מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

מה עושים אחים שקיבלו בירושה בית צמוד קרקע עם זכויות בניה

סכסוך בין אחים

לאחרונה פנתה למשרדנו אישה שקיבלה בירושה, יחד עם אחיה, בית צמוד קרקע בגבעתיים.

הבית הוא בית ישן וקטן ולכן עלתה האפשרות להרוס אותו ובמקומו לבנות בניין בן מספר דירות.

בין הלקוחה לבין אחיה התגלע סכסוך לגבי מה עושים עם הבית. האח שהתגורר בבית שנים רבות רצה להמשיך ולהתגורר בו. הלקוחה, שלא נהנתה כלל מפירות הירושה, העדיפה להתקשר עם יזם בעסקת קומבינציה, כך שבמקום הבית הקיים ייבנה בניין חדש ומודרני, עם מעלית וחניון תת קרקעי, כך שהיא תוכל לחלק לילדיה את הדירות ולמקסם את הרווח הכלכלי מהנכס.

הסכסוך בין הצדדים הגיע לפתחו של בית המשפט במסגרת הליך של פירוק שיתוף. בפני כונסי הנכסים שמונו על ידי בית המשפט, עמדו 2 אפשרויות: שאחד הצדדים ירכוש את חלקו של משנהו, או לחילופין, שהנכס בשלמותו יימכר לצד ג'.

ללקוחה, שהבית הוא בית ילדותה, היה חשוב מאוד להמשיך ולהחזיק בנכס, שכן, מסיבות סנטימנטליות, היא רצתה שגם נכדיה יגדלו באותו מקום.

מקרים כאלה הינם מורכבים כי הם מכילים גם מרכיב רגשי הקשור ביחסים בתוך המשפחה, תחושה כי מדובר בהחלטה "ענקית" של "פעם בחיים" בשל ההיקף הכספי המשמעותי של העסקה.  בנוסף לכך, קיים קושי הנובע מכך שלאדם מן הישוב אין את היכולת להבין את כל ההיבטים הדרושים לצורך קבלת החלטה ביחס לעסקה כזו. 

לאחר שהסברנו ללקוחה את האפשרויות העומדות בפניה, בהתחשב בלוח הזמנים הדחוק שנבע מכך  שההליך המשפטי כבר היה בעיצומו, הגענו למסקנה משותפת כי הפתרון הרצוי מבחינתה הוא לבצע עסקת קומבינציה ביחס לחלק שלה (מחצית הזכויות במגרש).

מעבר לשיקולים הסנטינמנטליים עסקת קומבינציה עשויה להיות פתרון אופטימלי במקרה של קרקע עתירת זכויות, שכן עסקה כזו מאפשרת חיסכון משמעותי במס והגדלה משמעותית של התמורות שנשארות בידי בעל הקרקע בסוף הדרך (בהשוואה למכירת הקרקע במזומן). שווי הדירות בסופה של עסקת קומבינציה, בד"כ עולה לאין שיעור, מהסכום המתקבל ממכירת קרקע במזומן.

החלטנו יחד עם הלקוחה לנסות ולמצוא יזם בעל אמצעים כלכליים שערוך לבצע עסקה בסדר גודל כזה, שיהיה מעוניין בעיסקה.

תוך זמן קצר, איתרנו עבורה יזם מתאים, אשר היה מוכן לצאת עימה לקרב – התמחרות מול האח כדי לזכות בקרקע. 

מראש סוכם שביחס למחצית של הלקוחה, תבוצע עסקת קומבינציה (כך שהלקוחה תישאר עם הדירות שכל כך רצתה) וביחס למחצית של האח – תירכשנה הזכויות במזומן על ידי היזם (במתווה גמיש המשתנה בהתאם לתוצאות ההתמחרות). 

בתום הליך ההתמחרות זכו הלקוחה והיזם בעסקה ובקרקע. בימים אלה משלים היזם את הקמת הבניין שנבנה במקום בית ילדותה הישן של הלקוחה.  

לעסקאות נדל"ן מורכבות המכילות לעיתים סכסוכים עשויות להיות משמעויות כספיות עצומות ביחד עם מתח עצום המלווה אותן. אנו מתמחים במקרים כאלה ויודעים ללכת עם הלקוח יד ביד את כל הדרך על להשגת התוצאות הרצויות. 

מזמינים אתכם לפנות אלינו ולקבל ייעוץ והכוונה.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן