הסתלקות מבקשת אישור תביעה כייצוגית

הסתלקות מבקשת אישור תביעה כייצוגית

סמכות המפקח לדון בסכסוכים

תובענה ייצוגית באופייה נוגעת לציבור שלם – קרי, הקבוצה, ואינה מתייחסת אך ורק לתובע/מבקש היחיד אל מול הנתבעת. עקב כך, ישנו הסדר מיוחד בהליך של תובענה ייצוגית, הסדר זה מעוגן בסעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 המאפשר לתובע/מבקש להסתלק מהתביעה.

הסתלקות זו מבוקרת על ידי בית המשפט שמוודא כי הקבוצה אשר בשמה מוגשת התביעה הייצוגית אינה נפגעת כתוצאה מביצוע ההסתלקות.

יתרון שיש לאישור הסתלקות בניגוד להסדר פשרה הוא היות העובדה שאישור הסתלקות מבקשה לאישור תביעה כייצוגית אינו יוצר מעשה בית דין ומשכך לא מונע בקשה חוזרת על ידי תובע/מבקש אחר.

הסדר ההסתלקות בא לידי ביטוי בת"צ 1469-02-13 לוי ואח' נ' פסטה נונה בע"מ ואח', שם כבוד השופט ענבר הביע עמדה שלילית בכל הקשור להסתלקות מאישור תובענה כייצוגית בתחום מוצרי מזון:

"חסרונותיהם ונזקיהם של הסדרי הסתלקות מתוגמלת בתחום סימון מוצרי מזון… גבוהים לאין שיעור מתועלותיהם. לא זו בלבד שהסדרים אלו אינם מייצרים הרתעה של ממש, אלא שאישורם על ידי בית המשפט מתמרץ את הגשתן של תביעות סרק, מזה, ושל הסתלקויות מתביעות מבוססות לכאורה, מזה. בהינתן האפשרות לסיים את התובענות בהסתלקויות שרווח קל ומהיר בצדן, נחלש התמריץ להגיש תביעות ייצוגיות מבוססות בתחום סימון מוצרי מזון ולהתמיד בניהולן, ותחת זאת מוצף בית המשפט במאות תביעות ייצוגיות שמגישיהן גמרו מראש אומר להסתלק מהן… בית המשפט מצווה לפעול לצינון תמריציהם של התובעים ובאי הכוח המייצגים לערוך הסדרי הסתלקות מסוג זה ודרך המלך לעשות כן הנה להימנע מאישור תשלום תגמול ושכר טרחה למסתלקים."

יש לציין כי עמדתו של כבוד השופט ענבר אינה חזות הכול וישנן עמדות שונות שנוטות אל עבר אישור הסתלקות מאישור תובענה כייצוגית בנסיבות מתאימות אף במקרים בהם טרם הוגשה תשובה מטעם הנתבעת.

עניין זה בא לידי ביטוי בת"צ 25467-07-14 ניזאר טנוס נ' אינגליש קייק בע"מ שם נקבעו על ידי כבוד השופטת רפפורט הדברים הבאים:

"נוכח השלב המוקדם של ההסתלקות – עוד בטרם הוגשה תשובת המשיבה – ומשאין ההסתלקות יוצרת מעשה בית דין, החוסם מי מחברי הקבוצה לפנות לבית המשפט בעתיד בהליך דומה במקרה שלא יתוקן סימון אריזות המוצרים כנדרש, איני רואה מקום להורות על פרסום מודעה בדבר בקשת ההסתלקות".

עוד נקבע כי:

"עצם הגשת התובענה שיפר אפוא את מצבם של חברי הקבוצה, במובן זה שתרם לאכיפת הוראות הדין, אך אין בו כדי לחסום הגשת תביעה על ידי מי מחברי הקבוצה, במקרה שבו ייטען כי נגרם לו נזק בר פיצוי. בנסיבות אלה סבורה אני, כי אין מקום לשלול מן התובע הייצוגי תמריץ להסתלק מן התובענה הייצוגית, ואף אין הצדקה לייצר תמריץ שלילי להגשת תובענות מסוג זה, המתקנות במידת מה את תת האכיפה הקיימת, לכאורה, בתחום סימון מוצרי המזון בהתאם להוראות הדין."

מן האמור לעיל עולה כי בעניין אישורי הסדרי הסתלקות מאישור תובענה כייצוגית יש לשים לב לעובדה שקיימות פסיקות מגוונות אשר אכן נוטות לאשר הסתלקות אמורה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או
קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון"
העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין 
www.rk-law.co.il
אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי
.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן