טענות הגנה של חיובים מכוח שטר

טענות הגנה של חיובים מכוח שטר

טענות הגנה לחיובים מכוח שטר

על מנת שנוכל להבטיח חיי מסחר תקינים, המחוקק קבע כי ברגע ששטר הועבר לצד במסגרת הסכם או שלא במסגרת הסכם, הלכה למעשה נוצר "חוזה" הטומן בחובו את מחויבותו של מוסר השטר לשלם את הסכום המצוין בשטר.

הכלל הוא כי בתביעה שטרית קיימת חזקה אודות מתן התמורה. כלומר, על הטוען כנגד חבות שטרית המוטלת עליו, להוכיח כי אכן לא קמה לו חובה לפירעון השטרות נשוא התביעה. נטל הראייה עובר למעשה לנתבע, למושך השטר (שזהו יתרון דיוני, גדול בניהול הליכים בבימ"ש).

בפסק דין ע"א (ת"א) 24793-02-11 עודד שראל-שמש נ' קלוטילד כהן שניתן בחודש ספטמבר 2014, נקבע כי למרות החזקה האמורה, עדיין, לרשות החב על פי השטר מספר טענות הגנה כמפורט להלן:

  1. לא ניתנה תמורה:

יש ברשותו של אדם הנתבע לפי שטר להתגונן ולטעון שבפועל המוכר/מקבל השטר לא מילא אחר התחייבויותיו ולא העביר לנתבע כל תמורה בעבור השטר שנמסר לו.

על הנתבע במקרה זה להוכיח כי המוכר ביצע הפרה יסודית של ההסכם ברגע שלא סיפק את הסחורה שהתחייב לספקה ורק במצב זה מדובר בכישלון העברה על ידי המוכר (ע"א 788/77 אריה פרידמן נ' איכנבאום ש.ב.א. חברה למסחר ולהשקעות בע"מ).

  1. 2.      מצג שווא:

טענת הגנה נוספת שעומדת לרשות הנתבע הינה מצג שווא. באם יצליח הנתבע (משוך השטר) להוכיח כי במועד כריתת ההסכם הוצגו בפניו עובדות שווא בנוגע לממכר ורק בשל כך הסכים להתקשר בעסקה (קשר סיבתי כפול), יש בידו לטעון לבטלות עסקת היסוד ובשל כך לא קמה לו חובה לפירעון.

  1. 3.      הטעייה:

במידה והנתבע יצליח להוכיח כי במועד כריתת ההסכם המוכר (מקבל השטר) הטעה את הנתבע (משוך/נותן השטר), הציג בפניו נתונים ועובדות שקריות ועל בסיס נתונים אלה הסכים להתקשר בחוזה (קשר סיבתי כפול), יש בידו לטעון לבטלות עסקת היסוד ובשל כך לא קמה לו חובה לפירעון.

הנה אם כן, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מנוסה בתחום, ולבחון את הנסיבות הקונקרטיות, והכי חשוב לא לסבור כי מקום בו שטר הועמד לפירעון או שהוגש לביצוע, יש לוותר ולא ניתן להתגונן. עדיין יש לזכור, כי חובת ההוכחה באשר להגנות המנויות, מוטלת על הנתבע (מושך השטר). רק במידה ויעלה בידו להוכיח את אחת הטענות המפורטות מעלה, יוכל לעמוד מאחורי הגנות להפרת החיוב מכוח השטר.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עורך דין טל רכניץ (LL.M, MBA) הינו שותף במשרד "רכניץ, קסלר ושות' עורכי דין ונוטריון" העוסק בתחום המשפט המסחרי, נדל"ן ומיסוי מקרקעין  www.rk-law.co.il

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

אין לראות באמור במסמך זה כייעוץ ו/או חוות דעת מקצועית כלשהי.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

מס הרכישה ברכישת דירה בישראל – 2022

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות מאוד בשוק הישראלי. כשמוכרים נכס מקרקעין כגון דירה, מגרש וכיו"ב…

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 16, 2022

מכירת דירה יד שנייה – המדריך המלא 2022

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 1, 2022

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים. הבית הוא בית ישן וקטן…

קראו עוד...

טלי קסלר

מאי 11, 2021

צרו איתנו קשר

בטלפון: 972-3-6246633+ או שלחו לנו הודעה:
ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן