האם רישום ברשות מקרקעי ישראל נחשב "רישום" לצורך השלמת עיסקת מתנה?

האם רישום ברשות מקרקעי ישראל נחשב "רישום" לצורך השלמת עיסקת מתנה?

רכישת דירה על שם הילד

עיסקת מתנה הינה הקנייה של נכס ללא תמורה. הדבר נעשה משיקולים שונים, שנעים בין שיקולים רגשיים (למשל, הודייה והוקרה למישהו על משהו מסויים), או משיקולים רציונאליים (העברת נכס מסוים לאחד הצאצאים על מנת שלא יהיו חלק מהעיזבון לאחר פטירתו של בעל הזכויות בנכס, תכנון מס לגיטימי וכיו"ב).

מובן שההעברה צריכה להיות רצונית ולא בכפייה. המתנה מסתיימת בהקניה שלה על ידי הנותן תוך הסכמה ביניהם שהדבר ניתן במתנה. כלומר, צריך הסכמה של שני הצדדים.

חשוב לדעת, שמקבל המתנה יכול לדחות אותה (והיו דברים מעולם … מכוח "שונא מתנות יחיה" ?) והדחייה יכולה להיות בכל דרך, בכתב, בעל פה ואפילו בהתנהגות.  מצד שני, עם השלמת העברת המתנה ו"רישומה" אין אפשרות לחזור ממנה.

 

אולם, הענקת נכס כמתנה, הינה "עיסקה" במקרקעין לכל דבר ועניין, שלפי חוק המקרקעין יש לערוך באמצעות מסמך בכתב והעסקה טעונה, דיווח לרשויות המס, ורישום העברת הזכויות. יתרה מכך, על מנת שעסקת מתנה של נכס שרשום בלשכת רישום המקרקעין תחייב ותהיה תקפה כלפי כולי עלמא, יש צורך להסדיר השלמת רישומה בפנקסי המקרקעין.

בהקשר זה, חשוב להבין את המשמעות של אי השלמת הרישום … כל עוד העיסקה לא נרשמה כדין בפנקסי המקרקעין על שם מקבל המתנה, הרי שנותן המתנה יכול לחזור בו ממתן המתנה …

 

אולם במציאות הישראלית, חלק ניכר מהנכסים, אינם רשומים בלשכת רישום המקרקעין, אלא רשומים ברשות מקרקעי ישראל (שמוכרת לחלקנו כ"מנהל מקרקעי ישראל"). ובהקשר של עיסקאות מתנה, מתחדדת השאלה, מה דינם של נכסים שאינם רשומים בטאבו כדין (טרם עברו פרצלציה וכיו"ב או שפשוט רשומים ברשות מקרקעי ישראל) ? האם רישום עסקה ברשות מקרקעי ישראל תענה על הדרישה של השלמת הרישום כדרישת החוק לגבי עיסקאות מתנה ?!

 

הסוגייה הזו נדונה בערעור שהגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב (מספר הליך 2829/06 נתאי נדר נ' רשות הפיתוח ע"י מנהל מקרקעי ישראל.  המקרה שם, עסק בקרקע חקלאית שנרשמה בפנקסי רשות מקרקעי ישראל ועל עסקת מתנה שנעשתה בין אחים בקרקע. בנסיבות שם, הזכויות נרשמו ברשות מקרקעי ישראל ולא בלשכת רישום המקרקעין, אכן שהזכויות בקרקע היו רשומות הלכה למעשה.

בית המשפט ציין כי ככל שמדובר בעסקה לפי חוק המקרקעין, הרי כל עוד ולא הסתיימה העסקה ברישום – מדובר רק התחייבות לתת מתנה, כלומר המתנה לא תהיה תקפה כלפי כולי עלמא.

לעומת זאת, אם מדובר בזכות חוזית מול מנהל מקרקעי ישראל (אשר ניתן לראות באישור המנהל בעצם החתימה על שטר העברת הזכויות) כהמחאת הזכות למקבל המתנה, במקרה כזה ולאחר שהעיסקה דווחה כדין לרשויות המס, לרשות המקומית, התקבלו אישורי מיסים ונרשמו הזכויות ברשות מקרקעי ישראל, הרי שהזכויות הועברו ברשות (אז, מנהל) גם מבחינה מהותית, ולכן המתנה הושלמה.

מצד שני, יש לאבחן את האמור שם, ולהבין כי אישור השלמת הענקת המתנה הינו מתאים לנסיבות שם, שכן זאת בניגוד למכר זכות בעלות שרשומה בלשכת רישום המקרקעין (טאבו), הרי שכל עוד העיסקה, לא הושלמה ברישום, הזכות לא הועברה בפועל, ולכאורה נותן המתנה יכול לחזור בו ממתן המתנה …

בכל מקרה של נסיבות מיוחדות ובכלל ספק, על מנת להוציא את עיסקת המתנה מהכוח אל הפועל, בצורה הכי נכונה ומהודקת, ראוי ומומלץ להיוועץ בדברים מראש ולא בדיעבד, וכן לוודא כי אף לאחר חתימת המסמכים, ילווה את השלמת רישום העיסקה לרבות הדיווחים הנדרשים לרשויות, באמצעות עורך דין מנוסה עם רקע מוכח בתחום.

בכל שאלה או הבהרה, נשמח לעמוד לרשותכם, ולהיות לכם לעזר.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

 

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן