רישום בית משותף בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו) – תיאור מקרה מורכב

רישום בית משותף בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו) – תיאור מקרה מורכב

לאחרונה 6 בעלי דירות קוטג' (המחוברות זו לזו באופן חלקי) מנתניה פנו אלינו עם הבעיה הבאה:

בשנות ה-80' הם רכשו את הדירות מקבלן. בשעתו נרשמה לטובתם הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין.

עורך הדין של הקבלן, שקיבל מהם כסף במעמד הרכישה עבור הטיפול ברישום בית משותף, לא עשה זאת והם נשארו עם הערת אזהרה בלבד וללא רישום של הזכויות שלהם בטאבו (ללא רישום של בית משותף וללא רישום של הבעלות בדירות על שמם).

בהמשך, הקבלן שממנו הם רכשו את הדירות נפטר, החברה שבבעלותו (החברה שבנתה את הדירות ושממנה הם רכשו אותן) נמחקה מהמרשם של רשם החברות, לאחר שלא שילמה אגרה במשך שנים רבות ולמעשה, איש אינו מטפל ברישום בטאבו, אין למי לפנות וגם אין שום תקווה באופק.

המצב המשפטי לפיו רשומה לטובת בעלי הדירות רק הערת אזהרה ואיש אינו מטפל ברישום בטאבו אינו מאפשר נטילת משכנתא ומחבל קשות באפשרות שלהם למכור את הדירות.

כשניסו למכור נכשלו שוב ושוב – גם כשהקונה הפוטנציאלי לא היה צריך משכנתא, עורך הדין שלו המליץ לו לא לרכוש כדי "לא להכניס ראש בריא למיטה חולה".

בנקודה הזו בזמן הם פנו למשרדנו על מנת שנטפל עבורם ברישום בית משותף בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו) וכדי שנרשום את הדירות על שמם.

הבעיות שעמדו בפנינו:

  • חברת הבניה של הקבלן (שמכרה להם את הדירות) נמחקה מהמרשם של רשם החברות (בשל חובות לרשם החברות) והבעלים שלה נפטר;
  • כדי לבצע את התהליך, יש צורך בשיתוף פעולה של כל בעלי הדירות, או לפחות רובם. בתהליך הנ"ל היה בעל דירה אחד שהתנגד לחתום ולשתף פעולה;
  • חלק מהמסמכים נמצאים בידיו של עורך הדין של הקבלן ונדרש שיתוף פעולה מצידו כדי להעביר מסמכים אלה;

הפעולות שביצענו:

א-     פנינו לבית משפט המחוזי בבקשה להחיות את החברה שנמחקה (ולהחזירה לפעילות).

ב-     לאחר שהחיינו את החברה, פנינו פעם נוספת לבית המשפט, על מנת, שייתן לנו סמכויות לחתום על המסמכים הדרושים להעברת הזכויות על שם הבעלים. התהליך ארך מספר חודשים והיה מלווה בקשיים, אך בסופו של דבר בית המשפט נעתר לפנייתנו.

ג-      לאחר מכן, פנינו למודד, שהכין תשריט, שמתאר את המבנה בכללותו כולל כל אחת מהדירות, ההצמדות שלהן, כגון מרפסות וחניות ואת השטחים המשותפים.

ד-     הגשנו את התשריט לאישור עירית נתניה. לעיריה היתה בעיה עם התשריט, כתוצאה מחריגות בנייה לא מאושרות. הלקוחות טיפלו בחריגות הבנייה, אחרת התהליך היה נעצר.

ה-     קיבלנו את המסמכים הדרושים מעורך הדין של הקבלן (הוא מחויב למסור אותם) ואת יתר המסמכים שהיו חסרים לצורך ביצוע הרישום השגנו בעצמנו מרשויות המס ומגורמים נוספים.

לאחר תהליך, שארך כשנתיים נרשם בית משותף, והדירות נרשמו על שם הבעלים בטאבו.

מיד לאחר מכן, שניים מהבעלים מכרו בהצלחה את הדירות (במחיר גבוה משמעותית מזה שהיו מוכנים למכור קודם לכן, בשל בעיות הרישום, אך לא הצליחו למצוא קונה).

סיכום

תהליך רישום בית משותף בטאבו, הוא תהליך בירוקרטי ארוך ומורכב אך הוא חשוב מאוד ובמקרים רבים היעדר רישום כזה עלול לפגוע בשווי הנכס, באפשרות למכור אותו או לשעבד אותו (לטובת משכנתא). המקרים המסובכים הם המומחיות שלנו. אם נתקלתם בבעיה, או במורכבות, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ולהיעזר בניסיון הרב שלנו.

לקריאה נוספת בנושא זה:

מדוע חשוב הרישום בלשכת רישום המקרקעין (טאבו)

קבלן שמוכר בית או דירה מחויב כלפי הקונה לביצוע הרישום בטאבו.  דוגמה למקרה שבו הקבלן לא טיפל בעניין ולקוח שייצגנו תבע וקיבל פיצוי.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ולא נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורכת דין טלי קסלר הינה שותפה במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין" העוסק בתחום הנדל"ן ובתחום המסחרי.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן