משקיעי הנדל"ן – זה הזמן לעשות עסקה מהירה!

משקיעי הנדל"ן – זה הזמן לעשות עסקה מהירה!

משקיעי נדל"ן

העלאת מס הרכישה ביחס למשקיעי נדל"ן

ביום 14/6/2015 אישרה הממשלה שינויים משמעותיים במיסוי הצפויים להשפיע על משקיעי הנדל"ן. על פי ההצעה שאושרה, החל מיום 1/7/2015 יועלה מס הרכישה ביחס לכל רוכש דירה אשר יש בבעלותו דירה קודמת: עד לסכום של 4.8 מ' ₪ ישולם מס רכישה בשיעור של 8% (במקום מספר מדרגות מס בשיעור של 5% עד 7% כיום) ומעל לסכום זה ישולם מס רכישה בשיעור של 10% (במקום 8% או 10% אשר משולם היום).

מדובר בעלייה בשיעור מס הרכישה בסך של 30,000 ₪ ביחס לדירה בשווי של 1 מ' ₪ ובסך של 100,000 ₪ ביחס לדירה ששוויה 5 מ' ₪.

הביטוי "משקיעי נדל"ן" כולל כל מי שרוכש דירת מגורים, כשיש לו כבר זכויות בדירת מגורים קודמת. די בכך שהרוכש הינו בעלים של למעלה מ-1/3 בדירת מגורים כדי שיחולו ביחס אליו שיעורי המס הגבוהים הללו.

המטרה של הממשלה היא לדכא את רוכשי הדירות מקרב משקיעי הנדל"ן באמצעות הכבדת המיסוי עליהם.

שיעור המס נקבע לפי המועד שבו נחתם ההסכם. לפיכך, כדאי מאוד להקדים חתימה על ההסכם עוד לפני סוף חודש יוני 2015.

במקרה שיש קושי לחתום על הסכם מפורט, ניתן יהיה ליהנות משיעור המס המופחתים באמצעות חתימה על זכרון דברים, במידה ועל פי נוסחו הוא מחייב את הצדדים ויש בו את כל הפרטים המשמעותיים לעסקה (כגון מחיר, מועד מסירת החזקה, תנאי תשלום וכיו"ב) או לחילופין, באמצעות הסכם מותנה בתנאי, ובלבד שזכרון הדברים או ההסכם ייחתמו לפני סוף חודש יוני 2015.

שינויים לגבי משפרי דיור

כיום משפרי דיור זכאים לרכוש דירה ולהתחייב למכור את דירתם הקודמת בתוך 24 חודשים. במקרה כזה הם משלמים מס רכישה בשיעורים הנמוכים להם זכאי מי שיש לו דירת מגורים אחת בלבד. סכום ההפרש "מוקפא" וברגע שהדירה הקודמת נמכרת, בתוך פרק הזמן האמור, סכום ההפרש מתבטל. אם הדירה הקודמת לא נמכרת בתוך 24 חודשים (ממועד רכישת הדירה הנוספת) הרי שהרוכשים נדרשים לשלם את סכום ההפרש בצירוף הצמדה וריבית.

כעת מתכוונת הממשלה לקצר את התקופה שבמהלכה נדרשים משפרי דיור למכור את דירתם ל-12 חודשים בלבד.

המטרה של הממשלה היא לתמרץ משפרי דיור למכור את דירת המגורים הקודמת שלהם.

שינויים לגבי יורשים

כיום מי שקיבל דירה בירושה מהוריו, הורי הוריו (סבא ו/או סבתא) או בן זוגו זכאי למכור אותה בפטור ממס שבח בתנאי שהמוריש היה הבעלים של דירת מגורים אחת בלבד. הזכאות לפטור זה אינה מוגבלת בזמן והיא חלה גם ביחס למי שיש בבעלותו מספר דירות מגורים.

בכוונת הממשלה להגביל את משך הזמן שבמהלכו ניתן לנצל פטור זה ל-24 חודשים בלבד לאחר פטירת המוריש.

המטרה היא לתמרץ יורשים למכור את דירת המגורים שקיבלו בירושה.

רישום הזכויות בדירה על שם הילד – האם כדאי?

משקיעי נדל"ן רבים המעוניינים ליהנות משיעור מס רכישה מופחת רוכשים את הדירה על שם ילד (בגיר) אשר אין בבעלותו דירת מגורים קודמת.

מחד, הם אכן נהנים משיעור מס רכישה מופחת.

מאידך, אותו ילד יאלץ לשלם מס רכישה בשיעור גבוה, כשירצה לרכוש דירת מגורים עבור עצמו, וכן (על פי הנחיות בנק ישראל) יוכל לקבל משכנתא בשיעור של עד 50% משווי הדירה בלבד (לעומת מי שאין בבעלותו דירת מגורים קודמת אשר יכול לקבל משכנתא בשיעור של עד 70% משווי הדירה).

בנוסף, רישום הדירה על שם ילד, חושף את ההורים לטענות של בן/בת זוג של אותו ילד בדבר זכויות בדירה זו, טענות של נושים של אותו ילד וכן לסכסוך בין ההורים לילד אשר עלול להקשות על ההורים "לנהוג מנהג בעלים" בדירה.

כמו כן, המיסוי ביחס למכירה עתידית של אותה דירה יהיה כפוף לתקופות הצינון הקבועות בחוק – הילד יצטרך להחזיק בדירה ארבע שנים לפחות לפני שיהיה זכאי למכור אותה בפטור ממס שבח, במידה והדירה לא משמשת למגוריו או שלוש שנים לפחות במידה והיא משמשת למגוריו.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורכת דין טלי קסלר הינה שותפה במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין" העוסק בתחום המסחרי ובתחום הנדל"ן.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2023

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2023

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2023

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן