אלטרנטיבה לבירור מחלוקות בבימ"ש: בוררות, יתרונות וחסרונות

אלטרנטיבה לבירור מחלוקות בבימ"ש: בוררות, יתרונות וחסרונות

טענות הגנה לחיובים מכוח שטר

כידוע, התקשרות של צדדים בהסכם היא דרך נפוצה להביא לידי ביטוי את אומד דעתם. גם אם מדובר בהסכם למכירה של נכס או הסכם לקבלת שירותים, רצוי כי הוא ישקף את הסכמות הצדדים. כך גם צדדים, יכולים להסכים על מנגנון לפיתרון סכסוכים, שלא באמצעות בית משפט, אלא באמצעות בורר.

כלומר, במקרה של סכסוך הקשור להסכם או מיזם עיסקית או הנובע מהם, הצדדים יכולים לקבוע כי הוא יוכרע באמצעות בורר. זאת ועוד, הם יכולים אף לקבוע כי אותו בורר ימונה על ידי גוף מסוים, כדוגמת יו"ר לשכת עורכי הדין, יו"ר איגוד המהנדסים וכיו"ב.

ככלל, ברגע שעניין מסוים, נדון והוכרע על ידי הבורר, פסק הבוררות יחייב כמעשה בי – דין. כלומר, לא יהיה ניתן לערער או להתנות עליו, כשאין כל כוונה אחרת המשתמעת מהסכם הבוררות (סעיף 21 לחוק הבוררות). מעבר להוראת החוק האמורה, יש כאן היבטים של מדיניות שיפוטית רצויה, באשר יש כוונה להפחית מהעומס החריג ממילא שמוטל על מערכת בתי המשפט, ולהעביר פיתרון של חלק מהסכסוכים לערכאות אלטרנטיביות לבתי המשפט

מעבר לכך, קיימים מקרים בהם צד מסוים להסכם מגיש תביעה בבית המשפט לגבי סכסוך עקב הפרת הסכם, למרות שהוסכם בין הצדדים במסגרת ההסכם כאמור, שסכסוך בין הצדדים יוכרע באמצעות פנייה לבורר.

בנסיבות כאלה, חוק הבוררות קובע שבית המשפט רשאי לעכב את ההליכים בבית המשפט לצורך העברתם לדיון והכרעה בפני בורר או מוסד לבוררות, כפי שנקבע בהסכם. אולם, חשוב להדגיש כי בקשה לעיכוב הליכים כאמור, צריכה להיות מיד ובהזדמנות הראשונה.

זאת ועוד, הבורר אינו כפוף לסדרי הדין ודיני הראיות כפי שנוהגים בבית המשפט. כלומר, הבורר יכול לקבל ראיה מסוימת שייתכן כי בהליכים בבית המשפט לא תתקבל ולא תהיה קבילה.

אך, לכל כלל יש יוצא מן הכלל. חוק הבוררות מונה מספר עילות בהם רשאי בית המשפט לבטל פסק בורר, לפי שיקול דעתו, כגון במקרים להלן:

הסכם בוררות לא היה תקף ; פסק הבוררות ניתן על ידי בורר שלא נתמנה כדין ; הבורר פעל ללא סמכות ; הבורר לא הכריע באחד מהעניינים שנמסרו להכרעתו ; תוכנו של פסק הבוררות מנוגד לתקנת הציבור וכיו"ב.

יוער, כי אף אם מתקיים אחד מהמקרים לעיל בית המשפט רשאי לבטל פסק בורר, אך אין זה אומר שהוא מחויב לעשות כן. לבית המשפט שיקול הדעת הבלעדי להכריע במקרה שלפניו.

ככל שלא נגרם עיוות דין או במקרה בו ניתן להשלים או לתקן את פסק הבורר, לא מן הנמנע כי בית המשפט יחזירו לבורר על מנת שהאחרון יתקן את פסק הבוררות.

כמו כן, לאחר שהבורר נותן את פסק הבוררות הוא מחייב לכל דבר ועניין, אך אם אחד מהצדדים מעוניין לעשות בו שימוש ושיהיה לו תקוף מחייב כלפי כולי עלמא, לרבות שיהיה נתין לגבות את החוב הפסוק בלשכת ההוצאה לפועל, הוא צריך להגיש אותו לבית המשפט כדי שיעניק לו תוקף אופרטיבי.

לסיום, ניתן להגיד בפא מלא ובאופן כללי, כי הכלי של בוררות הוא חשוב, במיוחד למקרים שבעלי הדין בעלי אינטרס משותף להגיע להכרעה מהירה יחסית. בכל מקרה, ראוי להתייעץ עם בעל ניסיון ורקע בתחום, כדי שיכול לסייע לשקול את ההיבטים הרלוונטיים לכל מקרה ומקרה, ולהמליץ מה היא הדרך הנכונה מבחינת מפת האינטרסים של הלקוח, לשם ניהול הסכסוך שאליו נקלע.

 

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

 אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן