ייפוי כוח מתמשך – ההיבט האישי

ייפוי כוח מתמשך – ההיבט האישי

יפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי שמאפשר לנו, כשאנחנו עדיין כשירים ובריאים, לחשוב מי מבין הקרובים אלינו, הכי מתאים לטפל עבורנו בעניינים שלנו כשאנחנו כבר לא נוכל לעשות זאת.

הממנה הוא האדם שעבורו עורכים את ייפוי הכוח המתמשך, והוא יכול למנות מיופה כוח מטעמו (מיופה כוח אחד או יותר). מיופה הכוח יפעל בהתאם להנחיות שהגדיר הממנה מראש, והן יבואו לידי ביטוי בייפוי הכוח המתמשך.

ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לממנה למנות מיופי כוח שונים (אחד או יותר) לטיפול בעניינים הבריאותיים, בעניינים הרכושיים, ובעניינים האישיים. ביחס לכל אחד מתחומים הללו הממנה יכול לתת הנחיות מקדימות למיופי הכוח – באיזה באופן הממנה רוצה שיתנהלו ענייניו.

ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף במועד שבו הממנה "אינו מבין בדבר" – כלומר כשהממנה אינו מסוגל עוד לקבל החלטות או לנהל את ענייניו בכוחות עצמו (בהיבט הקוגנטיבי ולא בהיבט הפיסי).

ייפוי הכוח המתמשך שם דגש על כיבוד רצונו של האדם, גם כשהוא כבר לא כשיר, שיתוף שלו בקבלת ההחלטות ובאופן הזה ייפוי הכוח המתמשך שם את הממנה ורצונותיו במרכז.

במאמר זה נעסוק בהיבטים האישיים שרצוי להתייחס אליהם בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך.

העניינים האישיים כוללים את תחומי החיים הנוגעים לרווחתו האישית של הממנה, לצרכיו היום – יומיים, למקום מגוריו, לענייניו החברתיים וכיו"ב.

נמנה מספר היבטים הנוגעים לתחום "העניינים האישיים" שכדאי לתת עליהם את הדעת בעת עריכת ייפוי הכוח המתמשך:

  • סוגיית המשך מגורים: הממנה יכול לבחור האם הוא מעוניין להמשיך לגור באותה הדירה שהוא גר בה במועד שבו הוא יחדל להבין בדבר, בכפוף לכך שמצבו הכלכלי והבריאותי יאפשר זאת. לחילופין, הממנה יכול לקבוע כי הוא מעוניין שיעבירו אותו לדיון מוגן ספציפי המועדף עליו.
  • סוגיית עובד זר/ מטפל: הממנה יכול לקבוע כי אם יהיה צורך בכך, הוא מבקש ממיופה הכוח לטפל עבורו בהבאת עובד זר או מטפל שישהה עמו ויעזור לו, בין שאותו מטפל יתגורר עמו דרך קבע ובין שלא. הממנה יכול לקבוע, כי מיופה הכוח יפקח על פעילותו של המטפל.
  • פעילויות חברתיות: לעיתים קרובות אנשים באחרית ימיהם, רוצים להרגיש כי הם פעילים חברתית והעניין חשוב לרווחתם האישית ולעיתים גם לבריאותם הפיסית. הממנה יכול לקבוע כי הוא מעוניין להמשיך ללכת להצגות, מופעים, קונצרטים, נסיעות לחו"ל, ככל שהדבר מתאפשר ולקבוע את התדירות הרצויה ומי ילווה אותו. הממנה יכול לבקש כי בנוסף למטפל הדואג לרווחתו הפיסית, יבוא לבקר אותו אדם נוסף על מנת לשוחח איתו, לאחר לו חברה וכיו"ב.
  • סיפוק צרכים שוטפים: ביגוד מזון, רחצה, תרופות, שגרת טיפוח וכיו"ב – בכל הנושאים הללו הממנה יכול לתת הנחיות מראש למיופה הכוח.
  • סוגיית דת: ככל שלממנה יש זיקה בעניין, ניתן לקבוע כי הממנה מעוניין להמשיך להתפלל בבית כנסת בליווי מיופה הכוח או אדם אחר, לחגוג את חגי ישראל יחד עם משפחתו, ולקבוע את התנאים על מנת שבקשתו תצא לפועל.
  • בעלי חיים: ככל שלממנה יש בעל חיים ניתן לקבוע את התנאים והטיפול בו בעת כניסת ייפוי הכוח המתמשך לתוקף.

לסיכום, צריך לזכור שאין "נכון" או "לא נכון" – כל אחד יכול לבחור עבורו את מה שמתאים לו ו"לתפור" לו את החליפה שמתאימה לו בדיוק – זהו הפתרון שמעניק ייפוי כוח מתמשך.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר להיפגש ולחשוב על "תפירת החליפה" המתאימה עבורכם בעניין ייפוי הכוח המתמשך.

למאמרים נוספים בנושא יפוי כוח מתמשך.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן