המועד ממנו יש למנות את תקופת ההתיישנות להגשת תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך עקב פגיעת תוכנית (ס' 197 לחוק התכנון והבניה)

המועד ממנו יש למנות את תקופת ההתיישנות להגשת תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך עקב פגיעת תוכנית (ס' 197 לחוק התכנון והבניה)

מועדים להגשת תביעה

סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, עוסק בזכאות בעל מקרקעין לקבל פיצויים מהוועדה המקומית בגין ירידת ערך המקרקעין שבבעלותו, עקב פגיעת תוכנית במקרקעין (שלא עקב הפקעה).   הסעיף קובע כי ישנה תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים להגשת תביעה מיום תחילת תקפה של תוכנית.

 השאלה הפרשנית בה אנו דנים הינה –  "מהו יום תחילת תקפה של תכנית", מה הוא המועד ממנו יש למנות את שלושת השנים לשם הגשת התביעה בטרם תיכנס ההתיישנות לתוקף?

 הפרשנויות השונות:

א.      הפרשנות המצמצמת – עמדת הרשויות:

עמדת  הרשויות, אשר באופן טבעי, מעוניינות לקצר ככל שניתן את המועד בו ניתן להגיש תביעה לפיצויים לפי סעיף 197, הינה כי התקופה בה מתחילה הספירה למועד ההתיישנות נקבעת בסעיף 119(ב) ומתחילה מיום הפרסום ברשומות, והוא המועד הקובע.

 ב.      הפרשנות המרחיבה – עמדת התובעים:

עמדת בעלי הקרקע שנפגעים מתוכנית המקרקעין, ומעוניינים להגיש תביעה לפי סעיף 197, אשר מעוניינים להאריך ככל שניתן את המועד להגשת התביעה לפיצויים, הינה כי לפי סעיף 119(א) נקבע כי תחילתה של תכנית היא בתום חמישה עשר ימים מיום פרסום הודעה ברשומות או בעיתון על דבר אישורה, לפי המועד שבו פורסמה ההודעה האחרונה מביניהן ברשומות או בעיתון.

 בימ"ש דן בסוגיה זו בשל פסיקות סותרות של בתי המשפט מנהליים, אשר תומכות חלקן בפרשנות המרחיבה וחלקן בפרשנות המצמצמת, וכב' השופט פוגלמן שדן בסוגייה במסגרת ברם 9701/11 אברהם ודורה גולדשטיין נ' יעקב ורצהייזר ואח', מסביר כי יש לבחור מבין החלופות השונות במתחם האפשרויות שבחוק את החלופה שמגשימה באופן מיטבי את תכלית החוק, כאשר דאג לציין כי כפות המאזניים קרובות להיות מעויינות.

 לענייננו, בית המשפט בפס"ד הנ"ל מחודש יוני 2013 החליט כי מאחר ולא ניתן לפרש את החוק בצורה עדיפה לגישה זו או אחרת, יש לאמץ את גישת התובעים – אשר זכותם היא הזכות הנפגעת על ידי הנתבעים, בדרך של "פרשנות מקלה עם התובעים", כאשר מדובר על פגיעה בזכות הקניינית של הפרט, ופגיעה בזכות הגישה לערכאות של הפרט – הן אלו אשר מטות את הכף לטובת הפרשנות המרחיבה את זכות התביעה.

  סיכום:

 לאור כל האמור לעיל, נראה כי המועד הקובע, ממנו יש לספור את מניין 3 השנים למרוץ ההתיישנות לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבניה, הינו בתום חמישה עשר ימים מיום פרסום הודעה ברשומות או בעיתון על דבר אישורה, לפי המועד שבו פורסמה ההודעה האחרונה מביניהן ברשומות או בעיתון.

 כמובן שעדיין מומלץ להיוועץ עם עו"ד בעל ניסיון ורקע בתחום על מנת לברר את המועד הקונקרטי בו ניתן להגיש את התביעה לפיצויים בגין ירידת ערך המקרקעין בשל פגיעת תכנית, שלא בדרך של הפקעה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 עורך דין טל רכניץ הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il

 רשימה זו המובאת לעיל הינה למידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אין לראות בה תחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן