למי שייכות הזכויות בגג ה"חדש" שנוצר?

למי שייכות הזכויות בגג ה"חדש" שנוצר?

פירוק שותפות עסקית

לעיתים רבות מתעוררות שאלות באשר לזכויות בגג של בית משותף לאחר שנבנו עליו מבנים. האם הזכויות בגג תיוותרנה כשם שהיו?

ההלכה היא כי שכאשר הזכויות בגג בית משותף ובמבנים שעליו שייכות לאחד מבעלי הדירות, הזכויות בגג "החדש" שנוצר לאחר שהוקמו מבנים על הגג, שייכות לכל בעלי הדירות, כל עוד לא הוסכם אחרת מפורשות.

לשם גריעת הגג מהרכוש המשותף נדרשת הסכמה מפורשת ודווקנית של כל בעלי הדירות, ואין להסיק מסקנה כזו על סמך התנהגות או מתוך ראיות עקיפות.

עניין זה בא לידי ביטוי ב- ע"א 239/79 גלבורט נ' הממונה על המרשם:

"כל גריעה מן הרכוש המשותף חייבת להיות מפורשת וברורה ואין מפרשים אותה בהרחבה אלא בדווקנות ובדיוק ואין לנהוג בפרשנות מקילה ובהסקת מסקנות מכללא בכל הנוגע להגדרת תחומי השיתוף מחד גיסא, ותחומי הפרט, מאידך גיסא. הווה אומר, המבקש ליטול חלק מן הרכוש המשותף, זקוק כאמור להסכמת כל בעלי הדירות ולא יראוהו כזכאי לבעלות בחלק מן הרכוש המשותף, אלא אם נאמרו הדברים מפורשות וברורות…"

"… אין לשלול בעלותם של יתר בעלי הדירות ברכוש המשותף רק על ידי פרשנות בדרך ההיקש או על ידי הנחה בדבר קיום הסכמה מכללא כביכול, העולה כאילו מן ההסכמה להעברת חלק אחר מן הרכוש המשותף…."

בע"א 310/64 אחים גולדשטיין בע"מ ואח' נ' יעקב ואח', שבו נדון מקרה שחברה קבלנית (המערערת הראשונה) רצתה להוציא חלקים מהרכוש המשותף ולהשאירם ברשותה, נקבע על-ידי השופט ברנזון:

"רצתה המערערת הראשונה לצמצם את היקפו של הרכוש המשותף מכפי שהוא מוגדר בחוק, היה עליה להבהיר זאת בחוזים שעשתה עם רוכשי הדירות בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים" (שם, בעמ' 77).

יתרה מכך, בפס"ד שנדון לאחרונה והוכרע (בנובמבר 2014) מפי כב' השופט אטגי בבימ"ש המחוזי בת"א במסגרת ה"פ 21919-09-12 קרשין ואח' נ' זילברמן ואח', ועודנו הדברים מכוח עיקרון קל וחומר.

שם נדונה סוגיה דומה כששם הזכויות ב"גג" המקורי היו מוצמדות לאחד מבעלי הזכויות באופן בלעדי ונדונה השאלה מה דינן של הזכויות שנוצרו על תוספת הבנייה החדשה  ? גם שם הוכרע כי הזכויות בגג ה"חדש" שנוצר, שייכות לכלל בעלי הזכויות בדירות בבית המשותף, אף כי ברור היה כי הגג המקורי אינו חלק מהרכוש המשותף.

לאור האמור, מומלץ בטרם עושים עסקה במקרקעין ומצמידים זכויות בנייה כאלה ואחרות ליחידה מסוימת, לפנות לעורך דין בעל  ניסיון, על מנת שיוודא עיגון רישום הזכויות בצורה מיטבית התואמת את מה שהוסכם  בין הצדדים, תוך התייחסות לסיטואציה בה תמומשנה הזכויות, ולשאלה במקרה כאמור למי תוצמדנה הזכויות החדשות שתיווצרנה, אם וכאשר.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או
קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון"
העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין 
www.rk-law.co.il
אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי
.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן