חיוב במס שבח ביחס לנכס נדל"ן שהתקבל בירושה

חיוב במס שבח ביחס לנכס נדל"ן שהתקבל בירושה

אנשים רבים רואים בנכס נדל"ן אופציית השקעה סולידית ששכרה בצידה, המפרנסת אותם בעת בגרותם.
יתרה מזאת, רבים שואפים להוריש לאחר מותם את אותם נכסי נדל"ן שצברו ליורשיהם – יקיריהם, ע"מ שנכסים אלה "יסדרו" את חייהם של היורשים ויקלו על אותם יורשים מבחינה כלכלית.
דירת מגורים כנכס להשקעה היא הדוגמא הנפוצה ביותר אולם רבים משקיעים בנכס מסחרי כדוגמת משרד, חנות וכיו"ב.

העברת נכס נדל"ן מהמוריש ליורשים

כעיקרון, העברת נכס מקרקעין מהמוריש ליורשים איננה אירוע מס, איננה חייבת בדיווח לרשויות המס ומטבע הדברים גם איננה מחויבת במס.

חלוקת נכסי המקרקעין שבעזבון בין היורשים

אולם, סוף מעשה במחשבה תחילה. בעת שהיורשים יחפצו לממש את נכס הנדל"ן שקיבלו בירושה הם עשויים להיות מחויבים במס ולכן עוד לפני חלוקת נכסי המקרקעין הכלולים בעיזבון המוריש, כדאי לחשוב ולתכנן כיצד לחלק נכסים אלה בין היורשים.

ככל שהיורשים מחלקים ביניהם את נכסי הנדל"ן הכלולים בעיזבון, במסגרת הליך ההורשה, חלוקה זו לא תהווה אירוע מס ולא תהיה חייבת במס.
אולם, אם במסגרת חלוקת נכסי הנדל"ן הכלולים בעיזבון בין היורשים, מועברים תשלומי איזון (דהיינו תשלום כסף או שווה כסף המועבר בין יורש אחד למשנהו מפאת הבדלים בשווי הנכסים וכיו"ב) שמקורם מחוץ לנכסי העיזבון, החלוקה תחויב במס בהתאם לגובה תשלומי האיזון.

לחיוב היורשים במס, בעת העברת תשלומי איזון שמקורם מחוץ לנכסי העיזבון, יש משמעות קשה בעת הורשה של משק חקלאי, אשר ניתן להורישו ליורש אחד בלבד.

החבות במס השבח של היורשים

כעיקרון היורשים "נכנסים לנעלי המוריש" ובעת שימכרו את הנכס הם יחויבו במס על כל השבח שהצטבר, כולל השבח שנצבר בתקופה שהמוריש החזיק בנכס, זאת בהתאם ליום הרכישה ושווי הרכישה של המוריש.
יוצא מן הכלל הוא המקרה שהמוריש נפטר לפני יום 31/3/1981 (מועד ביטול מס עיזבון) אז יחול כלל מורכב יותר הכולל התייחסות למס העיזבון ששולם.

פטור ממס במכירת דירת מגורים שהתקבלה בירושה

החוק מאפשר ליורש או ליורשים למכור בפטור דירת מגורים שקיבלו בירושה, מבלי שיאלצו "לבזבז" לשם כך את הפטורים האישיים שלהם (כדוגמת הפטור למכירת דירת מגורים אחת ל-4 שנים וכיו"ב).
מטרת סעיף הפטור הייחודי הזה הייתה לעודד יורשים למכור דירות שקיבלו בירושה ולא להמשיך להחזיקן.
יחד עם זאת הפטור במכירת דירת מגורים שהתקבלה בירושה מותנה בקיומם של מספר תנאים:

  • א. הקשר המשפחתי בין המוריש ליורש – היורש הוא בן זוגו של המוריש או צאצא של המוריש או בן זוג של צאצא של המוריש.
  • ב. לפני שהמוריש נפטר המוריש היה בעלים של דירת מגורים אחת בלבד.
  • ג. אם המוריש היה עדיין בחיים והיה מוכר את דירת המגורים האמורה (שבגינה מבוקש הפטור) הוא היה זכאי לפטור במכירתה.

ברור שבכל מקרה שבו היורשים עומדים בתנאים אלה כדאי להם להשתמש בפטור זה במכירת דירת המגורים ולא בפטורים האישיים שלהם.
יחד עם זאת, אם היורשים אינם עומדים בתנאים אלה, המאפשרים להם לעשות שימוש בפטור הייחודי במכירת דירת המגורים שהתקבלה בירושה, הם יוכלו למכור את הדירה בפטור, אם הם עומדים בתנאים של אחד מסעיפי הפטורים האחרים שמקנה חוק מיסוי מקרקעין (לדוגמא הפטור במכירת דירה אחת ל-4 שנים).

בכל מקרה, מומלץ לבדוק נושא זה היטב, באמצעות עורך דין המעודכן בתחום מיסוי המקרקעין, לפני שמתקשרים בעיסקה, שכן אם יתברר שהמוכר אינו זכאי לפטור ממס שבח, עלול הדבר לעלות לו בתשלום מס בשיעור עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורכת דין טלי קסלר הינה שותפה במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן