מה חשוב לדעת לפני שחותמים על הסכם זיכיון ואיך משתחררים מהסכם זיכיון של רשת מסעדות

מה חשוב לדעת לפני שחותמים על הסכם זיכיון ואיך משתחררים מהסכם זיכיון של רשת מסעדות

לפני כחצי שנה פנה אלינו לקוח, בבקשת עזרה, לאחר שנקלע לבעיה עם העסק שלו.

הלקוח היה איש צבא, שפרש והחליט להיות עצמאי בבתחום המסעדנות. כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של העסק החדש שלו, הוא החליט להתבסס על מותג קיים ולרכוש זיכיון של רשת מוכרת.

הרשת הציגה לו את הנתונים ואת ההזדמנות הגדולה שלו להרוויח והוא החליט להשקיע את כספו ונכנס לעסקה, לאחר שחתם על ההסכם שהוצג לו, ושילם את התמורה שנקבעה שם, כמקדמה.

מלבד הליווי של הרשת הוא לא לקח ליווי מקצועי נוסף והחל לעבוד.

כמובן שללקוח לא היה ניסיון עסקי, או ניסיון בתחום המסעדנות או ניסיון בעבודה עם רשת כזכיין.

לאחר זמן קצר הוא הבין, שהוא מפסיד בכל יום כסף וההתחייבויות שלו הולכות ותופחות.

הוא מצא את עצמו הולך ושוקע לתוך בור. במקום הברכה אליה התכוון, הוא למעשה נתקל בקללה …

בתחילת הדרך, הוא נדרש לשלם סכום גבוה לרשת, כתשלום התחלתי. בנוסף הוא נדרש לשלם תמלוגים מהמכירות מדי חודש בחודשו. כך נוצר מצב בו הוא מפסיד עוד ועוד כסף בכל יום, ומאזן האימה רק הלך והחמיר מבחינתו.

כשהוא ניסה לשפר את מצבו על ידי רכישת פריטים מספקים אחרים יותר זולים, לעשות שינוי כזה או אחר בתפריט, או לקיים אירועים במקום, כדי להגדיל את ההכנסות ולצמצם הוצאות ובכך למזער הפסדים, הרשת חסמה אותו ואיימה בנקיטת הליכים.

הוא חש שהוא נמצא בפני שוקת שבורה.

בנקודת הזמן הזו הוא פנה אלינו.

במקביל לבחינה המשפטית של הדברים, העלינו תהיות גם לגבי האספקטים הכלכליים – מסחריים בהתקשרות שנעשתה עימו, ובין היתר, בחנו את הנתונים, המאזנים והמודל הכלכלי שהוצג לזכיין טרם ההתקשרות.

חיש מהר, התברר, שהמיקום של המסעדה שנבחר בהנחיית הרשת לא היה נכון עסקית, שהמודל הכלכלי שהוצג בפניו היה שגוי ושבאופן ריאלי לא היתה לו אפשרות להרוויח כסף מהפעלת המסעדה כזכיין.

במקביל, ביררנו מולו עד כמה ניבחנה השאלה טרם ההתקשרות אם עסק מסוג זה מתאים לו באופן אישי. התברר שכלל לא נבחנה השאלה הזו, והזכיין לא עבר כל הכשרה רצינית מצד הרשת. אם הזכיין היה עובר הכשרה רצינית מצד הרשת קרוב לוודאי שגם הזכיין וגם הרשת היו מגיעים למסקנה כי יש ספק רב אם עסק כזה, וניהול עסקים כעצמאי (להבדיל משכיר) מתאימה ללקוח הזה …

ההחלטה שלנו (בשיתוף עם הלקוח) היתה לפעול באופן תקיף.

במקום שיגיש את הלחי השניה, אל מול הרשת שהתנהלה כלפיו בדורסנות והביאה אותו למצב כלכלי, נפשי ופיזי קשה, החלטנו לשנות את כללי המשחק ולהשיב מלחמה:

הדברים התגלגלו חיש מהר לבית משפט, שם העלינו טענה בין היתר, שההסכם נוסח באופן חד צדדי, לא הגיוני וחסר תוחלת עסקית, שהרשת ידעה, או היה עליה לדעת זאת מראש ולמעשה הניחה מכשול בפני עיוור ממש בהתקשרות עימו וכן לא עמדה בהתחייבויותיה כלפיו.

בעקבות ההליכים שניהלנו מול הרשת, הרשת הגיעה ו להסדר של פשרה נוחה והגיונית, מבחינת הלקוח שלנו, שאפשרה ללקוח שלנו לפתוח דף חדש, להציל את מצבו הכלכלי, ולהחזיר את עצמו למסלול חיים תקין.

יצוין, כי לרשת היה אינטרס גדול (שהשכלנו לנצלו ביחד עם הלקוח) להגיע עם הלקוח שלנו לפשרה כמה שיותר מהר ולשמור את פרטי הפשרה בסודיות וזאת מתוך החשש של הרשת כי גם זכיינים לא מרוצים נוספים יחליטו לנהל הליכים דומים מולה.

אנשים ששוקלים להיכנס להסכם זכיינות צריכים לקבל ייעוץ משפטי בשלב מוקדם ככל הניתן, טרם ההתקשרות וזאת על מנת לצמצם את הסיכוי שיגיעו למצב כזה.

עסק המבוסס על זיכיון הוא עסק שיש לו יתרונות רבים וסיכויים טובים להצליח, אך בהחלט יש גם סיכון והרבה גורמים שיש לקחת בחשבון מראש כדי למנוע מצבים של הפסד ואף התרסקות כלכלית במקרים מסוימים.

במסגרת עבודתנו אנחנו פוגשים אנשים שמגיעים למקומות מאוד קשים בגלל שפעלו ללא ניסיון וללא ליווי מקצועי ראוי.

הליווי שהרשת נותנת ברוב המקרים אינו מספק מאחר והיא צד בעניין.

כאשר פונה אלינו לקוח המעוניין להיכנס לעסק המבוסס על זכיינות אנחנו מבצעים איתו את התהליך הבא:

  • פגישה לצורך בדיקת התאמה אישית והסבר המשמעויות של התקשרות מסוג זה – לא לכל אחד מתאים להיות זכיין. אנחנו יודעים להסביר במה זה כרוך. אנחנו יודעים לעזור ללקוח להבין את רמות לחצים, סביבת עבודה וכל המשמעויות של המעבר להיות הבעלים בעסק עצמאי בכלל ובעל עסק כזכיין בפרט. יש לנו את הניסיון כדי לבדוק את מידת ההתאמה של הזכיין הפוטנציאלי  לעסק.
  • הרבה פעמים, כשרשת מציעה לזכיין רכישה היא מציירת תמונה שגויה או אופטימית באופן לא סביר. אנחנו מבצעים עבור הלקוח בדיקת נאותות בה אנו (בסיוע רו"ח) מוודאים את הבסיס של הנתונים הכספיים, הדרישות הכספיות, העלויות האמיתיות וההתחייבויות. כך, ולאחר שבודקים את המספרים והתקציב, ניתן להגיע למסקנה, האם לא נדרש מהלקוח  להתחייב מעבר ליכולתו או ללא תוחלת כלכלית אמיתית. .
  • לייצר לזכיין אפשרות לגמישות בבחירת הספקים, לא להיות כבול לספקים של הרשת, דבר שעלול לייקר עלויות.
  • ההסכם דו צדדי – לראות שהזכיין מקבל כל מה שמגיע לו – הדרכות, ייעוץ, סיוע, חניכה. ככל נדרש, נבקש לחתום רק לאחר סיום הדרכה או החפיפה, או לכל הפחות להתלות את התגבשות ההסכם בכך.
  • יש סף שרק ממנו העסק מתחיל להרוויח. אנחנו מסייעים לזכיין לעשות ניתוח כלכלי ומוודאים שהתמלוגים ישולמו לרשת רק לאחר היקף פעילות עסקית מסוים, באופן שהלקוח יוכל להצליח.
  • עוזרים ללקוח להגיע למתווה של עסקה, שתהיה הוגנת ושיוויונית אל מול הרשת, גם בהמשך הדרך.
  • לאחר שמגיעים להסכמה עם הרשת עוברים למישור משפטי, בו  בא לידי ביטוי ניסיוננו הרב כדי לגבש הסכם הגון שמאזן את הסיכויים והסיכונים.
  • לא נייעץ ללקוח לחתום על הסכם אלא אם הוא משקף את האינטרסים שאנו רואים אותם כהכרחיים מצדו של הלקוח כזכיין של הרשת.
  • במהלך חיי העסק נמשיך ללוות את הלקוח כזכיין בנקודות שיהיה צורך בכך.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי בכלל ובתחום הזכיינות בפרט. www.rk-law.co.il. אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור. אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן