחתה. ככל שלא מדובר בתובענת סרק שהוגשה בחוסר תום לב, יש מקום להימנע מהטלת הוצאות אשר עלולות להרתיע תובעים פוטנציאליים מלנסות להגן על אינטרסים ציבוריים.

במקרה זה, דומה כי מדובר בתביעה המבוססת על אמונה אמיתית כי קיים קושי בלשון הרישיון המצריך בירור משפטי, על בסיס אינטרס ציבורי רחב של הגנת הצרכן, ועל כן יש לבטל את החיוב בהוצאות."

מהאמור לעיל עולה כי כאשר תובעים פוטנציאלים מעוניינים להגיש תביעה ייצוגית, אל להם להירתע מפסיקת הוצאות כנגדם במידה ותביעתם תידחה, היות שבית המשפט מזהה את תום ליבם של התובעים וניכיון כפיהם, ובכך מגשים את האידיאל של מכשיר התובענות הייצוגיות. אמירה כאמור הינה ברוכה ומהווה רוח גבית לעידוד תובעים להגיש תביעות ייצוגיות, ובלבד שהן בעלות בסיס וכך להגשים את מטרת המכשיר שהוא להגן על האינטרסים של הציבור.

כך או כך, מובן כי המעוניין לצאת ל"מסע" ולהגיש תביעה ייצוגית, שומה עליו לערוך בדיקות רבות על מנת שתביעתו תוגש בצורה הטובה ביותר כך שבמידה ותביעתו תידחה, הסיכוי שיספוג הוצאות, שהינן כלי מרתיע, ימוזער.  לשם כך, מומלץ בחום רב להיוועץ עם עו"ד בעל רקע וניסיון מוכח בתחום התובענות הייצוגיות.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון"
העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין 
www.rk-law.co.il
אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי
.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן