ייפוי כוח מתמשך לשירה החולה במחלה ניוונית

ייפוי כוח מתמשך לשירה החולה במחלה ניוונית

משבר הקורונה

פנתה אלינו שירה (השם כמובן בדוי) החולה במחלה ניוונית וביקשה שנכין עבורה ייפוי כוח מתמשך. שירה סובלת מפגיעה מתמשכת ביכולות הפיסיות שלה שהולכות ומתדרדרות אולם דעתה צלולה, היא מודעת לחלוטין למצבה והיא גם יודעת היטב מהם הקשיים שעוד צפויים לה בהמשך. שירה פנתה אלינו בזמן שהיא מאושפזת במחלקת מונשמים במרכז לרפואה גריאטרית. היא מסוגלת להתנתק לפרקי זמן של כשעתיים ממכונת ההנשמה ולנהל שיחה אך בשאר הזמן היא מחוברת למכונת הנשמה כי קשה לה לנשום.

כיום אמא של שירה מטפלת בכל ענייניה שכן שירה לא יכולה לעשות זאת (במובן הפיסי ולא במובן הקוגניטיבי). אמא של שירה, דורית (גם שמה כמובן בדוי) בת 75 ומתגוררת במרחק של שעה וחצי נסיעה מהמרכז לרפואה גריאטרית שבו מאושפזת שירה אולם היא באה לבקר אותה פעמיים – שלוש בשבוע.

לשירה שני אחים – גלית ודניאל שגם הם מתגוררים במרחק של כשעה נסיעה משירה. הם לא מעורבים בענייני הטיפול בה אך הם באים לבקר אותה (משתדלים לבוא פעם בשבוע). גלית קצת יותר מבוגרת (היא נשואה עם שני ילדים קטנים) ושירה סומכת על שיקול הדעת שלה קצת יותר מאשר על שיקול דעתו של דניאל שהוא יחסית צעיר (רק עתה סיים את שירותו הצבאי).

שירה גרושה ויש לה בן קטין (אסף) בן 13 שמתגורר עם אביו (שבינתיים התחתן מחדש ויש לו ילדים מאשתו השנייה).

שירה פנתה אלינו מכיוון שהיא חוששת ממצב שבו אמא שלה כבר לא תוכל לסייע לה באופן זמני (לדוג' עקב נסיעה או ניתוח) או באופן קבוע (לדוג' עקב ירידה במצב הקוגניטיבי של האם, דורית, או עקב פטירתה חלילה). היות ששירה כבר היום מתקשה לטפל בענייניה והיא יודעת שעקב מחלתה, מצבה כנראה רק ילך ויתדרדר, היא רצתה לתת לכך מענה.

הכנו עבור שירה ייפוי כוח מתמשך – בהתאם להוראות שקיבלנו ממנה.

במסגרת ייפוי הכוח המתמשך מונו דורית (האם), גלית ודניאל (האחים) כמיופי כוח של שירה.

לפי ההנחיות שקיבלנו משירה, נקבע מדרג של החלטה, בין מיופי הכוח, בדבר העניינים הנוגעים לשירה, לפיו דעתה של דורית גוברת ומכרעת, אח"כ דעתה של גלית ורק בסוף דעתו של דניאל.

בנוסף, שירה רצתה להיות מעורבת בנקודות ציון משמעותיות בחייו של בנה אסף (גם אם מצבה הקוגניטיבי באותה עת לא יאפשר זאת). לכן היא הורתה, למיופי כוחה, במסגרת ייפוי הכוח המתמשך, לסייע לו לרכוש מכונית, לסייע לו במימון טיול אחרי צבא ולימודים באוניברסיטה. הכל כמובן, באופן שלא יפגע במימון ההוצאות של שירה הדרושות לה למחייתה.

בנוסף, שירה ביקשה שכשאסף יתבגר הוא יהיה מעורב בטיפול בענייניה. היות שכיום הוא קטין לא ניתן למנות אותו כמיופה כוח. ייתכן שכשאסף יהפוך לבגיר שירה כבר לא תהיה במצב קוגניטיבי המאפשר לה להכין ייפוי כוח מתמשך חדש ולמנות בו את אסף כמיופה כוחה (לבד או ביחד עם אחרים). לכן, במסגרת ייפוי הכוח המתמשך היא ביקשה שכשאסף יתבגר ויחוש שהוא בשל לקחת חלק בטיפול בה הוא יתמנה כאפוטרופוס שלה (ואם הוא ירגיש שהוא זקוק לסיוע בעניין שירה ביקשה מראש שהוא יתמנה ביחד עם אדם נוסף).

לסיכום, שירה קיבלה שקט נפשי. היא יודעת שבמידה שמצבה יתדרדר – מונו האנשים שיטפלו בה – גם בענייניה הרכושיים והכספיים, גם בענייניה האישיים וגם בענייניה הבריאותיים. היא הסדירה את מדרג ההחלטה ביניהם – בהתאם לקשר האישי והיחסים שיש לה עם כל אחד מהם ובהתאם למסוגלות שלהם. היא הגדירה מתי ובאיזה אופן היא תהיה מעורבת בנקודות ציון משמעותיות בחייו של בנה. והיא גם הבהירה את רצונה כי ברגע שהוא יהיה מסוגל ויחוש בשל לכך הוא יהיה מעורב בטיפול בה ובענייניה.

המלאכה של הכנת ייפוי כוח מתמשך מורכבת ודורשת העמקה והתייחסות רגישה למערכות היחסים המשפחתיות. היא גם דורשת הסתכלות אל עבר העתיד להתפתחויות או האירועים הצפויים למייפה הכוח ולאלה הצפויים לאנשים היקרים לו והקרובים אליו.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

למאמרים נוספים בנושא יפוי כוח מתמשך.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן