זכיתם ב"מחיר למשתכן" – האם כל הנוצץ זהב הוא?

זכיתם ב"מחיר למשתכן" – האם כל הנוצץ זהב הוא?

מחיר למשתכן

מחיר למשתכן הינו פרויקט הדגל של משרד השיכון והבינוי, אשר מטרתו העיקרית הינה להטיב עם זוגות צעירים ומחוסרי דיור ולעזור להם להתמודד עם מחירי הנדל"ן המאמירים במחוזותינו.

לאחר הזכייה בהגרלה הרוכשים מוזמנים לכנס הסבר על הפרויקט והשלבים הצפויים בהליך רכישת הדירה.

לעיתים קרובות במסגרת הכנס הרוכשים מקבלים "המלצה" לא לשכור את שירותיהם של עורכי דין מטעמם שכן מדובר בחוזה אחיד מטעם משרד הבינוי והשיכון.

רכישת דירה הינה אחת העסקאות הדרמטיות, החשובות והמהותיות בחיי אדם אשר כרוכה בהחלטות ארוכות טווח והתחייבויות פיננסיות ארוכות טווח ולכן מחייבת לא מעט שלבים ובירורים הנחוצים לצורך קבלת החלטה נכונה ומושכלת.

האם הפיקוח של משרד הבינוי השיכון מספק? האם באמת כל המידע חשוף בפניכם? האם עמדתם על כל המשמעויות הנובעות מעסקה מעין זו? מי דואג לאינטרסים שלכם?

להלן על "קצה המזלג" מספר היבטים שכדאי וחשוב לבחון בטרם ההצטרפות לפרויקט:

מחיר הדירה – האם המחיר שמוצג בפניכם הינו המחיר הסופי? מחיר הדירה שמוצג בפניכם בעת רכישת הדירה צמוד למדד תשומות הבניה שהיה ידוע ביום שהיזם הגיש את הצעתו לביצוע הפרויקט. לעיתים חלף פרק זמן ניכר מאז שהיזם הגיש את הצעתו לביצוע הפרויקט ועד שאתם זכיתם בהגרלה. במקרה כזה ישנו פער של עשרות אלפי שקלים בין המחיר שהוצג בפניכם לבין המחיר אותו תידרשו לשלם בפועל.

מפרט הדירה – ב"מחיר למשתכן" מפרט הדירה הינו קבוע ואינו ניתן לשינוי – האם בדקתם שהמפרט שהוצג בפניכם תואם את המפרט המחייב של משרד הבינוי והשיכון? לפעמים ייתכן שיש פער בין המידע שהיזם מעביר לכם לבין המפרט הקבוע.

שטח הדירה – האם בדקתם ששטח הדירה שהוצג בפניכם תואם לגודל הדירה בפועל? האם מדובר בשטח ברוטו או נטו ?לפי אילו עקרונות מחושב השטח?

שווי ההטבה – ב"מחיר למשתכן" מדברים על הטבה שמסתכמת במאות אלפי שקלים – האומנם? מרגע הזכייה בתוכנית "מחיר למשתכן" ועד לקבלת המפתחות יכולות לחלוף שלוש או ארבע שנים ולעיתים אף יותר. הרוכשים עלולים למצוא עצמם משלמים שכירות במשך תקופה כה ארוכה אשר בעצם מצמצמת או מבטלת את הפער בין מחיר דירת יד שניה למחיר דירה במסגרת "מחיר למשתכן".

משך הזמן שהדירה חייבת להישאר בבעלותכם – האומנם 5 שנים? התנאי לקבלת ההטבה "במחיר למשתכן" הינו כי הדירה תישאר בבעלות הרוכש במשך חמש שנים. שימת ליבכם שמדובר בחמש שנים מיום קבלת טופס 4 לדירה ולא מיום הזכייה. הווה אומר כי רוכשים בעצם יכולים למצוא עצמם מתחייבים להחזיק בדירה למשך כ- 8 שנים (שלוש שנים שהן משך הבנייה של הפרויקט ואז חמש שנים נוספות מתום הבנייה). במידה ויפרו התחייבות זו ויימכרו את הדירה קודם יאלצו לשלם פיצוי בסך 450,000 ₪.

הון עצמי – הידעתם שבאמצעות "מחיר למשתכן" ניתן לקבל משכנתא עם הון התחלתי של 100,000 ₪ בלבד? מדובר בהטבה משמעותית לרוכשי דירות שכן מרבית הזוגות בישראל נאלצים לשלם תשלומי עתק של שכירות אך לא רוכשים דירה מאחר והם מתקשים לארגן את ההון העצמי ההתחלתי הנדרש לשם כך.

מענק ברכישת דירה בפריפריה – רוכשי דירות בפריפריה זכאים לקבל מענק מהמדינה בסכום של עד 60,000 ₪, כאשר המענק עצמו יינתן באמצעות הבנקים בעת קבלת המשכנתא, לאחר חתימת חוזה הרכישה.

 

בדיקת הכדאיות לרכישת דירה במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" הינה מורכבת ביותר וכרוכים בה אלמנטים משפטיים וכלכליים שכדאי להכיר לפני שקופצים למים.

לכן מומלץ ואף חובה ליטול ייעוץ מקצועי של עורך דין הבקיא בעסקאות מסוג זה.

אנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן