האם לקניון מותר לקבוע דמי ניהול שונים לכל אחד מהשוכרים?

האם לקניון מותר לקבוע דמי ניהול שונים לכל אחד מהשוכרים?

דמי ניהול בקניון

בקניונים בישראל נהוג למצוא שוכרים מסוגים שונים כגון: בתי קפה, רשתות אופנה מסעדות, בתי קולנוע, מרכזי כושר, חנויות שונות והרשימה עוד ארוכה.

נשאלת השאלה האם החנויות השונות הממוקמות בקניון מסוים חולקות את הנטל באופן שווה, למשל מבחינת תשלום דמי הניהול לחברת הניהול מטעם הקניון? האם בעלי הקניון מוגבלים בקביעת דמי ניהול שונים ביחס לכל אחד מהשוכרים?

בדרך כלל, גובה תשלום דמי הניהול נקבע בהסכם והוא נתון למשא ומתן בין הצדדים. כך, קיימים מקרים בהם דמי הניהול מתחלקים בין בעלי החנויות לפי שיעור חלקו של כל אחד מהם ברכוש המשותף של הקניון, ביחס לחלקיהם של בעלי החנויות האחרים.

כמו כן, קיימים מקרים בהם בעלי הקניון מעניקים הטבות לבעלי חנויות "גדולות", כך שהם ישלמו דמי ניהול (למ"ר) מופחתים ומאידך בעלי החנויות "הקטנות" יידרשו לשלם דמי ניהול (למ"ר) בסכום גבוה יותר.

ההבדל נעוץ בכך כי הימצאותן של אותן חנויות גדולות והמוניטין שלהן, תוביל לכך שרוכשים רבים יפקדו את הקניון וכך גם בעלי החנויות הקטנות ייהנו מכך.

אך, מה דינן של חנויות "בינוניות" לכאורה שמהוות גם הן מוקד משיכה ללקוחות רבים?

השאלה הזו עלתה בפסק הדין ת"א 39519-01-14 זוהר נ' ניהול קניון הזהב (1991) בע"מ ואח'.

בפסק הדין התובע טען (בהתבסס על ההסכם והנסיבות לכריתתו), כי חברת הניהול איננה רשאית להפחית את גובה דמי הניהול לחנויות שאין להם שטחים גדולים במיוחד, למרות שהן מהוות מוקד משיכה ומקום מרכזי ללקוחות.

בית המשפט קבע כי בהסכם בין הצדדים לא נקבע גודל "מוגדר" במטרים רבועים אשר ממנו והלאה תיחשב החנות כ"גדולה".

בפסק הדין נקבע כי חברת הניהול תהיה רשאית להפחית את דמי הניהול לחנויות "גדולות" בלבד, בהתאם להסכם הניהול, כאשר נקבע כי "שטח המינימאלי" להגדרת חנות כ"גדולה" לא יפחת מ-250 מ"ר נטו.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן