קבלו פתרונות לנקודות החשובות בחוק מיסוי דירה שלישית

קבלו פתרונות לנקודות החשובות בחוק מיסוי דירה שלישית

מיסוי דירה שלישית

טלי קסלר, עו"ד וטל רכניץ, עו"ד

מאז שנכנס לתוקף בתאריך 1 לינואר 2017 חוק מיסוי דירה שלישית, גוברות התהיות בנושא בקרב ציבור בעלי הדירות. על פי החוק החדש נקבע מס עבור כל אדם המחזיק דירה שלישית ומעלה וזאת בשיעור של אחוז אחד (1%) מ"הסכום הקובע". הסכום הקובע נקבע על פי נוסחה המשקפת פרמטרים שונים של ערך הדירה, אחוזי בעלות וכיו"ב.

על מי חוק מיסוי דירה שלישית חל?

יש לכם בעלות מצטברת של יותר משתיים וחצי דירות? החוק חל על כל אדם שלו ולתא המשפחתי שלו (ילדים עד גיל 18 ובן/בת זוג) יש במצטבר בעלות של יותר מ-249% בדירות מגורים. בהנחה שלתא המשפחתי שלכם יש בעלות ביותר מ-249% בדירות מגורים תצטרכו לשלם מס על הדירה השלישית ואילך. אם אתם עומדים בקריטריונים אלה אתם נדרשים להגיש עד מרץ 2017 דיווח לרשויות המס על הדירות שבבעלותכם ועל הדירות שאתם בוחרים לשלם בגינן את המס.

מה, החוק כבר נכנס לתוקף?

כן! רבים מציבור משכירי הדירות קיוו שהחוק יעלם או יתקע באחת מוועדות הכנסת או בבג"ץ, אך עושה רושם ששר האוצר כחלון נחוש לקרר את שוק הדירות בישראל. החוק מתייחס ספציפית לדירות מגורים. "דירת מגורים" כוללת גם דירה המשמשת כמשרד או מיועדת למגורים לפי טיבה או לפי תכנית או משמשת בפועל למגורים. כל מי שיש בבעלותו (ובבעלות התא המשפחתי שלו) 249% ומעלה של דירות מגורים, צריך להגיש דיווח על כל הדירות שברשותו וזאת עד ליום 30/6/2017. כמו כן, עליו להחליט על איזה שתיים מהדירות אין בכוונתו לשלם את המס. מתי משלמים את המס? את המס יש לשלם בשני תשלומים: הראשון עד ה-30/6/2017 והשני עד ה-31/12/2017.

איך מחושב המס?

המס הינו בשיעור של 1% מערך הנכס אך לא יותר מ-1,500 ₪ לחודש. ערך הנכס נקבע על ידי רשות המסים. באתר של רשות המסים ישנו מחשבון ידידותי המאפשר חישוב של ערך הנכס והמס הנגזר ממנו. חשוב לדעת שערך הנכס נקבע לפי נוסחה מסובכת מאוד שמשלבת נתונים סטטיסטיים רבים אך בפועל התוצאה לעיתים קרובות גבוהה או נמוכה מהערך הריאלי. קבלו מחשבון מיסוי דירה שלישית כאן.

מה אפשר לעשות כדי להימנע או כדי לצמצם את חבות המס?

החוק אינו גזירת גורל ועם קצת יצירתיות ניתן בהחלט לבצע מהלכים שימתיקו את עוקצו. האפשרות המתבקשת שתשחרר אתכם מתשלום המס הינה למכור אחת או יותר מהדירות או להעבירן במתנה לילדים (בהנחה שאין להם יותר מדירה אחת). לפני שמעבירים נכסים לילדים, כדאי להקדיש מחשבה על כמה שאלות חשובות:

  • האם הילד ירצה למכור בפטור דירה בבעלותו?
  • האם הילד יעדיף לרכוש דירה בעתיד ולשלם מס רכישה מופחת (על דירה ראשונה) ולקבל משכנתא בשיעור המרבי?
  • מה מצבו המשפחתי של הילד והאם יש לכך השפעה על השיקולים השונים בהעברה?

למידע זה ולהחלטות שיש לגזור ממנו יש משקל רב על נטל המס שיוטל עליכם ועל ילדיכם ויש להתייחס אליו ברצינות. לצעד פזיז עלולות להיות השלכות משמעותיות. בכדי למצוא את הפתרון האופטימלי עבורכם יש אפשרות ומומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום.

האם הסכם ממון בין בני זוג בדבר הפרדה רכושית יכול לפטור אותם מתשלום המס?

במקרה הספציפי של מיסוי דירה שלישית לא יעזור הסכם ממון זאת מפני שסופרים את הדירות ביחס לשני בני הזוג. לפי הניסוח הנוכחי של החוק החישוב ביחס לדירות שבבעלות של שני בני הזוג נעשה ביחד ובנוסף לכך הם גם "ערבים" זה לחיובי המס של זה (כלומר אם אחד מהם לא משלם את המס בגין הדירה השלישית רשויות המס יוכלו לבוא בדרישה לשני).

אם אני מחזיק בדירה באמצעות חברה – האם עליי לשלם בגינה מס?

בהחלט! צריך לשלם את המס גם בגין אחזקה בדירה באמצעות חברה.

חשוב מאוד לפני סיום!

במסגרת הרפורמה במיסוי שנכנסה לתוקף ב-1/1/2017 ישנן השלכות מס קיצוניות ביחס למי שהינו בעל מניות בחברה שבבעלותה דירה והוא אף מתגורר באותה הדירה. המחוקק מאפשר הטבות מסוימות במיסוי למי שיטפל בזה (יעביר את הדירה לבעלותו הפרטית) בחודשים הקרובים. אם אכן זה המצב אצלכם אנחנו ממליצים לכם לטפל בכך בהקדם.

קיימות מספר עתירות שהוגשו לבג"צ כנגד החוק בטענה כי הליך החקיקה לא נעשה כמו שצריך ועל כן צריך לבטל את החוק. לאחר חודשים ארוכים ביטל בג"צ את החוק ביום 6 באוגוסט 2017.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן