רכישת נכס בישוב קהילתי ביהודה ושומרון המנוהל על ידי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית

רכישת נכס בישוב קהילתי ביהודה ושומרון המנוהל על ידי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית

ניהול נכסים

לאור עליית מחירי הדיור בישראל, רכישת נכס ביהודה ושומרון מהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית למעוניינים ברכישת נכס בישראל ולזוגות צעירים בפרט, לרכוש נכס במחיר סביר, ובנוסף לכך ליהנות מאיכות חיים של מגורים בישובים קהילתיים.

דף זה מיועד למי שמעוניין לרכוש נכס בגולן, בהרי בנימין ויהודה, בבקעת הירדן ובהר חברון, אשר מנוהל ע"י החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית.

החטיבה להתיישבות פועלת במסגרת ההסתדרות הציונית העולמית ועוסקת מטעם ממשלת ישראל ובמימון מלא מתקציב מדינת ישראל בהקמת ובטיפול ישובים כפריים המפורטים להלן:

יישובי המועצה האזורית גוש עציון, וכן הישובים: אדם, אלון, בית חורון, ברקן, דולב, חרשה, טלמון, כוכב השחר, כוכב יעקב (גם תל ציון), כפר אדומים, מבוא חורון, מצפה יריחו, מתתיהו, נוה צוף, נופי פרת, נחליאל, נילי, נעלה, עטרת, ענתות, פסגות.

יישובי המועצות האזוריות: שומרון (למעט הישוב ברקן), בקעת הירדן, מגילות, וכן הישובים: בית אל, בית אריה, מעלה לבונה, מעלה מכמש, עלי, עפרה, רימונים, שבות רחל, שילה.

יישובי המועצה האזורית הר-חברון.

יש להכיר בכך, כי רכישת נכס בישובים אלו הינה ייחודית, הן באשר לבדיקת הזכויות של המוכר, הן ביחס להתנהלות במהלך המכר והן בהשלמת רישום הזכויות בנכס ע"ש הקונה.

במאמר זה נסקור את רישום הזכויות בחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, על הייחודיות שבו.

נתחיל בכך כי המתיישבים בישובים הללו הינם בגדר "ברי רשות" ורישום זכויותיהם אינו נעשה בטאבו, אלא בספרי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית בהתאם לנוהל אותו מפרסמת החטיבה להתיישבות.

זהות בעלי הזכויות של הנכס – בשונה ממקרקעין מוסדרים (שמסתיימים ברישום בלשכת רישום המקרקעין) בהם ניתן בדרך פשוטה להוציא נסח טאבו באופן מקוון או דרך לשכת רישום המקרקעין, ולגלות את זהות בעל הזכויות בנכס, ספרי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית אינם פתוחים לעיון הציבור, וכדי לוודא את זהות בעל הזכויות בנכס, צריך לבקש מאותו אדם המציג עצמו כבעל הנכס להמציא אישור מאת החטיבה להתיישבות המעיד על כך שהוא בעל זכות בר רשות בנכס.

רישום בקשה להעברת זכויות – לאחר החתימה על הסכם הרכישה לא קיימת אפשרות לרשום הערת אזהרה לטובת הקונים, אלא כתחליף ניתן לרשום הערה בדרך של "הערה על המכר", בהתאם לדרישות מיוחדות של החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית שיש צורך להכירן.

נטילת משכנתא – נטילת משכנתא למימון רכישת נכס ביישובים המנוהלים ע"י החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, אפשרית בהחלט, אך הפרוצדורה מורכבת יותר.

כך למשל, רישום הערה בגין נטילת המשכנתא, בשלב בו הזכויות בנכס עדיין רשומות על שם המוכר, אינו אפשרי.

בחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית לא קיימת אפשרות לרשום הערה על גבי הערה, לפיכך השעבוד לטובת הבנק ממנו הקונה רוצה ליטול משכנתא לרכישת הנכס, יירשם בבד בבד עם רישום הזכויות של הקונה.

לכן צריך לידע על כך מראש את הבנק מטעם הקונה כדי שהבנק יסכים לקבל בטוחות מתאימות חלופיות.

העברת זכויות – לצורך העברת זכויות בנכס משם המוכר לשם הקונה, על הצדדים להמציא לחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית אישורים ומסמכים ייחודיים הנדרשים לשם כך, הכוללים בין היתר אישור ועדת הקליטה האזורית, שאלון למועמד החתום על ידי ועדת הקליטה היישובית, חוזה בר רשות בישוב קהילתי ביו"ש ועוד, זאת בנוסף לאישורי מיסים (מס שבח ומס רכישה) לפיהם שולם המס בגין העסקה או שהיא פטורה ממס, אישור הרשות המקומית לפיו אין לרשות התנגדות לביצוע ההעברה.

תשלומים ואגרות – החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית גובה בגין ביצוע פעולות, בכל הנושאים הקשורים לרישום זכויות המתיישבים, את כל התעריפים הנקובים בצו הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (קביעת מחיר מרבי לשירותי נותן שירות בהעדר רישום זכויות בפנקסי המקרקעין), תש"ס – 1999 ובתקנות המקרקעין (אגרות), תשל"ה – 1974, מקום בו צו הפיקוח מפנה לתקנות אלה.

לסיכום

בהחלט אפשר וכדאי לבצע רכישה של נכס המנוהל על ידי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית. במידה ועושים זאת, כדאי לתת תשומת לב נכונה לכל ההיבטים שהוזכרו לעיל.

משרדנו בעל ניסיון עשיר בתהליך רכישה של נכסים בישראל, לרבות רכישת נכס המנוהל על ידי החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית.

אנחנו נלווה את העסקה שלכם בצורה מקצועית ונדאג לכך שלא תיכנסו לעסקה שלא ניתן יהיה להשלימה.

אנו מזמינים אתכם לשוחח איתנו ולקבל ייעוץ לפני ביצוע עסקה כזו.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. 

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן