דיירות מוגנת זמנית – זכותו של קרוב משפחה שהתגורר עם המנוח טרם פטירתו

דיירות מוגנת זמנית – זכותו של קרוב משפחה שהתגורר עם המנוח טרם פטירתו

דיירות מוגנת

סעיף 115 לחוק הירושה בא להוסיף על ההוראות הקובעות את הזכויות של בני משפחה בחוק הגנת הדייר.  מטרתו של סעיף החוק היא להגן על בני משפחה, מחוסרי דירת מגורים, אשר עלולים להישאר ללא קורת גג עקב פטירת המנוח עמו התגוררו ואשר היו לו זכויות הבעלות בדירה.

סעיף 115(א) קובע: "דירה שהמוריש היה ערב מותו בעלה וגר בה, רשאים בן זוגו, ילדיו והוריו שהיו גרים בה אותה שעה עם המוריש, להוסיף לגור בה כשוכרי היורשים שבחלקם נפלה הדירה; דמי השכירות, תקופתה ותנאיה ייקבעו בהסכם בין הנשארים בדירה לבין אותם היורשים, ובאין הסכם ביניהם – על ידי בית המשפט".

מדובר בזכות ייחודית באופייה, המעניקה לבן הזוג, ילדיו או הוריו של המנוח, שהתגוררו עמו באותה דירה טרם פטירתו, להמשיך לגור בה בכפוף לתשלום דמי שכירות ליתר היורשים הזכאים. זכות זו ניתנת למימוש גם במקרה שהמנוח לא היה הבעלים היחיד של הדירה ואף במקרה שהמנוח היה בעל זכויות החכירה בדירה.

סעיף זה מעניק מעין זכות דיירות מוגנת מצומצמת ליורשים הזכאים לכך וזאת מבלי שהמנוח היה דייר מוגן בעצמו. כלומר, החוק יוצר זכות דיירות מוגנת במקרה המיוחד הזה, במטרה להגן על הזכאים מפני סילוקם מהדירה על ידי יתר היורשים.

עם זאת, חשוב לשים לב שמדובר בזכות יחסית, זמנית ומצומצמת:

  • החזקת הדירה אינה מספקת נדרשים מגורים של ממש – יש צורך במגורים של ממש כדי להחיל סעיף זה. הפסיקה קבעה כי "אפשר לומר על אדם שהוא גר בדירה כשהוא מקיים בה, באמת ובתמים, את מעונו ומשכנו". עם זאת, היעדרות מהדירה לתקופה זמנית או ארוכה איננה שוללת את תחולת הסעיף כל עוד הוכח שהאדם מתגורר בדירה.
  • מגורים בדירה ערב הפטירה – הזכאים על פי החוק הם אלו "שיוסיפו לגור בדירה", להבדיל מאלו שהחלו להתגורר בדירה לאחר פטירת המוריש. החוק נועד למנוע מצב שקרובים שהתגוררו עם המנוח טרם פטירתו ימצאו עצמם ללא מקום מגורים. לכן, לצורך תחולת החוק יש להוכיח מגורים בדירה עם המנוח במשך תקופה סבירה טרם פטירתו.
  • זכות זמנית – מטרת החוק היא הגנה על אלו שחיו עם המנוח טרם פטירתו. לכן, החוק גם מכיר בתקופה סבירה במסגרתה אותם זכאים יוכלו למצוא דיור חלופי וגם להתאושש מאבלם. כך למשל ביהמ"ש דחה בקשת אלמנה להארכה נוספת של השכירות לאחר שזו הוסיפה להתגורר בדירה במשך ארבע שנים לאחר פטירת המנוח. ביהמ"ש קבע שמדובר בתקופה מספקת כדי למצוא דיור חלופי וכי הגיעה העת לחלוקה סופית של העיזבון וחיסולו.
  • תשלום דמי שכירות ליורשים – הזכאים עפ"י החוק מחויבים לשלם דמי שכירות ליתר היורשים בגין מגוריהם בדירה. היורשים האחרים לא מאבדים את זכויותיהם בדירה, אלא מחויבים לאפשר לזכאים להתגורר בדירה כנגד תשלום דמי השכירות המתאימים. דמי השכירות יכולים להיקבע בהסכם בין הזכאים לבין יתר היורשים ובהיעדר הסכמה על ידי בית המשפט.
  • עדיפות לבן זוג – סעיף 101 לחוק המקרקעין נותן זכות קדימה לבן-הזוג הנותר בחיים, אף כנגד יורשי המנוח, כאשר מדובר במקרקעין שהם בבעלות משותפת של בני-זוג (כגון דירת מגורים, בית עסק משותף, משק חקלאי).

אנו מזמינים אתכם להתייעץ איתנו בכל נושא הנוגע לעניין.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן