עו"ד כנאמן – מה החובות החלות עליו ומה ראוי וכדאי לדעת?

עו"ד כנאמן – מה החובות החלות עליו ומה ראוי וכדאי לדעת?

סילוק על הסף בתביעות יצוגיות

מיהו נאמן? מהן החובות שלו? ומה חייב נאמן כלפי הצד שכנגד בעסקה – גם כשהוא אינו מייצג אותו, או כשהצד שכנגד אינו מיוצג כלל?  שאלות אלה נדונו במסגרת פסק-דינו של בית המשפט בעינין תא (ת"א) 70754-11-16 יהונתן בשארי נ' מרום ברנר ניהול ואחזקות בע"מ.

המקרה נידון בערכאות שונות, אך הסוגיה שהובאה לפתחו של בימ"ש השלום בעניין זה נגעה לחובותיו של הנאמן ביחס לכספי הלקוחות בעסקה. במסגרת המקרה, דובר על אדם שפעל במרמה והונה אנשים רבים ביחס לעסקאות נדל"ן פיקטיביות, אולם השאלה בענייננו נוגעת לחובה של הנאמן.

הנאמן, שהיה הנתבע במקרה, הועסק על-ידי החברה הקבלנית, והחזיק בנאמנות את כספי הלקוחות, והיה אמור לשחררו רק בהתקיים תנאים מסוימים, כפי שנקבע במסגרת הסכם הנאמנות. בחלוף זמן, הלקוחות למדו כי מדובר בעסקאות פיקטיביות וביקשו לבטל את החוזה, וכשדרשו מהנאמן לקבל את כספם בחזרה – סורבו, ולא קיבלו את כספם גם בזמן כתיבת פסק-הדין.

הנאמן טען שאינו מייצג את הלקוחות, כי אם את החברה הקבלנית בלבד, ולכן אינו חב חובות זהירות או חובות משפטיות אחרות כלפיהם. את הכסף שחרר מחשבון הנאמנות בלי שהתקיימו התנאים הנדרשים, ועתה נותרו הלקוחות קירחים מכאן ומכאן – ללא זכויות בנכסים, וללא כספם.

ביהמ"ש מסביר כך – על כל עו"ד חלות מספר מערכות כללים, שאחת מהן היא מערכת כללי האתיקה. נאמנות מוגדרת בחוק הנאמנות כ – "…זיקה לנכס שעל פיה חייב נאמן להחזיק או לפעול בו לטובת נהנה או למטרה אחרת…". החוק גם מפרט את החובות החלות על הנאמן, וביניהן: "…לשמור על נכסי הנאמנות, לנהלם ולפתחם ולפעול להשגת מטרות הנאמנות…". על הנאמן, כך קובע החוק, לעשות את תפקידו: "באמונה ובשקידה כפי שאדם סביר היה נוהג באותן נסיבות…".

עוה"ד בענייננו, קבע ביהמ"ש, לא פעל כעו"ד סביר ונבון. הוא התרשל כלפי הלקוחות, שכן עליו לפעול בתום לב, וכשלקוחות הצד שכנגד אינם מיוצגים – אף חלה עליו חובת זהירות מוגברת. במצב שבו אחד הצדדים אינו מיוצג, יכולים להתקיים אחד משני מצבים: (1) היווצרות של יחסי עו"ד-לקוח אף ללא הסכמה או הסמכה מפורשת בין עוה"ד של הצד המיוצג לצד שאינו מיוצג; (2) היווצרותה של חובת זהירות מוגברת, כאמור, כלפי הלקוח הלא-מיוצג.

אם כן, כיצד היה צריך לפעול עוה"ד בעניין? ראשית, היה עליו לקיים בדיקה מקדימה – הוא היה חייב לבדוק אם אכן קיימות לחברה הקבלנית זכויות בנכס. שנית, היה עליו לפתוח חשבונות נאמנות נפרדים לכל לקוח ולקוח, כך שהכסף בנאמנות יישאר "צבוע", ולהיות במעקב מתמיד אחר הסכומים – לוודא מה מעמדם, כיצד הם נשמרים, וגם להיות מסוגל לתת מידע ללקוחות על אודות החשבון בכל רגע נתון. שלישית, נאמן במצב כזה חייב לבדוק את הסכם הנאמנות, ולא להוציא ולו שקל אחד מהחשבון מבלי להיות משוכנע שהתקיימו התנאים כפי שנקבעו בהסכם.

לבסוף, מסביר ביהמ"ש כי אל לעו"ד לשמש נאמן לחברה שהוא אינו מכיר, שהחליטה להעסיקו כלאחר יד ומבלי שבדק אותה, את טיב ההסכמים שהיא משתמשת בהם, ואת התנאים הכלולים בהם.

 

הנה אם כן, ברור לכל, כי מינוי של עו"ד כנאמן אינו עניין טכני בלבד, אלא עניין מהותי שדורש אחריות וזהירות מרובה כלפי הצדדים, בין אם מדובר ב"לקוח" במובן הצר של המילה ובין אם לאוו (לא מיוצגים כלל או מיוצגים על ידי עו"ד אחר). תמיד בעניין של נאמנות העולה או עלול להגיע לכדי מחלוקת או טומן בחובו אי בהירות, עדיף וראוי לנקוט בגישה השמרנית והמחמירה, מבחינת העו"ד שמשמש כנאמן וכן מבחינת הנהנים שעבורם מנוהלת הנאמנות, או יתר הצדדים שעלולים להיפגע מחריגה מהוראות הנאמנות והאחריות הכרוכה בהן.

כך או כך, בכל מקרה של נסיבות מיוחדות ובכלל ספק, ראוי ומומלץ להיוועץ בדברים מראש ולא בדיעבד, וכן לוודא כי תמיד יש ליווי של עורך דין מנוסה עם רקע מוכח בתחום.

 

בכל שאלה או הבהרה, נשמח לעמוד לרשותכם, ולהיות לכם לעזר.

 

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן