בא כוח המבקש או הקבוצה בתובענה ייצוגיות ? קווים ודגשים למעמדו ועצמאותו

בא כוח המבקש או הקבוצה בתובענה ייצוגיות ? קווים ודגשים למעמדו ועצמאותו

קבוצת רכישה או קבוצת רוכשים

תובענה ייצוגית היא הליך משפטי ייחודי במשפט האזרחי במסגרתו אדם יחיד המכונה "המבקש" מבקש לנהל תביעה כנגד חברה או גוף או יישות משפטית בשם קבוצה בלתי מזוהה מראש של אנשים, אשר כל אחד ואחד מהם בפני עצמו הוא בעל עילה תביעה אישית באותו עניין.

באופן דומה, קיימת ייחודיות אף לגבי מעמדו של עורך הדין המייצג בתובענה הייצוגית. בשונה מתובענה רגילה. עורך הדין והמבקש אינם תלויים זה בזה, ולמעשה האחד עומד ברשות עצמו כך שאין לו השפעה על קיומו של האחר.
לדוגמא, אם החליט המבקש לפעול להפסיק את ייצוגו על ידי עורך הדין המייצג בתובענה הייצוגית, בא כוח הקבוצה המייצגת אמנם מפסיק את התקשרות עם המבקש עצמו בקשר לתביעה האישית שלו, אך אין בכך כדי להפסיק את ייצוג קבוצת הנתבעים בכללותה.
יתרה מכך, מכיוון שמדובר בייצוג קבוצה גדולה של נפגעים, יש צורך ברשות בית המשפט, אם עורך הדין מעוניין להתפטר מייצוג הקבוצה.
כך, מדובר בתובענה ייחודית הנוגעת למספר רב של נפגעים ועל עורך הדין המייצג את הן את המבקש והן את חברי הקבוצה – מוטל נטל רב.
סעיף 17 לחוק תובענות ייצוגיות תשס"ו-2006 (להלן: "החוק") קובע כי "במילוי תפקידיו, יפעל בא כוח מייצג בנאמנות ובמסירות לטובת הקבוצה שבשמה הוגשה הבקשה לאישור או הקבוצה שבשמה מנוהלת התובענה הייצוגית, לפי העניין, כאילו היתה שולחתו, בשינויים המחויבים מכך שההליך הוא הליך ייצוגי".
קרי, קיימת חובה על עורך הדין המייצג את המבקש והקבוצה, להעדיף את האינטרסים המטיבים עם הקבוצה אף אם הם לא עולים בקנה אחד עם האינטרסים של המבקש עצמו.
כך, כשאינטרסים כאמור לעיל זהים – אין מקום למחלוקות. אך לפעמים המציאות חזקה יותר ואף ייתכנו מצבים בו יתגלעו חילוקי דעות בין עוה"ד עצמם ובין המבקש ובאי כוחו מתחילת הדרך …

לפיכך, יישאל מהו הפתרון במצב בו קיימים סכסוכים בין עורכי הדין המייצגים את חברי הקבוצה? מי מבניהם ימשיך לייצג את הקבוצה ולנהל את הליך התובענה? או שמא כדאי למנות עורך דין חליף?
בפסק דין שניתן לאחרונה במרץ 2018 בבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו נדונו השאלות לעיל בהרחבה בת"צ 18245-11-14 גולדשטיין נ' המשביר לצרכן בתי כלבו בע"מ (להלן: "עניין גולדשטיין") מפי כב' השופט רחמים כהן.
בית המשפט בעניין גולדשטיין לאר שהמבקש ביקש למנות עורך דין אחר תחת העורך דין שייצג את המבקש והקבוצה מלכתחילה, בחן את כישוריהם של עורכי הדין, בין היתר את הידע, המומחיות והניסיון שלהם בניהול תיקי תובענות ייצוגיות, את עמדת המבקש בקשר לניהול התיק על ידי עורך הדין (נקבע, כי בית המשפט ייתן לו להציג את עמדתו אך עמדתו של המבקש לא תהווה שיקול מרכזי גרידא).
זאת ועוד, בית המשפט יבדוק את האינטרס האישי של עורך הדין בניהול התובענה אל מול האינטרסים של כלל חברי הקבוצה וכן את שיקול תום הלב. תום הלב של עורך הדין המייצג חל לא רק במישור היחסים מול המבקש, אלא (בעיקר !!!), מול הקבוצה, ובית המשפט.
בעניין גודלשטיין נקבע, כי ההליך הנדון היה כבר בשלב מאוד מתקדם של ההליך – הצדדים היו לקראת הסדר פשרה. לפיכך נקבע כי לא ימונה מייצג חלופי, שכן מינוי עורך דין חליף יעכב את סיום הסכסוך בין הצדדים.
כך, בית המשפט התרשם שעורך הדין בעניין גולדשטיין מילא את תפקידו בצורה מקצועית תוך שמירה על האינטרסים של חברי הקבוצה, אך נקבע כי עורך הדין אינו מורשה לקבל החלטות בעניין עילת התביעה האישית של המבקש.

משרדנו מייצג מספר רב של מבקשים ותובעים (לאחר שהבקשה לאישור התובענה כייצוגית כבר אושרה) במאות הליכים במסגרת תובענות ייצוגיות בתחומים שונים ומגוונים בשנים לרבות חברת הדואר, בנקאות, תקשורת, כרטיסי חיוב, חברות סלולר, חברת ביטוח, צרכנות, חברות הלוויין והכבלים, חברות הגז, חברות הבטון הגדולות במשק, ניירות ערך וכיו"ב.
הניסיון הרב והמעמיק שצברנו בייצוג התובע הייצוגי, החולש על תחומים רבים כאמור לעיל, מאפשר למשרדנו לבחון את סיכויי התביעה מראש ובהתאם לכך לפעול בצורה היעילה והמקצועית ביותר על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר האפשריות.
כך, המלצתנו, לפנות עם עילת התביעה רק לעורך דין הבקיא בתחום ובעל יכולת ניתוח מעמיקה ומנוסה ביחס לנסיבות המקרה וסיכויי התביעה, זאת בכדי להביא לניצול מקסימלי של הזכויות שנפגעו, וככל שהעורך דין מנוסה ובקיא יותר בהלכות ובדין המתהווה, הסיכוי שיתגלעו מחלוקות בין בא כוח המייצג ובין המבקש בהמשך, פוחתים בצורה משמעותית, לא כל שכן, עת נעשה תיאום ציפיות מראש.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן