מה קורה עם חשבון הבנק כשאחד מהבעלים בחשבון נפטר?

מה קורה עם חשבון הבנק כשאחד מהבעלים בחשבון נפטר?

סעיף אריכות ימים

חשבון בנק שיש לו יותר מבעלים אחד מוגדר כחשבון משותף.

בני זוג מנהלים בדרך כלל חשבון בנק משותף. גם הורים מזדקנים המבקשים להיעזר בילדיהם בניהול הכספים מכניסים אותם, לעיתים קרובות, כבעלים משותפים בחשבון.

בעת פתיחת חשבון שכזה (או בעת הוספת בעלים נוסף לחשבון קיים), המבקשים חותמים על מסמכים משפטיים לפתיחת החשבון הכוללים גם "סעיף אריכות ימים".

סעיף אריכות ימים המופיע במסמכים המשפטיים של פתיחת החשבון, מעניק לשותף בחשבון זכות לפעול בכספי שותפו המנוח לאחר פטירתו.

למעשה, בעלי החשבון מורים לבנק איך ינוהל החשבון במידה ואחד מהשותפים נפטר. במרבית המקרים בעלי החשבון מורים לבנק כי החשבון ימשיך להתנהל על ידי בעל החשבון שנותר בחיים.

משמעות הסעיף היא, כי הבנק יאפשר לשותף שנותר בחיים להמשיך לעשות פעולות בחשבון הכוללות את ניהולו השוטף, משיכת כספים, ביצוע תשלומים ועוד, וזאת למרות שאחד מבעלי החשבון נפטר, ולא ידרוש צו ירושה או צו קיום צוואה כתנאי לביצוע פעולות בחשבון.

מטרתו של סעיף אריכות ימים היא למנוע את הקפאת החשבון בעקבות פטירת אחד הבעלים וכן לאפשר לבעלים שנותר בחיים להמשיך ולבצע פעילות שגרתית בחשבון עד להוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה.

נעשה שימוש בסעיף אריכות ימים רק בשנים האחרונות ורק על ידי חלק מהבנקים. בבנקים בהם סעיף אריכות ימים קיים אזי הוא מופיע במסמכי פתיחת החשבון כברירת מחדל בעת פתיחת חשבון בנק משותף.

במידה ובעלים בחשבון בנק משותף מעוניינים לוותר על סעיף אריכות ימים, עליהם לבקש זאת במפורש. כך שבעת פטירת אחד מהם הבנק לא יאפשר לבעלים הנוסף להמשיך ולהשתמש בחשבון אלא "יקפיא" כל פעילות עד לקבלת צו ירושה או צו קיום צוואה ביחס לבעלים שנפטר.

הלכה של בית המשפט העליון שינתה את מהותו והשפעתו של "סעיף אריכות ימים". בפסק הדין דובר על מקרה בו מנוחה, שהיה בבעלותה חשבון בנק שבו היו מופקדים סכומי כסף גדולים, צירפה את פלונית כשותפה לחשבון זמן קצר לפני פטירתה. בפסק הדין נקבע כי כוונת המנוחה היתה להעניק לפלונית מתנה, באמצעות צירופה לחשבון, רק לאחר מותה. בית המשפט קבע כי בהתאם לחוק הירושה אדם רשאי להעניק מתנה במהלך חייו, אך אין הוא רשאי להתחייב למתן מתנה לאחר מותו, וכי האפשרות היחידה העומדת בפני אדם להסדרת ירושתו שלא על פי החלוקה הקבועה בדין היא ע"י עריכת צוואה כחוק.

בית המשפט יצר הבחנה בין חשבון בנק שנפתח מלכתחילה במשותף – שאז הכספים בחשבון בבעלות משותפת, לבין חשבון בנק שנפתח על ידי אדם שמצרף אליו אדם אחר בשלב מאוחר יותר – שאז בכדי שהכספים יעברו לשותף המצטרף יש להוכיח קיומה של מתנה על פי חוק המתנה.

בית המשפט טוען כי הסדר שמקבל דרכים אחרות לצוואות שאינן מוכרות על פי דין, כמו צירוף אדם נוסף לחשבון, עלול ליצור אי בהירות ויציבות של מעמד הצוואה ואי מימוש תכלית הצוואה- כיבוד רצון המת.

השורה התחתונה היא שחתימה על "סעיף אריכות ימים" בעת פתיחת חשבון משותף, לפיו לאחר מותו של אחד השותפים הבעלות על יתרת החשבון מועברת לשותף האחר, לא מהווה תחליף לצוואה.

הסיבה לכך היא שההוראות ביחס למה שיקרה לרכושו של אדם לאחר מותו צריכות להינתן רק בדרך של צוואה הנעשית על פי דרישות החוק.

ההלכה הזו צמצמה את תחולתו של "סעיף אריכות ימים".

אנו מזמינים אתכם לשוחח עמנו ולקבל ייעוץ משפטי.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן