האם סיוע וליווי מיזם, יוצר שותפות מכללא ? טל רכניץ, עו"ד

האם סיוע וליווי מיזם, יוצר שותפות מכללא ? טל רכניץ, עו"ד

רכישת חברה

כידוע, מיזם הוא מאמץ זמני ליצירת שירות או מוצר ייחודי, לעיתים מתבשל במוחנו רעיון ואנו משתפים את קרובינו ואף נעזרים בהם. סיטואציה שכזו עלולה להביא את הצדדים לאי וודאות בקשר לחלקו של כל אחד במיזם. הסכם שותפות מקיף וממצה יכול להסדיר את חוסר הוודאות ולמנוע סכסוכים עתידיים, כפי שיפורט להלן.

בפס"ד ת"א 50152-10-12 פרחי נ' בן מנחם ואח' (להלן: "פרחי"), אשר עסק במיזם "הפרויקט של רביבו", ובו בעל המיזם (להלן: "הנתבע") נעזר בחברו (להלן: "התובע") לשם קידום המיזם ואף לשם הכנתו.

התובע ראה עצמו כשותף לכל דבר ועניין במיזם, לכן היה בטוח שמגיעים לו אחוזים מהרווחים שהניב המיזם. כאשר דיבר על כך עם הנתבע, גילה להפתעתו שלא כך האחרון רואה את הדברים, שכן לדעתו של האחרון, עזרתו של התובע נבעה מעצם הקשר החברי שנרקם בין השניים, ולא דובר על תמורה כלשהיא, לא כל שכן, שותפות. עקב אי ההסכמה בעניין זה, יחסי החברות עלו על שרטון והצדדים הגיעו אל דלתות בית המשפט.

בפני בית המשפט עמדה השאלה האם הצדדים שותפים במיזם או שכל פועלו של התובע הייתה עזרה חברית, הא ותו לא.

היות ובין הצדדים לא נחתם הסכם שותפות אשר הגדיר את חלקו של כל אחד (אם בכלל) במיזם, ביהמ"ש נדרש ליתן פרשנות להתנהגות הצדדים – האם לפי התנהגות הצדדים ניתן להכיר בכך שהצדדים אכן היו שותפים עסקיים לכל דבר ועניין.

ביהמ"ש נדרש לבחון האם השתכלל בין הצדדים הסכם שותפות בדרך אחרת, אם בע"פ ואם בהתנהגות, בבואו לבחון האם השתכלל הסכם שותפות בין צדדים, ביהמ"ש נותן את הדעת הן לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-19733, והן לפקודת השותפויות [נוסח חדש] תשל"ה- 1975 (להלן: "פקודת השותפויות").

להבדיל מחוזה הנעשה בין צדדים בכתב, בו ללשון החוזה מקום מרכזי וחשוב בפרשנותו, כאשר מונחת בפני בית המשפט טענה לחוזה שנעשה בע"פ או בהתנהגות, על בית המשפט להתחקות אחר אומד דעתם של הצדדים בהתאם לנסיבות העניין.

כדי להוכיח קיומם של יחסי שותפות, כמשמעם בפקודת השותפויות, על הטוען לשותפות להראות כי מהתנהגותם החיצונית של הצדדים נלמדת כוונה להיות שותפים, טענה אשר קשה מאד להוכיח בלשון המעטה.

לאור האמור, הפסיקה קבעה קווים מנחים לאורם ניתן לבחון האם אכן התקיימה שותפות בין הצדדים, שכן אין מבחן בודד על פיו ניתן לקבוע אם מערכת יחסים עולה כדי שותפות כמשמעה בפקודת השותפויות, ובפסקי הדין השונים ניתן למצוא סימני היכר שונים שיכולים להטות את הכף לכאן או לכאן.

אם כן, על הטוען לשותפות להראות (בין היתר), כי הצדדים הוצגו לציבור הרחב כשותפים, כי השתתפו בניהול העסק, כי השתתפו בחזקה של נכסי העסק, קיום זכות קבלת החלטות באופן שווה, והשתתפות ברווחי העסק ובהפסדיו.

שאלת קיומה של שותפות הינה שאלה המערבת עובדה ומשפט, אך גם נסיבות … בית המשפט בוחן את התשתית העובדתית שהונחה בפניו ומכלול הראיות המצביע על קיומה של שותפות, ואת השאלה המשפטית הנגזרת ממנה. יש לזכור כי הנטל להוכיח את קיומה של השותפות מוטל על הטוען לה.

על הצד הטוען לקיומה של שותפות מוטל הנטל הראייתי להוכחת קיומו של הסכם שותפות, על כל המשתמע מכך, הוכחת ההצעה, הוכחת הקיבול, הוכחת ההתנהגות שממנה ניתן ללמוד באופן סביר, בהתאם למבחנים האובייקטיביים שפורטו לעיל, כי זו הייתה הכוונה המשותפת של הצדדים.

בעניין פרחי נקבע כדלקמן:

"אכן נעשו פעולות על ידי התובע, (מבלי להידרש בשלב זה להיקף הפעולות שנעשו), בשיתוף פעולה עם הנתבע לקידום המיזם. עם זאת, אין די בביצוע פעולות כאלו או אחרות להוכחת הסכם שותפות, אלא על התובע להראות כי הפעולות נעשו על בסיס הסכמה מפורשת או משתמעת לקיומה של שותפות".

(ההדגשות אינן במקור ט.ר.)

אם כן, לאור כל המקובץ לעיל, כאשר על הפרק מיזם חדש, ישנה חשיבות רבה לאין שיעור לעריכת הסכם מקיף אשר יגדיר בצורה ברורה וחד משמעית את תפקידו וחלקו של כל שותף, וכמו כן חשוב שהסכם זה ידע לצפות פני עתיד. לכן, חשוב לפנות לעורך דין בעל ידע וניסיון בתחום, על מנת להיוועץ וללוות את התהליך. הסכם מסודר הינו אבן דרך של ממש בכל עסק ומיזם.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש ו/או להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או לחלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן