מי נחשב תושב ישראל לענייני מיסוי מקרקעין ומהן המשמעויות לכך?

מי נחשב תושב ישראל לענייני מיסוי מקרקעין ומהן המשמעויות לכך?

רילוקיישן

לשאלה האם יחיד הוא תושב ישראל או תושב זר יש משמעות גם כשאותו יחיד רוכש דירה (ביחס לאופן חישוב מס הרכישה) וגם כשאותו יחיד מוכר דירה (ביחס לאופן חישוב מס השבח).

תושב זר שרוכש דירה אינו "זכאי" לחישוב המקל של מס הרכישה גם אם אין בבעלותו דירה נוספת (בישראל או במקום כלשהו בעולם) וישלם מס רכישה גבוה שמתחיל בשיעור של 8% ואף מגיע לשיעור של 10% ככל שמחיר הדירה עולה על כ-5,000,000 ₪.

תושב זר שמוכר דירה אינו "זכאי" לפטור ממס שבח (בדומה לפטורים להם זכאים תושבי ישראל) אלא אם יוכיח שאין בבעלותו דירת מגורים במדינת התושבות שלו (ועל כך ניתן לקרוא בפירוט במאמר הזה).

לפיכך, לשאלה האם יחיד הוא תושב זר או לא יש משמעויות כספיות ניכרות.

אז מה הם הקריטריונים שעל פיהם ייקבע האם יחיד הוא תושב ישראל או לא?

במסמכי הדיווח לשלטונות מיסוי מקרקעין נקבעו מספר קריטריונים שעליהם היחיד שמבצע את העסקה (בין אם הוא מוכר ובין אם הוא קונה) צריך להצהיר ועל פיהם ייקבע האם הוא תושב ישראל או שמא תושב זר (כל הקריטריונים צריכים להתממש כדי שיראו באותו יחיד תושב ישראל):

  • בשנת רכישת / מכירת הדירה מרכז החיים שלי הוא בישראל;
  • בשנת רכישת / מכירת הדירה אשהה בישראל מעל 183 ימים (ובלבד שלא חלים עלי החריגים שמפורטים בתקנות מס הכנסה, קביעת יחידים שיראו אותם כתושבי ישראל וקביעת יחידים שלא יראו אותם כתושבי ישראל, התשס"ו – 2006. דוגמאות לחריגים המפורטים בתקנות הללו הם: נציג דיפלומטי של מדינה זרה המתגורר בישראל, יחיד שהגיע לשרת בצה"ל וביקש שלא להיחשב כתושב ישראל, מרצה שהגיע לעבוד בישראל במשך שלוש השנים הראשונות להגעתו ועוד);
  • בשנת רכישת / מכירת הדירה איני נמצא ב"שנת הסתגלות" כמשמעותה בסעיף 14 לפקודת מס הכנסה (הכוונה היא לשנה הראשונה אחרי שעולה חדש עלה לישראל או שתושב חוזר חזר להתגורר בישראל ובלבד שאותו יחיד הודיע בכתב לשלטונות המס שהוא מעוניין באותה "שנת הסתגלות" – יש לכך משמעויות בהיבטי מס אחרים הנוגעים לאותו יחיד).
  • בשנת רכישת הדירה לא אטען בדוח לרשות המסים שהנני תושב חוץ;
  • בשנת רכישת הדירה לא פניתי ולא אפנה לרשות המסים לקבל החלטת מיסוי או פטור כלשהוא שבמסגרתם יגדירו את מעמדי כתושב חוץ;
  • בימים אלה לא מתנהל ביני לבין רשות המסים הליך אזרחי בעניין קביעת התושבות שלי;

כאמור, אלה הם העקרונות שבהם צריך לעמוד מי שמבקש להיחשב כתושב ישראל לצורך קבלת הפטור / ההקלות להם זכאים תושבי ישראל בעת מכירה או רכישה של דירה.

מכיוון שחלק מהקריטריונים הם לא "שחור או לבן" יש לא מעט פסיקה המפרשת אותם ומורה לרשויות המס כיצד נכון לסווג האם מדינת התושבות היא ישראל.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לפני קבלת החלטה לגבי ביצוע עסקה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין לעשות שימוש להפיץ ו/או לשכפל ו/או לצלם מסמך זה ו/או חלקו ללא אישור.

צרו קשר עכשיו

מעל 25 שנות ניסיון בניהול אלפי עסקאות ומאות תיקים מורכבים. מהמשרדים המובילים והמוערכים בתחום. צרו קשר עכשיו והצטרפו לאלפי הלקוחות המרוצים של משרדנו.

מאמרים נבחרים

פירוק שותפות עסקית / סכסוך שותפים – המדריך המלא 2024

יש לכם סכסוך עם השותף/פים? לפני שיוצאים לדרך ומחליטים על פירוק השותפות חשוב לדעת מהו התהליך, מהן האפשרויות ומהן ההשלכות.

קראו עוד...

טל רכניץ

ינואר 8, 2023

רכישת חברה – רכישת עסק קיים – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעבירים לרכוש חברה או עסק קיים.

קראו עוד...

טלי קסלר

ינואר 2, 2023

עסקאות קומבינציה – המדריך המלא 2024

לפני שיוצאים לדרך יש כמה בדיקות שחשוב מאוד לעשות עוד לפני שמקבלים החלטה סופית ומעמידים את הדירה למכירה.

קראו עוד...

טלי קסלר

יוני 15, 2022

צרו איתנו קשר

או, שלחו לנו הודעה

ההודעה נשלחה בהצלחה!
דילוג לתוכן