הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית אינו מצדיק מתן הקלה במס הרכישה בגין רכישת דירת מגורים נוספת, שנרכשה לאחר הקמת התא המשפחתי

הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית אינו מצדיק מתן הקלה במס הרכישה בגין רכישת דירת מגורים נוספת, שנרכשה לאחר הקמת התא המשפחתי

מיסוי מקרקעין

הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית אינו מצדיק מתן הקלה במס הרכישה בגין רכישת דירת מגורים נוספת, שנרכשה לאחר הקמת התא המשפחתי, טלי קסלר, עו"ד

מס רכישה הוא מס עקיף המוטל על כל רוכש של זכות במקרקעין.

על מנת לעודד ולהקל על רוכשי דירות המיועדות למגורים של הרוכש ובני משפחתו קבע המחוקק בסעיף 9 לתקנות מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) (מס רכישה), התשל"ה-1974, שיעור מס מופחת למי שרוכש דירה שהיא דירתו היחידה, או מאידך למי שבעשרים וארבעה החודשים שלאחר רכישת הדירה, מוכר דירת מגורים אחרת שהייתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה.

הטבת המס כאמור לעיל ניתנת במסגרת תא משפחתי, היינו לרוכש ובן זוגו, למעט בן זוג הגר בדרך קבע בנפרד, וילדיהם שטרם מלאו להם 18 שנים, למעט ילד נשוי.

בפסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה (בו"ע 381-10-11 הרטום נ' מנהל מס שבח חדרה), נדונה השאלה האם הסכמת בני זוג על הפרדה רכושית במסגרת הסכם יחסי ממון, מצדיקה מתן הקלה במס הרכישה, עבור דירה נוספת שנרכשה לאחר הקמת התא המשפחתי.

ביוני 2004 נישא העורר לאשתו. במועד הנישואין היה העורר בעליה של דירת מגורים באשדוד אותה רכש בשנת 1994, ואילו בבעלות האישה הייתה דירת מגורים אחרת ברמת גן אותה רכשה בשנת 1995.

במועד הנישואין חתמו בני-הזוג על הסכם יחסי ממון, שאושר על ידי בית משפט, במסגרתו הסכימו בני-הזוג על הפרדה רכושית בחלק מהנכסים שהיו ברשותם לפני הנישואין.

בין הנכסים הללו נכללו שתי הדירות, דירת רמת גן ודירת אשדוד, וכן נכסים אחרים שיירכשו במקומם.

לאחַר הנישואין, בשנת 2009, מכרה האישה את הדירה ברמת גן ורכשה תחתיה דירה בקרית אונו שנרשמה על שמה בלבד.

בחודש אפריל 2011 רכש העורר דירה נוספת על-שמו בלבד. בעת הדיווח לרשויות מיסוי מקרקעין אודות הרכישה, ביקש העורר לשלם מס רכישה מופחת, היות ולפי הצהרתו הינו בעלים של דירה נוספת באשדוד אותה הוא מתכוון למכוֹר בתוך שנה, הטבה הניתנת לרוכש דירה יחידה על פי הוראות סעיף 9 לתקנות מס רכישה.

יובהר כי, תכלית עקרון התא המשפחתי הינה מניעת תכנוני מס בלתי לגיטימיים, מקום שבו יירכשו כמה דירות מגורים שייוחסו לבני המשפחה השונים כדי לזכות שלא בצדק בשיעור המס המופחת המוענק ל"דירה יחידה".

ההלכה הפסוקה היא שכאשר רכש אחד מבני הזוג דירת מגורים, קודם למועד הנישואין, אין בכך כדי לפגוע בזכותו של בן הזוג האחר ליהנות ממס רכישה מופחת לרוכש דירה יחידה בעת רכישת דירת מגורים נוספת לאחר הנישואין.

לאור כך פסק בית המשפט כי, יש להבחין בין מצב של רכישת דירת מגורים על ידי בן הזוג האחר בטרם הנישואין, לבין מצב שבו בן הזוג האחר רכש את הדירה לאחר הנישואים. רכישת דירה על ידי אחד מבני הזוג במהלך הנישואין תיוחס גם לבן הזוג האחר, בין אם נרשמה על שם האחד ובין אם נרשמה על שם שניהם, בין אם הסכימו על הפרדה רכושית על פי הסכם ממון ובין אם לאו.

העובדה שבני הזוג מסדירים את יחסיהם בהסכם ממון אינה רלבנטית לעניין מתן ההטבה. קיומה של דירת מגורים נוספת, שנרכשה לאחר הקמת התא המשפחתי, אינו מאפשר מתן הקלה במס הרכישה.

לאור כל האמור לעיל בית המשפט הגיע למסקנה כי דין הערר להידחות.

לפני ביצוע עסקה ועל מנת למנוע "הפתעות" בנושא המיסוי מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום הנדל"ן באופן כללי ובתחום של מיסוי מקרקעין באופן ספציפי.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורכת דין טלי קסלר הינה שותפה במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן