מה חשוב לבדוק לפני רכישת חברה או פעילות עסקית?

מה חשוב לבדוק לפני רכישת חברה או פעילות עסקית?

בדיקות לפני רכישת נדל"ן

ימים אלה של מיתון הנם סוף דרכם של עסקים מסוימים, אולם עבור אחרים, בעיקר אלה אשר צברו בשנים האחרונות מזומנים ונהנים גם היום מתזרים חיובי, אלו ימים של חיפוש ואיתור הזדמנויות עסקיות, בין אם אלה בתחום הפעילות והעיסוק של עסק קיים או משיקים לו ובין אם אלה בתחום אחר לגמרי.

אולם, לפני קבלת ההחלטה בדבר רכישת חברה או פעילות העסקית "במחיר מציאה" חשוב לבצע בדיקת נאותות משפטית, המכונה בעגה המקצועית "Due Diligence" אשר מטרתה לבדוק את כל ההיבטים המשפטיים הנוגעים לחברה הנרכשת ולפעילותה העסקית, אשר עשויים או עלולים להשפיע על הרוכש ולפיכך חשוב לברר אותם מראש ולא בדיעבד.

בין היתר, הסוגיות העומדות על הפרק, אשר חשוב לבדוק אותן מבעוד מועד הן:

בדיקה של החברה (העומדת למכירה) ויחסיה עם בעלי מניותיה – מי הם בעלי המניות? מהם ההסכמים ביניהם? האם יש התחייבויות כלשהן של החברה כלפי בעלי מניותיה או בין בעלי המניות אשר חשוב לדעת מראש?

בדיקה של הפעילות העסקית (העומדת למכירה) – מי הם הלקוחות המשמעותיים של החברה? האם יש עמם הסכם בכתב? האם ידוע על כך שמי מהם עלול להפסיק את פעילותו עם החברה? מי הם הספקים המשמעותיים של החברה? האם החברה תלויה במי מהם?

בדיקת נכסי החברה (העומדת למכירה) – האם התמורה בגין הנכסים שולמה במלואה? האם הנכסים משועבדים? האם הם רשומים כמו שצריך על שם החברה? האם יש לצד ג' כלשהו טענות ביחס לנכסים של החברה? אם לחברה יש קניין רוחני כלשהו (כגון פטנט, סימן מסחר וכיו"ב) האם זכויותיה רשומות כמו שצריך?

התחייבויות החברה כלפי עובדים – מי הם העובדים שהחברה מעסיקה? האם החברה חתמה על הסכמי עבודה מול עובדים אלה? כמה זמן הם מועסקים על ידי החברה ובאילו תנאים? האם החברה שילמה את כל ההפרשות הסוציאליות הנדרשות בגין עובדים אלה?

התחייבויות החברה כלפי צדדים שלישיים – האם החברה חייבת כסף לבנק? לספקים כלשהם? לצדדים שלישיים כלשהם? האם החברה העמידה כתבי ערבות / שטרי חוב / שיק בטחון וכיו"ב בגין התחייבויות שלה כלפי צד שלישי כלשהו? איזה פוליסות ביטוח מחזיקה החברה והאם שולמו בגינן מלוא הפרמיות? מה מצב שומות המס של החברה? האם היא חייבת כסף לאיזה מרשויות המס?

הליכים משפטיים שהחברה מנהלת – האם החברה מנהלת תביעות (כתובעת או כנתבעת) ומה הסטאטוס שלהן? האם החברה יודעת על הליכים משפטיים שעלולים להינקט כנגדה בשל אירוע שאירע בעבר או בהווה? האם החברה מחזיקה בכל הרישיונות הנדרשים? האם יש לחברה הליכים כלשהם מול הרשויות בענייני רישוי או היתרים?

כמובן שהבדיקה משתנה ממקרה למקרה, בהתאם לתחום העיסוק והפעילות העסקית של החברה שעומדת למכירה ולמבנה העסקי והמשפטי של הפעילות שלה. בהקשר זה, חשוב לבצע בדיקה זו באמצעות עורך דין מיומן ובקיא בתחום המסחרי, שידע אילו מסמכים לבקש וכיצד לבצע את הבדיקה בצורה יסודית ומקיפה.

המבנה הספציפי של העסקה (האם כדאי לקנות את מניות החברה או לחילופין לרכוש רק את הפעילות העסקית) מושפע גם משיקולי מס וגם מהיבטים משפטיים נוספים, ולפני קבלת החלטה בעניין כדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום ועם רואה חשבון.

בהקשר זה יצוין כי גם אם יוחלט בסופו של דבר לרכוש את הפעילות העסקית בלבד (להבדיל מרכישת החברה), יש הכרח לבצע את מרבית הבדיקות המפורטות לעיל, שכן יש לממצאים משמעות לגבי טענות עתידיות אפשריות של צדדים שלישיים ביחס לרוכש הפעילות.

עורכת דין טלי קסלר הינה שותפה במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין" העוסק בתחום המשפט המסחרי, קבלנות ונדל"ן www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן