דיון בדלתיים סגורות, אימתי?

דיון בדלתיים סגורות, אימתי?

הסכם הפצה והסכם סוכנות

הליך משפטי כעיקרון הוא פומבי ומתנהל בדלתיים פתוחות, כך שבכל רגע נתון כל אחד ואחת יכול להיכנס לאולם בית המשפט, לצפות בדיון שמתנהל, וניתן אף לפרסם דברי שעולים מתוך המשפט, לרבות החלטות, עדויות וכיו"ב.

נראה כי המחוקק רואה חשיבות רבה בקיום הליך פומבי, גם מפאת חשיבות עיקרון חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת, מתוך הנחה כך נראה, שאין מחטא טוב יותר, מאור השמש …

החשיבות בכך, היא ברורה. כך למשל, כל אדם ירצה לבר בנקל, אם אותו אדם שהוא משכיר לו נכס או עושה עימו עיסקה, לא נפסק בעבר לגביו כי הוא איש שנוקט בתחבולות או במרמה, וחלילה לא נוהג שלא לעמוד בהתחייבויותיו, וכך גם יוכל לקבל החלטה האם להתקשר עמו או שלא, ובאילו תנאים (בטחונות וכיו"ב).

אך לכל כלל יש יוצא מן הכלל. קיימים הליכים שהמחוקק ראה בהם חשיבות מיוחדת, והגדירם בחוק כי הם ידונו בדלתיים סגורות, כלומר באופן שאינו פתוח לכלל הציבור.

כך לדוגמא, הליכים בענייני משפחה הם סגורים לקהל הרחב וכן בבית המשפט לנוער, אלא אם החליט בית המשפט אחרת. התכלית שעומדת מאחורי סגירת הדלתיים, היא לשמור על הקטינים צנעת הפרט וכיו"ב.

זאת ועוד, לפי חוק בתי המשפט, בית המשפט רשאי להורות כי עניין מסוים יידון בדלתיים סגורות, למשל במקרים הבאים:

שמירה על בטחון המדינה, מניעת פגיעה ביחסי החוץ של המדינה, הגנה על המוסר, הגנה על עניינו של קטין או חסר ישע, הגנה על סוד מסחרי, כאשר הדיון בפומבי עלול להרתיע עד מלהעיד וכיו"ב.

 

מעבר לעניין פומביות הדיון, יש היבט נוסף והוא הפומביות של הדיון, קרי הפרסום של הדיון הראיות וכיו"ב. מובן וברור, כי אסור לפרסם דבר על דיון שהתנהל בדלתיים סגורות אלא ברשות בית המשפט.

אך האם אפשרי כי בית המשפט, במידה שראה בכך צורך, יורה על איסור פרסום בקשר לדיונים שהתנהלו בבתי המשפט בדלתיים פתוחות ? קרי הדיון התנהל בדלתיים  פתוחות, אך עדיין ייאסר פרסום של העולה מההליך, במקרה של רצון להגן על בטחון בעל דין, עד או אדם אחר שהוזכר בדיון, פגיעה חמורה בפרטיות של אחד מהם וכיו"ב ? התשובה לכך היא חיובית, אולם צריך להגיש בקשה מנומקת בעניין, והחלטה המאשרת איסור הפרסום, נעשית במשורה ובדרך כלל מנומקת.

 

 

בכל מקרה מומלץ להיוועץ לפני או במהלך ניהול ההליכים, מה הם האינטרסים העומדים על הפרק ולחשוב כיצד לנהוג, ומומלץ להיוועץ עם עו"ד בעל ניסיון בתחום, שיכול להעריך את הסיכויים לצד הסיכונים, וליייעץ בעניין, אם וכיצד לנהוג.

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן