דירה הרשומה על שם חברת גוש חלקה

דירה הרשומה על שם חברת גוש חלקה

חברת גוש חלקה

במרכז תל אביב (אך לא רק) ישנם בניינים ישנים שהבעלות בהם רשומה על שם חברה בע"מ. חברות אלה נקראות "חברות גוש חלקה" או "חברות בית" או "חברות מקרקעין".

הרישום הזה "נולד" בשל פירצה בחוק שאיפשרה חיסכון במיסי מקרקעין למשך מספר שנים. הפירצה בחוק (המאפשרת חיסכון) נסגרה כמובן מזמן אולם בניינים רבים עדיין רשומים בצורה זו, מה שגורם לבעיות בעת העברת הזכויות (מכוח ירושה, מכירה וכיו"ב) וגם פוגע בערך הדירה.

בד"כ הבניין לא רשום כבית משותף (בפנקס הבתים המשותפים), החברה רשומה כבעלים של החלקה ולטובתם של בעלי הדירות רשומות בטאבו חכירות (חכירה = שכירות לתקופה ארוכה).

במקרה הטוב לשטר החכירה הרשום בטאבו מצורף תשריט המתאר את הדירה ומיקומה.

במקרים הפחות טובים התשריט אבד ואז קיימת בעיה בזיהוי הפיסי של הדירה מול הרישומים בטאבו. במקרים הללו יתקשה מאוד הקונה לקבל משכנתא למימון רכישתה של דירה כזו.

בעבר, כשנרשמו החכירות, הן נרשמו לפרקי זמן שונים, שבשעתו נראו ארוכים מאוד. נתקלנו בחכירות לתקופה של 25 שנים, 50 שנים ואף 99 שנים. אולם מאז השנים "רצות" ובמקרים רבים תקופת החכירה הסתיימה. אם תקופת החכירה הסתיימה לא ניתן לבצע כל עיסקה ביחס לדירה ואף לא ניתן להעביר זכויות מכוח ירושה. כדי לבצע העברת זכויות יש צורך לטפל בחידוש החכירה מול החברה.

בחלק מהמקרים נדרשת הסכמת החברה לצורך העברת זכויות (גם במקרה של מכר וגם במקרה של הורשה) ובחלק לא נדרשת הסכמה שכזו – יש צורך לבדוק את תנאי החכירה, כפי שנקבעו בשטר החכירה.

כל זמן שהחברה רשומה כבעלים של החלקה, יש צורך להחזיק את החברה "בחיים" כולל תשלום שוטף של האגרות, עדכון מרשם בעלי המניות והדירקטורים הפעילים (אשר מוסמכים לחתום בשם החברה על כל הניירת המשפטית הדרושה). החברה גם נדרשת להגיש דוחות שנתיים לרשם החברות. אם החברה לא תגיש דוחות לרשם החברות ו/או לא תשלם את האגרות היא תסווג כ"חברה מפרת חוק" ורשם החברות עלול לנקוט בסנקציות כנגד החברה וכנגד בעליה.

בחלק מהמקרים החברה נמחקה מהמרשם של רשם החברות (בעבר נהג רשם החברות למחוק את רישומן של חברות שהיו להן חובות בגין אגרות). אם החברה נמחקה יש צורך להחיות את החברה (פעולה הכרוכה בנקיטת הליך משפטי בבית משפט) ותשלום חוב האגרות של החברה (שבגינו היא נמחקה).

מומלץ לבעלי הדירות להתארגן יחדיו ולפעול במשותף לפירוקה של החברה באמצעות רישום בית משותף. זה יעלה את שווי הדירות ויאפשר לכל אחד מהבעלים למכור את דירתו בקלות ואף לקבל משכנתא בקלות.

רכישת דירה כשהבניין רשום כחברת גוש חלקה היא עסקה מורכבת המחייבת בדיקות של אופן רישום החברה בטאבו כמו גם, בדיקות של הסטטוס של החברה ומצב הרישומים ביחס לחברה ברשם החברות.

יש לקחת בחשבון שגם הבנקים למשכנתאות בודקים בקפדנות רבה לפני מתן משכנתא לדירה שהיא בבעלות של חברת גוש חלקה ולכן צריך להיות זהירים מאוד לפני התקשרות בעסקה כזו ולבדוק כי הבנק יסכים לתת משכנתא לפני החתימה על הסכם הרכישה.

הוצאתה לפועל של עסקת תמ"א בבניין הרשום כחברת גוש חלקה היא מורכבת. היזם לא יוכל לקבל ליווי בנקאי לפרויקט לפני שתפורק החברה ויירשם בית משותף. לעיתים היזם יסכים לקחת על עצמו את הטיפול המשפטי בעניין, אולם זה עלול לעכב את הוצאתו של הפרויקט אל הפועל.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן