מהי עסקת מתנה?

מהי עסקת מתנה?

דירה במתנה לילד

אנשים נוהגים לתת זה לזה (בעיקר לבני משפחה אך לא רק) סוגים מגוונים של מתנות כגון חפצים, נכסי מקרקעין (למשל דירות) ואף זכויות. לעיתים המתנה נובעת מהרצון של נותן המתנה להיטיב ולשפר את מצבו של מקבל המתנה, ולעיתים לנותן המתנה יש אינטרסים משלו שבגינם החליט לתת את המתנה למקבל.

השאלה המתעוררת היא – מהן דרישות החוק ביחס להענקת מתנה?

החקיקה שמסדירה את נושא המתנות היא חוק המתנה, וכן חוקים נוספים שמשלימים אותו, כמו חוק החוזים, חוק המכר, חוק הירושה וכיו"ב.

מהי ההגדרה של מתנה בחוק?

מתנה היא הקנייה של נכס שלא בתמורה. כך לדוגמא, אמא שמעניקה לבת שלה דירה. אך, אם אותה אמא היתה מעניקה לבת שלה את הדירה תמורת ובתמורה הבת פורעת את הלוואת המשכנתא של האמא בגין הדירה, כבר לא מדובר במתנה.

כדי שהעסקה תחשב כמתנה נדרש רצון של בעלי הנכס להעביר את הנכס לאדם אחר לצמיתות (לתמיד) ולא להפקיד אותו בידיהם באופן זמני, ההעברה צריכה להיות רצונית ולא בכפייה.

חוק המתנה מסדיר את הקניית המתנות כשנותן המתנה ומקבל המתנה עדיין בחיים. לעומת זאת, חוק הירושה מסדיר את הקניית המתנות כשנותן המתנה לא בחיים קרי, לאחר מותו.

ככלל, כל אדם יכול להעניק מתנות, אלא אם כן שללו את הכשרות המשפטית שלו (לדוגמא, אדם שלקה באלצהיימר ואינו מבין מה נעשה איתו לא יכול לתת מתנות).

המתנה מסתיימת בהקניה שלה על ידי הנותן תוך הסכמה ביניהם שהדבר ניתן במתנה. כלומר, צריך הסכמה של שני הצדדים.

כמו כן, מי שמקבל את המתנה יכול לדחות אותה והדחייה יכולה להיות בכל דרך, בכתב, בעל פה ואפילו בהתנהגות.

ככלל, עם השלמת המתנה אין לנותן המתנה אפשרות לחזור ממנה.

מה לגבי מתנות עתידיות?

בסעיף 5 לחוק המתנה נקבע כי התחייבות לתת מתנה בעתיד חייבת להיות בכתב. כלומר במקרה כזה רוצים להגן על נותן המתנה מצד אחד, ומצד שני בידי מקבל המתנה יש מסמך המתעד כי נותן המתנה רציני כלפיו בכוונות שלו להעניק לו את המתנה.

כל עוד שלא הושלמה המתנה, נחשבת הכוונה של נותן המתנה לתת את המתנה כ"התחייבות לתת מתנה". יש לסטטוס הזו חשיבות גדולה מאוד בהקשר של האפשרות של נותן המתנה לחזור בו ממתן המתנה.

כל זמן שהמתנה לא הושלמה, נותן המתנה רשאי לחזור בו מהתחייבות לתת מתנה אם החזרה היתה מוצדקת תוך התנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי הנותן או בני משפחתו, או עקב הרעה במצבו הכללי של הנותן.

התנהגות מכפירה יכולה להיות כפיות טובה, פגיעה בכבודו או רכושו של נותן המתנה או בני משפחתו. חשוב לציין כי ההתנהגות המחפירה של מקבל המתנה שמקנה לנותן המתנה את האפשרות לחזור בו מההתחייבות לתת את המתנה צריכה להיות מופנית לנותן המתנה או לבן משפחתו ולא כלפי אדם אחר.

סוג מיוחד של מתנות הם מתנות מקרקעין, כמו דירות, חנויות, קרקע וכיו"ב.

מתנות במקרקעין טעונות רישום. כלומר רק מאותו רגע שרשמנו את עסקת המתנה בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) המתנה תהיה מקוימת ונותן המתנה לא יוכל לחזור בו מרצונו לתת את המתנה.

מה לגבי המיסים שחלים על מתנות בין קרובים?

על כך ניתן לקרוא באריכות כאן:

מהם המיסים בהעברת דירה במתנה לילד

מהם המיסים בהעברת דירה במתנה בין אחים

הנכס התקבל במתנה – האם צריך לשלם מיסים וכמה?

העברת נכס ללא תמורה (במתנה) בין קרובים

איך לבצע עסקת מתנה בלי להיפגע מתאונת מס?

המדריך המלא לביצוע ההעברה ללא תמורה

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן