הטבות לעולה חדש בעסקאות נדל"ן

הטבות לעולה חדש בעסקאות נדל"ן

Aliyah

עידן הקורונה אשר טומן בחובו משבר בריאותי וכלכלי כלל עולמי גורם לאנשים רבים לשקול בחיוב לעלות לישראל.

מדינת ישראל מעוניינת לעודד את העלייה ומציעה להם "סל קליטה" והטבות כלכליות אשר אמורות לסייע להם בתחילת דרכם כעולים חדשים בישראל.

במאמר זה אתייחס להטבות הכלכליות המיועדות לעולים חדשים ברכישת נכס נדל"ן בישראל.

עולה חדש זכאי לרכוש פעם אחת דירת מגורים בפטור לעולה חדש ופעם אחת נכס אשר ישמש לעסק, בפטור לעולה חדש וזאת בפרק הזמן שתחילתו שנה לפני שנכנס לישראל וסיומו שבע שנים לאחר שנכנס לישראל. יש אפשרות לרכוש בפטור נכס משולב (המאפשר גם מגורים וגם עסק) ויש אפשרות לרכוש בפטור קרקע שתשמש למגורים או לעסק.

הפטור לעולה מקנה הטבה במס הרכישה שישולם ברכישת הנכס (הדירה, הנכס שישמש לעסק או הקרקע):

על סכום הרכישה עד לסך של 1,838,615 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור של 0.5% ומעל סכום זה ישולם מס רכישה בשיעור של 5% (סכום מדרגת המס משתנה מדי שנה).

צריך לזכור כי במקרים מסוימים (תלוי במחיר הדירה) הפטור לעולה דווקא לא משתמש ועדיף להשתמש בשיעורי מס הרכישה הרלבנטיים לתושב ישראל הרוכש את דירתו היחידה:

על סכום הרכישה עד לסך של 1,744,505 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור של 0%, ממדרגה זו ועד לסך של 2,069,205 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור של 3.5%, ממדרגה זו ועד לסך של 5,338,290 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור של 5% ומעל למדרגה זו ישולם מס רכישה בשיעור של 8% (סכום מדרגות המס משתנה מדי שנה).

נשאלת השאלה מי נחשב לתושב ישראל ומתי עולה חדש יחשב כתושב ישראל?

תושב ישראל הוא מי שמרכז החיים שלו נמצא בישראל. ניתן לקרוא על כך במאמר הזה. בנוסף, לעניין מס רכישה בלבד, הורחבה ההגדרה של "תושב ישראל" והיא כוללת כעת גם את מי שבתוך שנתיים ממועד רכישת הדירה הפך לתושב ישראל לראשונה וגם את מי שבתוך שנתיים ממועד רכישת הדירה הפך לתושב חוזר ותיק.

כלומר, אם העולה החדש רוכש את הדירה ובתוך שנתיים ממועד רכישת הדירה, הסטטוס שלו עונה להגדרות של תושב ישראל לראשונה (כלומר, מי שמרכז חייו בישראל), הוא זכאי לשלם מס רכישה לפי המדרגות של תושב ישראל הרוכש את דירתו היחידה, אשר במקרים רבים, הוא נמוך יותר מהמס שהיה משולם בפטור לעולה חדש.

שיקול נוסף המצדיק שימוש בפטור של תושב ישראל הרוכש דירה יחידה הוא הרצון לשמור על הפטור של עולה חדש לעתיד (ולנצלו בעת רכישת דירה שנייה). בהקשר זה חשוב לזכור כי הפטור לעולה חדש הוא חד פעמי וניתן לנצלו רק בתוך פרק זמן מסוים.

לסיכום, צריך לזכור כי המיסוי בעת רכישת נדל"ן בישראל הוא משמעותי ולכן כדאי לבדוק, להיערך ולבצע תכנון מתאים מבעוד מועד.

אנחנו ממליצים ליצור עמנו קשר ע"מ שנסייע לכם להיערך ולבצע את התכנון המתאים מראש.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.

הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן