חברה בהפסדים, נכס או נטל?

חברה בהפסדים, נכס או נטל?

חברה בהפסדים

לעיתים חברות הפעילות במשק צוברות הפסדים הנובעים מסיבות שונות, כגון ניהול לא נכון, השקעות כושלות ועוד. במקרה כזה, בדרך כלל בעלי המניות הקיימים מנסים להמשיך ולהפעיל את החברה ולהבריא את הפעילות. צעדים כאלה, כרוכים בהרבה נסיבות ולעיתים נוחלים הצלחה, אך לעיתים, המצב נותר בעינו, ולפעמים אף המצב מחמיר, כך שההפסדים הצבורים נותרים בעינם, אם לא גדלים.

בנסיבות אלה, נשאלת השאלה, האם בהכרח חברה שצברה הפסדים, היא נכס או נטל.
כמובן שכל פעילות עיסקית שאינה מניבה רווחים, ואף יוצרת הפסדים, היא נטל, אולם אם פועלים נכון, הדברים יכולים להשתנות
ראשית, בעלי המניות הקיימים, יכולים ליצוק לפעילות החברה הקיימת, פעילות בעלת אופי שונה, או לבצע שינויים באותו תחום פעילות (הכנסת שותף, שינוי הטריטוריה או קהל היעד) ולעיתים מהלכים כאלה נוחלים הצלחה. כך למשל, חברה שצברה הפסדים בתחום מסויים, יכולה להעתיק את הפעילות לתחום חדש, ולנחול הצלחה, ואז ההפסדים שנצברו לבעלי המניות הקיימים, יכולים להוות נכס בהיבטי מס, ככל שהפעילות החדשה תניב רווחים.
מעבר לכך, לעיתים לחברות כאלה, יש ביקוש, במיוחד כשלבעלי המניות הקיימים מטעמים אישיים, ממילא אין אינטרס להמשיך להפעיל אותם (היעדר דור ממשיך, נסיבות בריאותיות כמו מחלה וכיו"ב), ואז הם יכולים לנסות ולמכור את האחזקות שלהם בצורה מלאה או חלקית, בחברה לצד שלישי, לקבל תמורה כספית שתניב להם מזומנים בטווח הקצר, דבר שיגרום להם לצמצום ההפסדים שנצברו.
מצד הרוכש, בהינתן שאין המדובר בעסקה מלאכותית גרידא שמהותה היא הרצון ליהנות מהפסדים צבורים (כך למשל, חברת בנייה שרוכשת את אחזקות של חברה בתחום המזון שצברה הפסדים ומבקשת לקזז רווחים מפעילות אחד כנגד הפסדים קיימים מפעילות אחרת שנוצרה על ידי המוכר …), ובהינתן שהגוף הרוכש פועל ממילא באותו תחום, בנסיבות מסויימות, יוכל הרוכש להיכנס לנעלי המוכר וגם ליהנות מהיבטי המס של ההפסדים הצבורים.

גיבוש עמדה באיזה צעד לנקוט כאשר חברה צוברת הפסדים בפעילות מסויימת, כרוכה בהרבה היבטים ונסיבות, החל משיקוליים אישיים, משפטיים וחשבונאיים.

לקריאה נוספת: רכישה או מכירה של חברה לא פעילה.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום, על מנת להעריך נכון את הסיכוי והסיכון בהמשך הפעלה של חברה הצוברת הפסדים או להעמיד את האחזקות בה למכירה, ובאיזה אופן, כשברור לכל, שיש לשקול את היבטי המס של צעד כאמור, מראש ולא בדיעבד, תוך הסתייעות באנשי מקצוע מנוסים (רו"ח), שיוכלו להעריך את תוצאות אירוע המס הצפויות מעיסקת מכירה כאמור.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן