עריכת צוואה עבור תושב זר שבבעלותו נכס בישראל

עריכת צוואה עבור תושב זר שבבעלותו נכס בישראל

עריכת צוואה על ידי תושב זר

מטבע הדברים, עיקר הרכוש של תושבים זרים נמצא בחו"ל (במדינה שבה הם מתגוררים) ולכן בדרך כלל הם יערכו צוואה במדינת התושבות שלהם.

במקרים שבהם לתושב זר יש רכוש בישראל ההמלצה היא לערוך צוואה נוספת בישראל.

הצוואה שתיערך בישראל תעסוק רק ברכוש שנמצא בישראל ויצוין בה באופן מפורש שהיא לא פוגעת או גורעת מהצוואה שעוסקת ברכוש בחו"ל.

הסיבות לכך שחשוב שתושב זר יערוך צוואה בישראל ביחס לרכוש ולכסף שנמצא בישראל:

  • אם יש למוריש חשבונות בנק בישראל ו/או נדל"ן, לא ניתן להעביר את הרכוש ליורשים ללא צו ירושה או צו קיום צוואה. היורשים יוכלו לקבל צו קיום צוואה רק אם המוריש השאיר אחריו צוואה. אם המוריש לא השאיר צוואה יש לבקש צו ירושה (שבמסגרתו ייקבע זהות היורשים של המנוח לפי ההוראות שקובע חוק הירושה בהיעדר צוואה). קבלת הצווים האלה לוקחת חודשים ארוכים (4 חודשים ואף יותר) ובמקרה שמדובר במוריש שהוא תושב זר התהליך עלול לקחת אף למעלה משנה. לפני קבלת הצווים היורשים לא יכולים לגעת בכסף או להעביר את הנדל"ן על שם היורשים.
  • הכללים לגבי עריכת צוואה שונים במדינות שונות. הדרישות לגבי אופן עריכת מסמך הצוואה בישראל שונות מהדרישות במקומות אחרים בעולם. כדי שלצוואה יהיה תוקף בישראל היא צריכה לעמוד בדרישות חוק הירושה הישראלי. אם היא לא תעמוד בדרישות החוק הישראלי עלול להיות קושי לקיים אותה בישראל. לדוגמה: אופן זיהוי המוריש, היורשים והעדים לצוואה בחו"ל שונה מדרישות הדין הישראלי, בישראל לעיתים העדים נדרשים להעיד על נסיבות עריכת הצוואה בעוד שבמקומות מסוימים בחו"ל הדבר אינו מקובל ואף עשוי להיות קושי למצוא את העדים לצוואה, בישראל קיימת דרישה שתוגש עותק מקורי של הצוואה ואם אין בידי היורשים עותק מקורי זה עלול ליצור קשיים בקבלת צו קיום צוואה.
  • בישראל השפות הרשמיות הן עברית וערבית. לצורך הגשת בקשה לצו קיום צוואה ביחס לצוואה שנערכה בחו"ל, בשפה זרה יהיה צורך בתרגום נוטריוני. אם יש אפשרות לערוך את הצוואה הרלוונטית לרכוש בישראל בעברית יש לכך יתרון משמעותי.
  • במדינת ישראל אין מס ירושה או מס עיזבון. בחלק מהמדינות מחוץ לישראל יש מיסים כאלה. במקרה כזה לעיתים עורך הדין של המוריש במדינת התושבות יעשה עבור המוריש תכנון מס כדי להקטין את חבות המס. במקרים כאלה ייתכן שיש מקום שעורך הדין הישראלי יפעל בשיתוף פעולה עם עורך הדין של המוריש במדינת התושבות על מנת להתאים את הטיפול ברכוש בישראל לתכנון המס של עורך הדין מחו"ל.

ההמלצה שלנו לתושבים זרים שיש להם רכוש בישראל, היא לערוך צוואה בישראל עם עורך דין ישראלי. זה יחסוך ליורשים הרבה זמן וכסף לאחר פטירת המוריש.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן