חוזה יחס לעומת חוזה רגיל : משמעות והשלכות

חוזה יחס לעומת חוזה רגיל : משמעות והשלכות

טענות הגנה לחיובים מכוח שטר

חבר אחד מעסיק חבר אחר במשך יותר מ-30 שנה, ללא הסכם בכתב, מתוקף יחסי החברות הקרובים בין השניים. היחסים עולים על שרטון, והחבר המועסק תובע את המעסיק בטענה שנכרת בין השניים חוזה יחס, ובכך שהפסיק להעסיקו – הוא מפר אותו.

האם אכן נכרת בין השניים חוזה יחס? האם אפשר לתבוע במצב כזה לפיצויים עד לגיל הפנסיה? מה אורכו של חוזה יחס כשזה לא מוגדר במפורש? לשאלות אלה מתייחס ביהמ"ש בפסק-דינו בעניין תא (ת"א) 11767-09-15 כהן נ' מוטלואגלו, שניתן בספטמבר 2019.

בעניין כהן, תבע עדי כהן – רו"ח ועו"ד בהשכלתו – את יוסף מוטלואגלו ונתבעים רבים נוספים הקשורים אליו, בטענה שהפר חוזה יחס לאספקת שירותים מקצועיים. לטענתו הסיבה להפסקת העסקתו על-ידי הנתבע נבעה מכך שגילה על פעולות בלתי-חוקיות שביצע הנתבע ביחד עם אשתו ובאמצעות החברות שבבעלותם, שכתוצאה מהם החלו להתנכל לו עד לסיום העסקתו.

מנגד, טען הנתבע כי היחסים הופסקו כתוצאה מהערמת קשיים על פעילות תקינה של החברות על-ידי התובע, וזאת לאחר שנתבקש לתת פירוט לשירותים ולתעריפים שגבה, כחלק ממגמה לצמצם הוצאות בחברה.

כדי להבין את הסוגיה, עלינו להבין מהו חוזה יחס. חוזה יחס, להבדיל מחוזה בדיד, הוא חוזה שאינו נכרת לתקופה קצובה, ונועד למעשה להסדיר מערכת יחסים ארוכת טווח.

חוזה מסוג כזה נועד להתמודד עם מצב שבו מערכת היחסים אינה מתמצה בהסכם נקודתי, ומבקש להתמודד עם חוסר היכולת לקחת בחשבון את כל הנסיבות והשינויים שעלולים להתרחש לאורך הזמן הארוך שההסכם יקוים בו.

מכיוון שמדובר ביחסים מורכבים יותר מאשר בחוזה בדיד, התנהגותם של הצדדים במהלך קיומו של החוזה היא כלי פרשני רב עוצמה, וכך גם ביחס למועד סיומו. ישנה חזקה לפיה חוזה אינו נערך לצמיתות, כלומר, טענתו של התובע כי הנתבע התחייב להעסיק אותו עד מועד פרישתו לפנסיה אינה יכולה להתקבל. חשוב לציין – חוזה יחס הוא לרוב חוזה שבו מניחים כי היחסים בין הצדדים מורכבים וכוללים מידה רבה של אמון, וכשהיחסים עולים על שרטון, לא ניתן לכפות על אחד הצדדים להישאר כפוף לחוזה, שכן לא ניתן להבטיח קיומם של יחסי אמון בכפייה.

חוזה יחס, אם כן, ניתן לבטל באמצעות מתן הודעה סבירה, אך כדי לדעת מהו אורך הזמן הסביר הנדרש להודעת הביטול, יש להסתכל, כאמור, על התנהגות הצדדים ועל הנסיבות.

בשל אופיו המיוחד של חוזה יחס, בשונה מחוזה מסחרי רגיל בו העיקר, הוא השאת רווחי הצדדים, קשה לדרוש פיצויי ציפייה בחוזה כזה, ובפרט כשהיחסים הופסקו מסיבה הוגנת, ובתום לב.

ואכן, כך גם קבעה השופטת בעניין כהן. לא ניתן להניח שהצדדים הסכימו להתקשר ביניהם בחוזה לנצח, או שמדובר ב"חתונה קתולית", כדבריו של התובע, אך גם קשה לטעון כי מדובר בחוזה בדיד, לאור התקופה הארוכה וטיב היחסים. אם כן, לא ניתן לדרוש פיצויי ציפייה או את אכיפת ההסכם, והצדדים זכו לפיצויים על הוצאות שהוצאו בפועל בלבד.

הנה אם כן, בכל עניין דומה שדורש הבהרה ובחינה, ראוי ונכון להיוועץ מראש ולראות מה משמעות מערכת היחסים בין הצדדים, ולהבין מה הדרך הנכונה בה ניתן להביאה לידי סיום, ומה יכולות להיות ההשלכות לכך. על זאת ועוד, נשמח לעמוד לרשותכם, כשתהיה לך התלבטות בסוגייה דומה.

 

 

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

 

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן