מנגנונים לפירוק שותפות עסקית

מנגנונים לפירוק שותפות עסקית

סכסוך בין שותפים

שותפות עסקית היא מערכת יחסים בין שניים או שלושה. על אף שנהוג לחשוב שבעסקים מתקבלות "החלטות קרות", שקולות ורציונליות – אין זה בהכרח כך. שותפים עסקיים אשר היחסים ביניהם עלו על שרטון, עלולים לנהוג האחד כלפי השני בנקמנות, רוע לב וחוסר ענייניות, בדומה לבני זוג שמנהלים ביניהם משפט גירושין מכוער.

אז מה הן האפשרויות של שותפים עסקיים שמעוניינים "לפרק את החבילה"?

ראשית, במקרה כזה, נבדוק את הסכם המייסדים שבין הצדדים – בתקווה שקיים הסכם מייסדים ושיש בו התייחסות למצב שבו אחד מהצדדים או שניהם מעוניינים בפירוק השותפות. חשוב לציין שהסכם מייסדים הצופה פני עתיד ונוסח כהלכה, אמור לכלול מנגנונים שמאפשרים היפרדות במקרה של חילוקי דעות בין השותפים. מנגנונים אלה עשויים לחסוך הרבה מאוד כסף ודם רע בין השותפים, במקרה שהיחסים ביניהם מעורערים ו/או שהאינטרסים ביניהם מנוגדים והם לא מסוגלים להגיע להסכמה על היפרדות.

דוגמא למנגנון שכזה – במב"י (Buy me buy you) – כל אחד מהשותפים רשאי לבוא למשנהו ולהציע לו לרכוש את חלקו תמורת סכום מסוים. השותף שקיבל את הפנייה צריך להחליט אם לקבל את ההצעה ולמכור את חלקו או לחילופין, לרכוש את חלקו של השותף שהציע למכור באותו סכום. חשוב לציין שלא תמיד המנגנון הזה מתאים (לדוגמא, במקרה שבו אחד השותפים עשיר משמעותית מהשני או שבידי אחד מהשותפים מצוי כל הידע המקצועי הדרוש להפעלת העסק – המנגנון הזה עשוי שלא להתאים).

אולם, אם בהסכם המייסדים לא נכלל מנגנון המאפשר פירוק השותפות (מבלי לפרק את העסק), אף אחד מהצדדים לא יכול לכפות על משנהו מנגנון כזה, במקרה של סכסוך ביניהם.

שנית, אם העסק (שעבורו הוקמה השותפות) כושל – אזי קרוב לוודאי שכדאי לפרק את השותפות, באופן של מכירת הנכסים למרבה במחיר, החזר החובות ואם תיוותר יתרה אז היא תחולק לשותפים. אולם, אם בבעלותה של השותפות עסק מצליח ומשגשג, אולם יחסי השותפים מעורערים – יש מקום לבחון איך לפרק את השותפות מבלי "להרוג" את העסק.

אם הצדדים מסוגלים להידבר ביניהם (גם אם באמצעות עורכי דין) כדאי לשקול הליכי גישור באמצעות מגשר בעל ניסיון בהיבטים מסחריים על מנת לנסות ולהגיע להסכמה.

אם הצדדים לא מסוגלים להידבר ביניהם אזי ייתכן ואין מנוס מפנייה לבית משפט (או לבוררות, במידה והסכם הגישור קבע מנגנון של בוררות, כפי שקורה לעיתים קרובות) על מנת לקבל ממנו סעד. אם העסק ריווחי, קרוב לוודאי שבית המשפט לא יורה לפרק אותו, אלא ימצא את המנגנון המתאים לפירוק יחסי השותפות, באופן שהעסק יוותר פעיל. מנגנונים אפשריים הם: מכירת העסק בשלמותו לצד שלישי, בחינת האפשרות שהאחד ירכוש את חלקו של האחר, בין אם על בסיס קיום התמחרות בין הצדדים ובין אם על בסיס הערכת שווי העסק שתבוצע על ידי גורם חיצוני בלתי תלוי, ועוד.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל עוד פרטים בנושא.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן