חשיבותו של תקנון אתר אינטרנט

חשיבותו של תקנון אתר אינטרנט

אתר אינטרנט

בעולם המודרני, אנשים נוהגים פחות ופחות לכתת רגליים ברחובות או במרכזי קניות, ובודקים שירות או מוצר בו הם מעוניינים באמצעות גלישה באתרי האינטרנט, דבר נוח ויעיל, המאפשר די בקלות לבצע סקרי שוק של מחיר, איכות, מפרט טכני וכיו"ב.

כך, כיום אנשים נוהגים להיכנס לאתר אינטרנט, לעשות בו שימוש, ובהרבה מקרים, נוהגים להקליק כלאחר יד על נוסח הצהרה המאשרת כי קראו את תקנון האתר, הבינו אותו ומסכימים לאמור בו.
אולם, יובהר בזאת, כי לאמור בתקנון אין להתייחס כלאחר יד, ויש להעניק לו את מלוא תשומת הלב הראויה (!!!)

מאחר שההתקשרות נעשית מרחוק, הרוכש (במידה והמדובר בעיסקת מכר) או המשתמש, אינו יכול להתרשם פיזית מהשרות ו/או המוצר, הרי שתנאי ההתקשרות לכאורה נותרים עמומים, כך שלא ברור לרוכש/מתשמש מועד אספקה, תנאי תשלום, מדיניות החזרת מוצר/שירות, תנאי אחריות וכיו"ב.

בנסיבות אלה, מעבר לחשיבות העליונה למצגים ולהתחייבויות שניתנים, יש להתייחס בקפדנות יתרה לאמור בתקנון, הן מנק' המבט של בעל האתר והן מנקודת המבט של הציבור, הווה אומר כלל המשתמשים ו/או הצרכנים באתרי האינטרנט.

התקנון, מהווה למעשה את מסגרת הסכם ההתקשרות בין הצדדים, ולדברים יש משמעויות משפטיות רחבות ומהותיות ביותר. כך, בין היתר, בתקנון ניתן למצוא התייחסות לנקודות שהינן מהותיות ביותר, כמפורט להלן:

1. הגדרת מערכת היחסים בין הצדדים: האם המפרסם באתר הינו הספק או היצרן, או שמא המתווך בלבד (מעמד נפוץ מאוד בהגדרה של אתרים המפרסמים מכרזים, למשל). ברור, כי לעצם הגדרת האתר משמעות רחבה, שכן במקרה והאתר הינו במעמד של מתווך לבד, הוא אינו אחראי לכאורה לאספקת המוצרים ו/או השירותים אשר נרכשו ע"י המשתמשים באתר,והאחריות לאספקתם ולטיבם מוטלת לכאורה על הספקים, בלבד. בנסיבות אלה, במקרה ונוצרת בעיה, עצם השימוש באתר ומתן אישור כי המשתמש קרא את התקנון, עלול להתפרש ע"י בימ"ש כי בעצם השימוש באתר, הסכים המשתמש עם האמור בתקנון בקשר לפטור האתר מאחריות (!!!).

2. המסגרת המסחרית של ההתקשרות: בתקנון ניתן למצוא בדרך כלל פירוט באשר לשאלה מה נכלל במחיר המופיע באתר (האם נכללים דמי משלוח וכיו"ב), תוספות או שינויים במוצר/בשירות המוצג, תנאי תשלום ומדיניות החזרת מוצרים ו/או ביטול ההתקשרות. רי, כי למידע זה, עלול להיות השפעה מכרעת על ההתקשרות, ומוטב לכל כי תשומת הלב לפרטים הנ"ל תהיה ידועה.

3. קניין רוחני: בהקמת האתר מושקעת עבודה רבה והון רב, ואין כל ספק כי לבעל האתר יש אינטרס ראשון במעלה, כי עיצובו הגראפי של האתר, דפיו המקוונים, סיווגם, אופן הסידור וההצגה של המידע הכלול בו, המודעות,וכל צורת המחשה אחרת הכלולים באתר, יהוו קניין רוחני, בעל זכויות מוגנות מבחינתו. למיותר לציין, כי הוראה לפיה למעט לשימוש אישי ולא מסחרי של המשתמש באתר, הרי שאין לעשות בתוכן האתר ו/או דרך עיצובו ו/או הצגת הדברים שם, וכי כל שימוש באמור ללא אישור מראש ובכתב של בעל האתר, הינו כורח המציאות המחזק בצורה משמעותית את זכויותיו של בעל האתר בקניין הרוחני שלו באתר כאמור. מצד שני, הוראה כאמור מציבה למשתמש את הגבולות של המותר והאסור מבחינת אופן השימוש באתר, ולא כדאי כי יהיה חשוף לתביעה בגין הפרת זכויות
היוצרים מצד בעל האתר. האמור לעיל, מקבל משנה תוקף לאור חקיקת חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, המגביר את הסנקציות בגין הפרת החוק ומעלה את רף הפיצויים בלא הוכחת נזק עד לסכום של 100,000 ₪.

4. שימוש בפרטי המשתמש: לעיתים חלק המודל הכלכלי הכרוך באחזקת וניהול האתר, נסמך, בין היתר, על הצגת פירסומות באתר. היום באמצעים טכנולוגיים ובהתאם ל"פרטים" שנאספים לגבי המשתמש, חלק מהאתרים נותנים אפשרות לחברות פירסום כאמור ל"אסוף" מידע על המשתמש בשעת שימושו באתר וליצור לו פרופיל מסויים, דבר שמסייע לחברות הפרסום להציג בפניו פרסומות ממוקדות ו/או לשלוח לו בדיוור ישיר מידע פרסומי זה או אחר. ברי, כי יש הרואים בכך מטרד וחדירה לפרטיות,וחוששים מאותו פרופיל הנבנה לגבי המשתמש, מכל מיני טעמים ברורים. על כן, יש לבדוק בתקנון לאור הוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א –1981, את התייחסות האתר הרלוונטי לנושא ולראות באם ברירת המחדל באתר מאפשרת שימוש במידע הנ"ל לטובת צדדים שלישיים כאמור ואם לאוו.

5. סמכות שיפוט : אין להקל בכך ראש, חשוב לדעת כי אם וכאשר, תתגלע מחלוקת בין הצדדים, היכן זו תתברר. כך למשל, היה מישהו מאילת יזמין מוצר או שירות ואם תיווצר מחלוקת בין הצדדים, הוא יצטרך לנהל את ההליכים בבימ"ש בת"א, כלל לא ברור מבחינתו אם העיסקה תהיה כדאית מבחינתו … ובכל מקרה עדיף כי יהיה מודע לכך מראש ולא בדיעבד.

אם כן, מומלץ בחום, אם להשתמש בלשון המעטה, כי כל בעל אתר יפרסם באתר שלו באמצעות קישור ברור ונגיש, תקנון מסודר המנוסח בקפידה (ומומלץ כי הדבר ייעשה תוך הסתייעות ביועצים משפטיים בעלי ניסיון בתחום). מהצד השני, מומלץ כאמור, כי כל מי שחפץ להשתמש באתר, ובטרם זה עושה בו כל שימוש, לרבות (אך לא רק) קבלת מידע, עיון בתמונות או רכישת שירות ומוצר, כי ייכנס לקישור הרלוונטי לתקנון האתר, ויעיין בו בקפידה בטרם הוא גולש באתר ועושה בו שימוש.

רשימה זו המובאת לעיל הינה למידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אין לראות בה תחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן