מה מהווה "סוד מסחרי"?

מה מהווה "סוד מסחרי"?

ניהול נכסים

עושה רושם ש"סוד מסחרי" הינו מונח עמום ורבים נוטים להשתמש בו כלאחר יד, בעיקר מאחר ומבחינה כלכלית יש לו ערך רב, והנפקות המשפטית שניתן לייחס להכרה בנכס מסויים כ"סוד מסחרי".

חוק עוולות מסחריות, תשנ"ט-1999 מגדיר מספר עוולות שקשורות במסחר, ובין היתר מגדיר עוולה של גזל סוד מסחרי.

במהלך חיי העסקים נוטים לייחס משמעות רבה למידע וניסיון שנצבר, ונשאלת השאלה האם כל מידע, שיטת עבודה וכיו"ב, היא אכן "סוד מסחרי" בר הגנה לפי החוק ?

במאמר זה נדבר על סודות מסחריים בכלל, ועל שאלה שכחיה שעולה בהרבה סכסוכים מסחריים האם "רשימת לקוחות" היא אכן סוד מסחרי או שלא.

סוד מסחרי מוגדר בחוק עוולות מסחריות כ-"ידע עסקי, מכל סוג, שאינו נחלת הרבים ושאינו ניתן לגילוי כדין בנקל על ידי אחרים, אשר סודיותו מקנה לבעליו יתרון עסקי על פני מתחריו, ובלבד שבעליו נוקט אמצעים סבירים לשמור על סודיותו".

מההגדרה בחוק ניתן לומר, כי דובר בידע עסקי, לרוב שפותח על ידי המבקש את ההגנה על המידע, שהוא סודי ויש לו שווי כלכלי, שכן הוא מעניק לו יתרון כלכלי על פני המתחרים בענף.

כדי שמידע מסוג זה יזכה את בעליו בהגנה, עליו לנקוט אמצעים אקטיביים על מנת להגן על סודיותו, וככל שלא, המשמעות של כך, עלולה להתבטא בזה שלפיה דין הוא לא יהיה זכאי לסעדים המוצעים בחוק (וביניהם, פיצוי ללא הוכחת נזק וצו מניעה).

פעמים רבות השאלה של גזל סוד מסחרי עולה בהקשר של יחסי עובד-מעסיק, כשהמעסיק מחתים את העובד על הסכם סודיות שמונע ממנו לעשות שימוש במידע שצבר בזמן עבודתו אצלו, גם במסגרת פתיחת עסק עצמאי וגם במסגרת השתלבות במקום עבודה חדש.

דוגמא מעניינת לסוד מסחרי שרלוונטי ליחסי עבודה היא הדוגמה של רשימת לקוחות. המעסיק עומל שנים על יצירתה של רשימת לקוחות, ועם סיום יחסי העבודה עם העובד אוסר עליו לעשות שימוש בידע שצבר – בין אם, כאמור, בתור בעל עסק עצמאי שעלול לפנות ללקוחות ולהציע להם שירות דומה במחיר תחרותי, ובין אם כעובד של עסק מתחרה שיוכל לחשוף בפני בעלי העסק את תנאי ההתקשרות בין הלקוח למקום העבודה הקודם שלו.

הפסיקה קבעה שבאיזון בין חופש העיסוק לאינטרס של המעסיק לאי תחרות, במקרה של תניה חוזית המגבילה את היכולת של העובד לעשות שימוש ברשימת הלקוחות, לרוב תינתן עדיפות לחופש העיסוק, בכפוף לסבירות ההגבלה.

רשימת לקוחות כסוד מסחרי מקבלת הגנה רק כשהיא סודית ואינה מפורסמת, למשל, באתר האינטרנט של המעסיק.

בנוסף, יש צורך בתחרות ברורה בין המעסיק הטוען לסוד מסחרי למעסיק החדש, ושוב בדגש על השאלה אם מדובר במעסיקים הפועלים באותו ענף, אך אינם משווקים את אותו המוצר או לא מתחרים על אותו "פלח שוק". ככל שהמענה על השאלות האלה, הינה שלילית, יהיה קשה לטעון לגזל סוד מסחרי.

בהקשר זה, חשוב להכיר בכך שמה שזוכה להגנה הוא לא בהכרח זהות הלקוח, אלא תנאי העסקה שמציע לו הספק.

הנה כי כן, לא כל מה שהינו בעל ערך ומשמעות כספית, יכול בהכרח להיחשב כ"סוד מסחרי" ועל מנת להגדירו ככזה ולזכות בהגנה ובכלים שהחוק מעניק, יש לפעול בצורה מושכלת, ולהסתייע באיש מקצוע בתחום, שיבחן את הסוגייה וייתן קווים מנחים, כשברור ומובהק כי  עדיף שהדבר ייעשה, מראש ולא בדיעבד …

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

 

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן