מי בעל הזכות להגשת התנגדות לתוכנית לפי חוק התיכנון והבנייה?

מי בעל הזכות להגשת התנגדות לתוכנית לפי חוק התיכנון והבנייה?

התנגדות להליכי תכנון ובניה

לעיתים תכופות אנו נתקלים בכל מיני מודעות התלויות בקרבת בתים או נכסים, ולפיהם רשום בצורה סכמטית ולא מזמינה כי הוגשה בקשה למוסדות התיכנון והבניה באזור, וכי ניתן לעיין בתוכנית המדוברת ולהגיש התנגדות.

אמנם רבים נוהגים להתעלם ממודעות אלה ולגלות אדישות, אך יש רבים וטובים שטורחים להתעמק בעניין, מבררים את פרטי הבקשה שהוגשה, ורואים לנכון להביע עמדתם, ורחמנא ליצלן, אף שוקלים להגיש התנגדות לתוכנית.

אם כן, נשאלת השאלה, האם כל דיכפין יכול להגיש התנגדות ?

בהתאם לסעיף 100 לחוק התכנון והבנייה, תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק"), מי שיכול להגיש התנגדות הוא:
"כל מעונין בקרקע, בבנין או בכל פרט תכנוני אחר הרואה את עצמו נפגע על ידי תכנית מיתאר מחוזית או מקומית או תכנית מפורטת שהופקדו, רשאי להגיש התנגדות להן…".

סעיף 100 לחוק לא התכוון להעניק לכל דכפין את הזכות להתנגד לתכנית המונחת על שולחן רשויות התכנון, וזכות זו יוחדה, בראש ובראשונה, לבעל עניין בקרקע הרואה את עצמו נפגע מהתכנית.
עם זאת הגדרתם של אותם "בעלי-עניין-נפגעים" הולכת ומתגשמת, בהתאם למגמה הכללית של בימ"ש המקלה על תנאי העמידה הכלליים, הואיל וכאמור פרשנות זו משרתת את תכליתה של "זכות ההתנגדות", והיא מהווה ביקורת יעילה על פעולות התכנון. כבר נפסק, אף כי זכות הטיעון המוקנית ליחיד להתנגד לתכנית הינה בעלת חשיבות, רבה ליצירת שיג-ושיח בין היחיד לבין המינהל, וכך אף ניתנת ליחיד הזדמנות להעשיר את מאגר המידע ואת דרכי החשיבה של המינהל.
יתרה מכך, אף נקבע כי שלילתה שלא כדין של זכות להתנגד לאישורה של תכנית מהווה פגיעה בזכות מהותית (זכות הטיעון), אשר מקימה עילה לפנייה לערכאות כדי לקבל סעד כנגד הרשות השלטונית, ובלשונו של השופט ברנזון בבג"ץ 527/74 ח'לף נ' הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה, מחוז הצפון [12], בעמ' 324:
"…לפי סעיף 100 לחוק התכנון והבניה, ניתן מעמד חוקי לכל מעוניין בקרקע הרואה עצמו נפגע על-ידי התכנית שהופקדה והוא רשאי להגיש התנגדות לה. במקרה שלפנינו, זכות זו נשללה מהעותרים ואין הם יכולים להשיגה כיום בשום מקום אחר ובשום דרך אחרת מאשר על-ידי פנייתם לבית-משפט זה. רק בדרך זו יכולים העותרים להביא למצב שבו יוכלו לממש את זכותם החוקית להגיש לרשות המוסמכת התנגדות לתכנית, להופיע בפניה ולנסות לשכנעה נגד עצם קבלת התכנית או לפחות לתקנה ולשנותה".

מעבר לאמור לעיל, אל חשש כי כל תוכנית שלא מוגשת לגביה התנגדות על ידי יחיד זה או אחר, תוביל למעין "הפקרות" תיכנונית שעלולה להוביל לאישור תוכניות שפוגעות באינטרסים הציבוריים. לשם כך, במערכת התיכנונית והמשפטית יוחַד מקום של כבוד לעותרים ציבוריים בעלי-מעמד (כהוראת סעיף 100(3) לחוק התכנון והבניה). המדובר בגופים, כגון "אדם טבע ודין" או "החברה להגנת הטבע", אשר למעשה מהווים שליחי ציבור באשר בעצם הופעתם בפני ועדות התכנון, אינם מייצגים רק את עצמם בלבד, אלא מייצגים הם אינטרסים ציבוריים רחבים, ובכך תורמים הם תרומה מכרעת למלאכת התכנון.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין www.rk-law.co.il

רשימה זו המובאת לעיל הינה למידע כללי וראשוני בלבד ובשום מקרה אין לראות בה תחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.
אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן