ייפוי כוח מתמשך

יפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חדש, שמאפשר לאדם לקבוע מי יטפל בענייניו ובאיזה אופן, כשהוא כבר לא יהיה כשיר לעשות זאת בעצמו.

ייפוי כח מתמשך בא להחליף את מינוי אפוטרופוס (זה היה הכלי המשפטי היחידי שהיה עד כה לקרובים של אדם שאיבד את הכשירות ויכולת ההחלטה שלו על גופו ורכושו).

מה ההבדל בין ייפוי כח מתמשך למינוי אפוטרופוס?

כאשר אדם מאבד את היכולת להחליט על גופו ורכושו, ואותו אדם לא עשה ייפוי כוח מתמשך, יש צורך לפנות לבית משפט ולבקש למנות אפוטרופוס. האפוטרופוס, בפיקוח של בית המשפט, אמור לקבל את כל ההחלטות ביחס לאותו אדם, בהתאם לגבולות שהגדיר בית המשפט שמינה אותו (לעיתים מדובר באפוטרופוס לגוף, לעיתים מדובר באפוטרופוס לרכוש ולעיתים גם לגוף וגם לרכוש). במצב בו אין לאותו אדם שאיבד את יכולת ההחלטה, אנשים קרובים שמסכימים להתמנות לו כאפוטרופוס, אז בית המשפט ימנה אפוטרופוס מקצועי בשכר.

אחד החסרונות למינוי אפוטרופוס הוא בכך שאין לאדם שאיבד את כשרותו שליטה מראש על זהות האפוטרופוס וגם לא על האופן שבו הוא ימלא את תפקידו.

חסרון נוסף הוא בכך שמינוי אפוטרופוס שולל את האפשרות מהאדם להחליט ולפעול בענייניו. יש כאן פגיעה משמעותית בחירות ובכבוד שלו.

אנחנו לא יכולים לדעת האם ומתי נגיע למצב בו לא נוכל עוד לקבל החלטות ביחס לעצמנו (עקב תאונה, מחלה וכיו"ב). לא בכדי נולדה האימרה "לך תדע לך תחתום".

ייפוי כח מתמשך הוא כלי שמאפשר לנו לחשוב על הסוגיות האלה בנחת כשאנו במצב בריאותי וקוגניטיבי טוב ותקין. התהליך של הכנת ייפוי כוח מתמשך מאפשר לנו לבחור את האדם המתאים עבורנו, לוודא איתו מראש שזה אכן מתאים גם עבורו, לשוחח איתו, לתאם איתו ולתת הנחיות על האופן בו זה יעשה.

למאמרים נוספים בנושא יפוי כוח מתמשך.

דוגמאות להנחיות:

  • אדם שמעדיף להישאר בביתו ולא לעבור לדיור מוגן;
  • אדם שרוצה (או מסרב) שינתן לו טיפול מסוג מסוים במצב מסוים;
  • מתן או הימנעות מטיפולים מאריכי חיים;
  • טיפול בנכסים מסוימים מכירה השכרה וכיוצא באלה;

הכלי של ייפוי כח מתמשך מאפשר להגדיר מראש אנשים מסוימים שיהיו מיודעים לגבי הפעולות שיבצע בעתיד מיופה הכוח (ובאופן זה לפקח על מעשיו), להחליט מראש איזה  פעולות יחייבו דיווח ובאיזו תדירות יועבר הדיווח.

לדוגמה אם אדם ממנה את אחד מילדיו כמיופה הכח הוא יוכל למנות את ילדיו האחרים (כולם או חלקם) כמיודעים לפעולות שיבצע מיופה הכוח, אשר יהיה מחויב לעדכן אותם ולדווח להם, בתדירות שתיקבע מראש (לדוגמא אחת לשלושה חודשים).

ייפוי כוח מתמשך חדש מבטל את ייפויי הכוח המתמשכים הקודמים שנעשו לפניו, אם הוא מתייחס לאותם עניינים.

לדוגמה אדם שיצר ייפוי כח מתמשך בענייניו האישיים (כגון נושאים רפואיים בלבד) וייפוי כוח מתמשך נוסף בנושא רכוש בלבד – ייפוי הכוח המתמשך השני לא יבטל את הראשון. אולם אם שניהם מתייחסים לאותו עניין המאוחר בזמן יבטל את המוקדם.

מתי יפויי כח מתמשך הופך לתקף?

ייפוי הכח המתמשך ייכנס לתוקף כשהאדם יהיה במצב שהוא "אינו מסוגל עוד להבין בדבר". הממנה (שכתב את ייפוי הכוח המתמשך) יכול להחליט מראש מה יהיה המנגנון שלפיו ייקבע כי הוא במצב שהוא "אינו מסוגל עוד להבין בדבר" או אז ייכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקף. דוגמא למנגנונים שניתן להשתמש בהם: החלטה של מספר מסוים מילדיו של מיופה הכוח או קרוביו, החלטת מומחה מסוים וכיו"ב.

בעניינים הנוגעים לרכוש בלבד – ניתן "להפעיל" את ייפוי הכוח באופן מיידי או החל מתאריך שרירותי עתידי. כל זמן שהאדם עדיין מסוגל להבין בדבר – ייפוי הכוח לעניין הרכוש יהיה ככל ייפוי כוח רגיל. מרגע שהאדם יחד להבין בדבר – אותו ייפוי כוח יהפוך לייפוי כוח מתמשך.

ייפוי כוח מתמשך ניתן לעשות רק באמצעות עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת לכך והוסמך על ידי האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים.

עוה"ד טלי קסלר, טל רכניץ וחלי בן אבו ממשרדנו הוסמכו לעשות ייפוי כוח מתמשך וישמחו לסייע לכם בעניין.

לקריאה נוספת בעניין ההבדלים בין ייפוי כוח מתמשך לייפוי כוח נוטריוני ניתן לקרוא כאן.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן