רכישת דירה מקבלן – בטוחה לכספים והממונה על חוק המכר

רכישת דירה מקבלן – בטוחה לכספים והממונה על חוק המכר

רכישת דירה מקבלן

רכישת דירה, במרבית המקרים, היא העסקה הכלכלית החשובה ביותר שעושה אדם בחייו.

לכן, צריך ואף ראוי לנקוט במשנה זהירות כאשר מבצעים עסקה זו, ולדאוג להבטחת הכספים שהושקעו ברכישת הדירה, ולמתן מענה ופתרונות מתאימים לסיכונים הכרוכים בעסקה.

קיימות אפשרויות מגוונות לרכישת דירה כגון: רכישת דירה מקבלן, רכישת דירה יד שנייה, רכישת דירה במסגרת של קבוצת רכישה, רכישת דירה מיזם בעסקת קומבינציה, רכישת דירה מיזם / בעלים במסגרת עסקה של תמ"א 38 וכיו"ב.

לכן, השאלה הנשאלת היא: איך באה לידי ביטוי ההגנה המשפטית על רוכשי דירות בחוק?

חברת חפציבה שבשעתו היתה מעורבת בפרויקטים רבים של בנייה חדשה בישראל, התרסקה כלכלית בשנת 2007. רוכשי הדירות שקנו דירה מחפציבה מצאו את עצמם ללא הדירות שקנו, וללא בטוחה מתאימה שתבטיח את הכספים שהשקיעו.

בעקבות פרשה זו המחוקק רצה להגן על רוכשי דירות במקרה בו הקבלן יפשוט את הרגל, ובשנות השבעים תיקן את חוק המכר דירות (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה – 1974 (להלן: "חוק המכר"). המחוקק קבע מספר עקרונות חשובים להבטחת כספם של רוכשי דירות.

לדוגמא:

  1. התיקון לחוק המכר קובע, כי לקבלן / יזם אסור לקבל סכום העולה על 7% ממחיר הדירה מבלי שהקבלן יבטיח את כספי הקונה, באמצעות אחת מן הבטוחות הבאות: ערבות בנקאית, פוליסת ביטוח, משכון או הערת אזהרה (הערת אזהרה – כאשר אין זכות קודמת נוגדת כגון שיעבוד או הערת אזהרה קודמת).
  2. היזם / הקבלן חייב ליידע את הקונה בכתב על זכויותיו לקבל בטוחה להבטחת כספיו.
  3. הקבלן / היזם חייב בתוך 40 ימים למסור לממונה פרטים לגבי מכירה של כל דירה בפרויקט שלו. הוא צריך לפרט את דרכי התקשרות עמו, פרטי הקונה, פרטי הדירה שנרכשה ואיזו בטוחה ניתנה לקונה להבטחת כספיו של האחרון.

תפקיד לא פחות חשוב במערכת הזו, הוא האחראי לאכיפתו של חוק המכר. מי שנקבע לפקח על הוראות חוק המכר ולאכיפתו כאמור, הוא הממונה מטעם משרד הבינוי והשיכון.

הממונה רשאי להטיל סנקציות כספיות על קבלנים שהפרו את החוק, למשל במקרים בהם לא סיפקו בטוחה להבטחת כספי הקונה, לא דיווחו בזמן לממונה על מכירת הדירה, קיבלו סכום העולה על 7% ממחיר הדירה מבלי להעניק בטוחה לכספי הקונה וכיו"ב.

לאור הסכנות בביצוע עסקת רכישה של דירה מקבלן / יזם, מומלץ לפנות לעורך דין בעל רקע וניסיון מוכח בעסקאות כאלו והכל כדי להימנע ממצב בו הקונה מסכן את כספו ומעמיד את עצמו בסכנות שניתן להימנע מהן באמצעות קבלת יעוץ משפטי מתאים.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן