חשיבות עידכון חילופי מחזיקים בנכס במסגרת חשבון ארנונה

חשיבות עידכון חילופי מחזיקים בנכס במסגרת חשבון ארנונה

נושא השכרת דירות או נכסים שלא למטרת מגורים, הינו נפוץ מאוד במחוזותינו. כך, אנשים או גופים אחרים (חברות, עמותות וכיו"ב) שוכרים נכסים ומחזיקים בהם לתקופות שונות – הן לתקופות קצרות טווח והן לתקופות ארוכות טווח.

 

מיסוי מוניצפאלי, לרבות תשלומי ארנונה, חלים על המחזיק בנכס, כקבוע בפקודת העיריות.  על כן,  כחלק מהליך השכרת נכסים ישנה חשיבות עליונה לעדכן את הגוף שמחזיק בנכס בפועל, על מנת שחשבון הארנונה יחול על המחזיק בנכס, שאם לא כן, חיובי הארנונה יחולו על בעל הנכס.

 

חובת התשלום חלה על המחזיק בנכס בפועל, כלומר על השוכר, כיון שהוא בד"כ בעל הזיקה הקרובה ביותר לנכס.

 

חובת והאינטרס בדיווח על שינוי במחזיק בנכס לרשויות מתקיימת, הינה מהותית בשתי נקודות זמן: הן בתחילת ההחזקה בנכס  והן בסיום ההחזקה בו.

 

כך, פקודת העיריות קובעת, כי שוכר שעוזב את הנכס ומבקש לפטור את עצמו מחיובי הארנונה, נדרש למסור הודעה בכתב לעירייה, שנקראת "הודעת חדילה". משעשה כן,  אין הוא חייב בארנונה החל מאותו מועד.

 

לכאורה, מדובר בהליך פשוט. אך מה קורה במצבים בהם קיימים סכסוכים בין המשכיר לשוכר? האם חלה חובה על העירייה לבצע בדיקה מקיפה ולקבוע מי מחזיק בדירה או שמא יכולה היא להתעלם ולהסתמך על הודעת החדילה?

 

השאלה הזו נדונה לאחרונה בפסק דין בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבימ"ש לעניינים מנהליים במסגרת עמ"נ 10269-09-16 אור נחמיה סחר בע"מ נ' עיריית תל אביב יפו.

המקרה הנ"ל עסק בשוכר שהודיע לעירייה כי הוא אינו מחזיק יותר בנכס ומשכך העירייה מחקה את שמו ושלחה את ההודעה בדבר שינוי המחזיקים לצדדים, לבעלים של הנכס – המשכירות ולשוכר.

 

המשכירות טענו, כי השוכר עדיין מחזיק בנכס, אך העירייה הודיעה להן כי היא איננה צד לסכסוכים ומחלוקות בין הצדדים ומשכך היא משאירה את המצב על כנו.

 

בית המשפט המחוזי קבע, ככל וישנן מחלוקות בעניין ההחזקה בנכס, על העירייה לברר את הטענה בקשר לשינוי המחזיקים ולבצע בדיקות עובדתיות וטכניות לרבות בדיקת מצב הנכס בפועל כדי לבסס את קביעתו ולא להסתפק בהודעת החדילה של השוכר. עוד הוסיף וקבע שם, בית המשפט כי סמכותו וחובתו של מנהל הארנונה הינה לערוך בירור עובדתי טכני המצריך בדיקת המצב בפועל כבמקרה דנא. בימ"ש קיבל עמדת בעלי הנכס, וקבע במקרה האמור, כי דחית ההשגה והערר על יסוד הודעת החדילה של השוכר, מבלי לעשות ולו מאמץ קל לבצע ברור עובדתי, אינה סבירה, ואל לעירייה לעצום עייניה, מבלי לערור בירור.

 

ההמלצה שלנו ללקוחות שמעוניינים בניהול נכסים ונכסים, כמו גם ביצוע משא ומתן עם שוכרים, בדיקת יכולתם הכלכלית לעמוד בתשלומי השכירות וחתימה על הסכמי שכירות המעגנים את זכויותיו של המשכיר גם לאחר סיום השכירות  – היא לקבל ליווי משפטי מקצועי, ולוודא קיומו של הליך מוסדר לדיווח על שינוי במחזיק בנכס, ולוודא קיומם של בטחונות מספקים למצב בו שוכר הנכס לא נושא במלוא התחייבויותיו, לרבות תשלומי דמי ארנונה לעירייה.

 

משרדנו מייצג בעלי נכסים רבים ומכיר את המורכבות שעלולה להתעורר במקרים מסויימים, הסיכונים והבעיות שעלולים להיווצר וכיצד לטפל בבעיות או למנוע אותן מראש, ונשמח לעמוד לרשותכם ולקבל ייעוץ בעניין.

 

 

 

 

 

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן