פטור ממס שבח לתושב זר במכירת דירת מגורים בישראל

פטור ממס שבח לתושב זר במכירת דירת מגורים בישראל

פטור ממס שבח לתושב זר

החל מיום 1 בינואר 2014 תושב זר אינו זכאי לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים בישראל, להבדיל מתושב ישראל (ובלבד שאותו תושב ישראל עומד ביתר תנאי הפטור).

אולם, לכלל הזה קיים חריג – במידה ולאותו תושב זר (ולתא המשפחתי שלו – דהיינו, בן/בת זוג וילדים מתחת לגיל 18) אין דירת מגורים בבעלותו במדינת התושבות שלו, והוא יציג אישור על כך משלטונות המס במדינת התושבות שלו – הוא יהיה זכאי לקבלת פטור ממס שבח בישראל (בהנחה שהוא עומד ביתר תנאי הפטור).

לאחר יישום ההוראות הנ"ל במשך מספר שנים התברר כי שלטונות המס ברוב מדינות העולם אינן מספקות אישור לתושבים שלהם ביחס לשאלה אם יש או אין בבעלותם דירת מגורים באותה מדינה (למיטב ידיעתנו רק בלגיה ורוסיה מספקות אישור זה).

לאור כך הוציאו רשויות המס בישראל הוראת ביצוע מתוקנת בשנת 2017 (תוספת מספר 2 להוראת ביצוע מיסוי מקרקעין מס' 5/2013) שלפיה רשאי תושב חוץ להוכיח כי אין בבעלותו דירת מגורים במדינת התושבות שלו שלא באמצעות אישור על כך משלטונות המס אלא באמצעים אחרים:

  • על המוכר (תושב החוץ) מוטל העול והנטל לשכנע את שלטונות מס שבח בישראל כי אין בבעלותו דירת מגורים במדינת התושבות שלו באמצעות מסמכים אובייקטיביים (ומצד שני לשלטונות מס שבח יש את שיקול הדעת האם שוכנעו, על סמך אותם מסמכים, שאכן אין לו דירת מגורים).
  • על המוכר (תושב החוץ) להביא אסמכתאות (בכתב) המעידות איפה הוא מתגורר וכי דירת המגורים שלו אינה בבעלותו. עליו להמציא הסכם שכירות או הסכם אחר המעיד כי אינו הבעלים של הדירה אלא שוכר בה הוא מורשה להתגורר בה וכן אישור מהרשות המוניציפאלית המעיד כי הוא משלם מיסים ביחס לדירה כ"מחזיק" בדירה ולא כבעלים שלה.
  • על המוכר (תושב החוץ) להציג את הדוחות שהוא מגיש לרשויות המס במדינת התושבות שלו המעידים כי הוא לא מדווח על הכנסות מדמי שכירות מנכס/י נדל"ן שבבעלותו. ככל שלמוכר יש הכנסות מדמי שכירות עליו לצרף תצהיר (חתום ומאומת לפי הדין בישראל) שלפיו ההכנסות מדמי השכירות נובעים מנכס נדל"ן שאינו דירת מגורים.
  • על המוכר (תושב החוץ) לצרף תצהיר (חתום ומאומת לפי הדין בישראל) כי אין בבעלותו דירת מגורים במדינת התושבות שלו.

יש לשים לב כי ככל שמדינת התושבות של המוכר היא מדינה פדרלית כדוגמת ארצות הברית או מדינה המחולקת למחוזות כדוגמת שוויץ – יש לוודא שהאישורים של המוכר כי אין בבעלותו דירה מתייחסים לכל המחוזות השייכים לאותה מדינה או לכל המדינות השייכות לאותה מדינה פדרלית.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לפני קבלת החלטה לגבי ביצוע עסקה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

 

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן