חשיבות העילה אישית בתובענות יצוגיות

חשיבות העילה אישית בתובענות יצוגיות

עילה אישית בתביעה ייצוגית

חוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו- 2006 (להלן: "חוק תובענות ייצוגיות") קובע בסעיף 4 מי רשאים להגיש תובענה ייצוגית. המחוקק קבע רשימה של תובעים פוטנציאליים, שרק הם יכולים להגיש תביעה ייצוגית. על פי החוק, רק תובע בעל עילה אישית יכול להגיש תביעה ייצוגית, ולא, התביעה עלולה להידחות מהטעם הפשוט של היעדר תובע בעל עילה אישית.

ישנם לא מעט מקרים בהן על פניו מתעוררת עילה ראויה ביותר להגשת תובענה ייצוגית אך לא נמצא תובע ייצוגי שיסכים לשאת עליו את העול של תובענה ייצוגית (או מכל סיבה אחרת) ורק בשל סיבה זו התביעה לא מוגשת וכמובן שכתוצאה ישירה מכך, המחדל שרוצים לתקן לא מוסדר ומוברר והעוולה הציבורית נותרת בעינה.

השאלה הינה באם בנסיבות כאלה, התובענה הייצוגית שהינה כלי משפטי העומד לרשות כלל הציבור וישנו אינטרס ברור שלחברי הקבוצה הנפגעת יהיה אמצעי לתקן את העוול הנטען, הרי שייסוג אך ורק מפני שהוראות החוק כיום, מגבילות את ההגשה וחוסמות את הדרך להסדרת האינטרס הציבורי בעניין ?

לאחרונה גוברת התודעה בקרב הציבור בנושא של תובענות יצוגיות, מהותן וההשפעה הציבורית והחברתית שלהן. כתוצאה מכך, בתי המשפט מתחילים לגלות גישה גמישה ומבורכת, עם ניצנים של הרחבה ופרשנות חדשה לרשימת התובעים הפוטנציאליים בפרט ומהות התובע הייצוגי בכלל.

בת.צ 2484-09-12 הצלחה התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת נ' קבוצת דלק ואח', לא נמצא תובע ייצוגי ובית המשפט דן בסוגיה האם ארגון יכול להגיש תובענה ייצוגית על אף שהוא נטול עילה אישית. בדיון שהתקיים בתאריך 18/02/2013 קבע כב' השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בלוד, שארגון רשאי לנהל תביעה ייצוגית גם בלי תובע בעל עילה אישית.

"תביעה ייצוגית היא אמנם אוסף של תביעות אישיות, אך באותה עת יש לה גם מעמד של תובענה ציבורית. על כן, מקום בו קיים אינטרס ציבורי בתביעה, הדבר יכול להביא הקלה מסוימת בתנאים הפרוצדוראליים להגשתה".

 

יתרה מכך, ישנה כוונה בעתיד לתקן את ההסדר החקיקתי הקיים, לפיו כל מי שימצא עילה קבוצתית בעלת אינטרס ציבורי יוכל להגיש תביעה ייצוגית, בין אם הוא אדם פרטי או ארגון כזה או אחר, כשהדגש על עילה אישית ילך ויפחת.

מובן שתמיד יהיה צורך בזיקה כלשהי לעניין, אך הדווקנות בדרישות החוק, תפחת. גם כיום הגישה הזו, תופסת אחיזה בביתי המשפט בישראל. כך למשך, במקרים בהם התובע אינו נופל בגדרי הגדרת "צרכן", כהגדרת מונח זה בסעיף 1 לחוק הגנת הצרכן ("מי שקונה נכס או מקבל שירות מעוסק במהלך עיסוקו לשימוש שעיקרו אישי, ביתי או משפחתי"), בימ"ש במקרים המתאימים מאשרים את ניהול ההליך בעילות אחרות, ומתאימות, כגון דוקטרינות מתחום החוזים האחידים וכיו"ב.

מצב כזה והמשך מתן ביטוי לגישה הנ"ל, אך במסגרת תיקון חקיקתי מוסדר, יביא את תחום התובענות הייצוגיות לסיטואציה בה עורכי דין וארגונים יוכלו ליתן שירות ותועלת טובה יותר לציבור ותתאפשר הגשת תובענות ייצוגיות בהן לא נמצא תובע בעל עילה אישית.

המטרה היא ברורה, אי הותרת עוולות ציבוריות שידועות לכול ונותרות בעינן רק בשל סיבה פרוצדוראלית זו של אי מציאת תובע בעל עילה אישית. מצב אבסורדי שכזה לא אמור לקרות בשנים בהן החקיקה היא מודרנית וחדשנית וכזו המתאימה את עצמה כל פעם מחדש למצב הנורמטיבי הקיים.

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il

רשימה זו המובאת לעיל הינה למידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אין לראות בה תחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן