המועד להגשת תביעת חוב לחברה שנמצאת בהליכי חדלות פירעון

המועד להגשת תביעת חוב לחברה שנמצאת בהליכי חדלות פירעון

חיובים שלובים

במציאות הכלכלית שמתרגשת עלינו, הרבה פעמים מוצאים עצמם ספקים, נותני שירותים, עובדים וסתם צרכנים, בפני שוקת שבורה באשר מתברר להם כי החברה עימה התקשרו, נמצאת בהליכי חדלות פירעון, ומשכך על פניו אותה חברת חייבת או שלא עמדה בהתחייבויותיה, נמצאת במצב של הקפאת הליכים, כך שנראה שלנושים כאמור, אין להם למי לפנות או כיצד לראות את כספם מושב לידיהם.

השאלה במקרה כזה, כיצד למזער את הנזק …

בהתאם להוראות סעיף 353 לפקודת החברות, אופן הגשת תביעת החוב וחלוקת דיבידנדים במקרה של פירוק חברה חדלת פירעון, ייעשה על פי הכללים הקבועים בפקודת פשיטת הרגל [נוסח משולב], התש"ם-1980 (להלן: פקודת פשיטת הרגל), בשינויים מחייבים.

סעיף 71(ב) לפקודת פשיטת הרגל קובע כי המועד להגשת תביעת חוב על ידי נושה בהליך פשיטת רגל הוא שישה חודשים ממועד מתן צו הכינוס.

סעיף 71(ב) הנ"ל קובע בנוסף כי ניתן להאריך את המועד האמור בסעיף (על ידי הנאמן או הכונס הרשמי בתפקידו כנאמן) "מטעמים מיוחדים שיירשמו" אם הנושה "לא יכול היה" להגיש את תביעת החוב במועד:

"נושה רשאי להגיש תביעת חוב תוך ששה חודשים מיום מתן צו הכינוס, בדרכים ובאופן שיקבע השר; הכונס הרשמי בתפקידו כנאמן על נכסי החייב, או הנאמן, רשאים, מטעמים מיוחדים שיירשמו, להאריך את התקופה להגשת תביעת חוב של נושה לפרק זמן שיקבעו בהחלטתם, אם שוכנעו כי הנושה לא יכול היה להגישה במועד שנקבע."

השאלה מהם אותם "טעמים מיוחדים" להארכת המועד להגשת תביעת החוב נדונה ברע"א 9802/08 הוועדה המקומית לתכנון ירושלים נ' א.ר מלונות רותם (1994) בע"מ (בפירוק) (להלן: "מלונות רותם"):

"ככלל, החריג יחול בנסיבות שבהן הנושה לא ידע בפועל אודות מתן צו הכינוס או הפירוק ובד בבד יעילות ההליך וקידומו לא ייפגעו באופן משמעותי כתוצאה ממתן הארכת המועד המבוקשת. על מנת להכריע בבקשה להארכת מועד נדרש, אפוא, הנאמן או המפרק שאליו מוגשת הבקשה להתחשב בכלל הנסיבות הרלוונטיות להליך המנוהל על ידו, ולהעריך את השפעתה של קבלת הבקשה על ההליך".

כלומר, נראה כי בפסק דין מלונות רותם הגישה הינה מקלה יחסית לעניין פרשנות התנאים הקבועים בסעף 71(ב) הנ"ל בכל הקשור לעניין הארכת מועד הגשת תביעת חוב. נראה כי גישה מקלה זו מקבלת משנה תוקף במיוחד כאשר עסקינן בנושה שלא ידע בפועל אודות מתן צו הכינוס וטרם אירעה התקדמות משמעותית בהליך חדלות הפירעון.

עוד נקבע בפסק דין זה כי: "אם הנושה ידע בפועל אודות מתן הצו צריכות להתקיים נסיבות נדירות כדי שניתן יהיה לקבוע שהוא "לא יכול היה" להגיש תביעת חוב במועד"

איך נקבעת הידיעה אודות מתן הצו? בפש"ר 2440/99 קינג השכרת רכב בע"מ נ' עו"ד אנגלר נקבע כי הפרסום הפומבי ברשומות ובעיתון אודות מתן צו הכינוס או הפירוק מקים חזקה של ידיעה קונסטרוקטיבית של הנושים אודות הליכי חדלות הפירעון.

יתרה מזאת, בהקשר זה אף הובעה הדעה בבש"א 17904/01 בנק דיסקונט לישראל בע"מ נ' עו"ד זיסמן כי חזקה זו, בדבר הידיעה אודות קיומו של ההליך לאחר הפרסום ברשומות ובעיתון הינה חזקה חלוטה.

הנה אם כן, ניתן לומר כי יש למנות את מניין 6 החודשים ממועד פרסום צו הכינוס, ויש לשים לב לכך, ולא "לישון" על זכויותייך. יחד עם זאת, מוטב להיות פרו אקטיבי ולא להסתמך על הפרסום תמיד, שכן האדם מן היישוב לא תמיד עוקב אחר פרסומי הרשומות. כך או כך, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מנוסה ובעל רקע בתחום, כדי לשקול את המועד הנכון ולסייע בהגשת תביעת החוב, שמא ייאמר, מזעור הנזקים.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן